Jak monitorować dostępność strony WWW?

Jeśli prowadzisz witrynę, szczególnie firmową czy sklep WWW, zależy Ci na nieprzerwanym działaniu strony. Serwis powinien być cały czas dostępny dla użytkowników. Każda przerwa wiąże się z ryzykiem utraty sprzedaży i spadku zaufania do marki. Jeśli witryna nie jest dostępna, Google może obniżyć zajmowane przez nią pozycje w wynikach wyszukiwania. Ważne, aby witryna działała na niezawodnym hostingu, z wysokim uptime. Tylko jak monitorować, czy strona jest rzeczywiście dostępna? Do Twojej dyspozycji jest wiele narzędzi.

Co to jest uptime serwera?

W opisie oferty hostingowej możesz spotkać się z informacją, że uptime serwera wynosi np. 99,99%. Co to znaczy? Uptime to czas nieprzerwanej pracy komputera w czasie miesiąca, wyrażony w procentach. Wykorzystuje się go do pokazania, jaka jest stabilność serwera. Można go również podawać w skali tygodnia czy miesiąca. Jeśli uptime wynosi wspomniane 99,99%, to oznacza, że przez 0,01% czasu w miesiącu witryna może nie być dostępna. Z czego to wynika?

Przyczyny niedostępności serwera bywają różne. Może chodzić o przeprowadzenie niezbędnych aktualizacji oprogramowania, wymianę części maszyny, wprowadzenie nowego rozwiązania czy też cyberatak. Jeśli firma hostingowa przeprowadza jakieś prace na serwerze, przez które nie będzie on dostępny, to najczęściej robi to w godzinach nocnych, kiedy ruch w witrynach jest najmniejszy. 

Ile powinien wynosić idealny uptime? Teoretycznie 100%. W praktyce osiągnięcie takiego wyniku jest mało realne. Serwer to tylko maszyna i od czasu do czasu wymaga aktualizacji. Mogą się także przydarzyć awarie sprzętowe. Kluczowe jednak, aby firma hostingowa miała opracowane procedury, dzięki którym ekspresowo przywróci działanie stron i aplikacji klientów. Jeśli uptime wynosi 99,9%, to w skali miesiąca przerwa wynosi do kilkudziesięciu minut i raczej dochodzi do niej w późnych godzinach nocnych. 

Uptrime strony WWW
Źródło: https://www.marketing91.com/what-is-uptime-monitoring-uses-advantages-seo-implications/

Jeśli internauta trafi na Twoją stronę, a ta nie działa, najprawdopodobniej nigdy już na nią nie wróci. To jeden z wielu powodów, przez które warto zwracać uwagę na uptime. Tylko skąd pewność, że wskaźnik podawany przez firmę hostingową jest prawdziwy? Aby to zweryfikować, skorzystaj z narzędzi, które umożliwiają monitorowanie dostępności witryn. O jakie konkretnie chodzi?

Narzędzia do monitorowania dostępności witryny – które warto przetestować?

Tego typu rozwiązania zapewniają mnóstwo możliwości. Możesz otrzymywać powiadomienia o niedostępności witryny za pośrednictwem wiadomości e-mail, SMS-ów, a nawet połączeń telefonicznych i dzięki temu szybko zareagować. To rozwiązania szczególnie przydatne dla zarządzających serwisami. Dzięki nim możesz:

  • Otrzymywać powiadomienia o problemach sprzętowych, takich jak awarie dysku twardego lub procesora.
  • Prawidłowo przydzielać zasoby do swoich witryn lub aplikacji, korzystając z monitorowanych danych.
  • Przetestować wydajność serwera z wielu lokalizacji, co może pomóc w dalszej poprawie wydajności maszyny.
  • Monitorować szybkość stron lub aplikacji. 

Bezpłatne narzędzia do monitorowania dostępności witryny

Dostępne są bardziej zaawansowane, odpłatne rozwiązania, jak i darmowe, które w zupełności Ci wystarczą, jeśli chcesz monitorować dostępność jednej czy nawet kilku witryn. Oto godne uwagi darmowe rozwiązania.

Better Uptime

W ramach bezpłatnego planu narzędzie umożliwia monitorowanie do 10 stron, co 3 minuty. Ta propozycja obejmuje bezpłatne powiadomienia e-mail. W ramach płatnych dostępne są nielimitowane połączenia telefoniczne i inne możliwości.

Better Uptime Cennik
Źródło: https://betterstack.com/uptime/pricing

Jak to działa? Strona jest monitorowana z kilku lokalizacji na różnych kontynentach. W przypadku gdy test wykonany z jednej z nich wskazuje na niedostępność witryny, przeprowadzony jest kolejny – z innej. Jeśli trzy testy wykażą niedostępność witryny, otrzymasz powiadomienie. 

W przypadku gdy chcesz przetestować rozwiązanie, możesz po prostu założyć konto albo zapisać się na testowanie wersji demo. Narzędzie monitoruje dostępność serwisu i powiadomi Cię, kiedy wykryje problemy. Sprawdza witrynę z czterech lokalizacji – Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii. Bardzo ciekawe, proste w obsłudze narzędzie, które bez opłat zapewnia cenną wiedzę o działaniu serwera. 

Better Uptime Dashboard
Źródło: https://uptime.betterstack.com/

Uptime Robot

To narzędzie ma już dosyć długą historię i jest popularne. Zapewnia większe możliwości niż Better Uptime, gdyż witryna jest testowana z ponad 20 lokalizacji na całym świecie. Proponuje pakiety bezpłatny i odpłatny, ale już ten darmowy daje spore możliwości. Możesz monitorować nawet 50 stron, których działanie będzie weryfikowane co 5 minut. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość sprawdzania, czy na stronie wykrywane jest dane słowo, co pozwala ustalić, czy aby na pewno wyświetla się w pełni poprawnie. Jak na bezpłatny pakiet, daje naprawdę spore możliwości.

UptimeRobot cennik
Źródło: https://uptimerobot.com/pricing/

W ramach bezpłatnego pakietu możesz korzystać wyłącznie z powiadomień e-mail. Po założeniu konta dodasz witrynę i tym samym rozpocznie się jej monitorowanie. Dowiesz się m.in. ile problemów narzędzie wykryło w różnych okresach. 

Uptimerobot dashboard
Źródło: https://dashboard.uptimerobot.com/

StatusCake

To kolejne narzędzie, które cieszy się zainteresowaniem wśród właścicieli witryn – już od ponad dekady. Do testowania serwisów wykorzystywane są 43 lokalizacje w 30 krajach na różnych kontynentach. W ramach darmowego planu serwis sprawdzany jest co 5 minut. Według oferujących narzędzie, korzysta z niego około 120 tys. użytkowników. W ramach darmowego planu możesz monitorować do 10 stron.

StatusCake cennik
Źródło: https://www.statuscake.com/pricing/

W ramach bezpłatnego pakietu otrzymujesz powiadomienia e-mail dotyczące niedostępności witryny. Narzędzie testuje również szybkość witryny. Darmowy plan umożliwia testowanie SSL, a przy dodawaniu testu masz do wyboru wiele ustawień. 

StatusCake dashboard
Źródło: https://app.statuscake.com/

Jak widzisz, darmowe narzędzia dają sporo możliwości i po prostu mogą się znakomicie sprawdzić. Jeśli prowadzisz małą stronę WWW czy niewielki sklep, to prawdopodobnie nie potrzebujesz nic więcej. Nie jest jednak tak, że monitoring działa idealnie. W przypadku gdy strona często nie jest dostępna, ale błędy pojawiają się dosłownie przez chwilę, test może nie wykryć prawdziwej skali problemu, a wręcz – może być nawet niezauważalny. Jeśli podejrzewasz, że problem jest dużo większy, warto zainwestować w płatny pakiet. Poza tym w odpłatnych wariantach oferty masz dużo większe możliwości w zakresie powiadomień (np. telefonicznie). 

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby korzystać ze wszystkich darmowych narzędzi jednocześnie. Każde z nich ma pewne zalety i czymś się wyróżnia. Przykładowo, Better Uptime testuje witrynę co 3 minuty już w ramach darmowego pakietu. Używanie kilku ułatwia wykrycie problemów. 

Płatne narzędzia do monitorowania dostępności witryny

Oczywiście, wszystkie opisane powyżej narzędzia oferowane są zarówno w wersji darmowej, jak i odpłatnej, ale sprawdźmy jeszcze takie, które nie są dostępne w ramach darmowego planu. 

SuperMonitoring.pl

To pierwsza z propozycji, jeśli chodzi o narzędzia polskich twórców. Nie jest dostępna w wersji bezpłatnej, ale jeśli chcesz tylko przetestować narzędzie, to możesz to robić bez opłat przez 14 dni. Natomiast w przypadku stałego monitoringu opłata wynosi co najmniej 19,90 zł miesięcznie. Pakiet obejmuje częstotliwość testowania raz na minutę, powiadomienia SMS i głosowe. 

SuperMonitoring Cennik
Źródło: https://www.supermonitoring.pl/p/cennik

Na pewno wrażenie robi liczba funkcji. To m.in. monitorowanie czasu odpowiedzi, monitorowanie treści, testowanie formularzy, spójności pliku i wiele więcej. 

SuperMonitoring stron www
Źródło: https://www.supermonitoring.pl/p/cennik

Pingdom.com

To narzędzie nie ma polskiej wersji językowej, a należy do znanej marki – SolarWinds. Zapewnia kompleksowe rozwiązanie w zakresie monitorowania stron WWW. Nie jest dostępne w ramach darmowego pakietu, ale możesz je bezpłatnie przetestować. 

Cennik pingdom
Źródło: https://www.pingdom.com/

Zapewnia mnóstwo danych. Wystarczy założyć konto i rozpocząć testowanie. 

Pingdom dashboard
Źródło: https://www.pingdom.com/

Monitorowanie dostępności strony WWW – czy warto?

Zdecydowanie tak. Narzędzia pokazują, jak działa witryna, czy nie ma problemów serwerem, i czy serwis wyświetla się prawidłowo. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z kilku darmowych rozwiązań jednocześnie i mieć więcej danych do wyciągnięcia wniosków. 

Jeśli szukasz hostingu z doskonałą dostępnością, sprawdź https://hostido.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować
Więcej...

WP staging, czyli wersja testowa WordPressa

Masz pod opieką strony oparte o WordPress lub WooCommerce? Wprowadzasz jakieś zmiany, co do których nie jesteś pewien,…