Jaki jest cykl życia domeny?

Kiedy zarejestrujesz domenę, możesz z niej korzystać przez 365 dni. Po tym okresie nie tracisz jej, nawet jeśli zapomnisz zapłacić za kolejny rok użytkowania. W zależności od rozszerzenia masz jeszcze pewien okres na jej przedłużenie. W tym czasie jednak nie będzie działać strona, która znajduje się pod tym adresem, ani usługi takie jak poczta w danej domenie. Sprawdź, jaki jest cykl życia domen z poszczególnymi rozszerzeniami i nie zapomnij o przedłużeniu!

Spis treści

Cykl życia domeny .pl – kiedy domena będzie wolna – jak zarejestrować domenę

To rozszerzenie jest zdecydowanym liderem pod względem popularności w Polsce. 9 października 2023 roku aktywnych było 2,53 mln domen. Zestawienie obejmuje również końcówki lokalne, np. waw.pl, i funkcjonalne, np. com.pl. 

Źródło: https://www.dns.pl/statystyki/liczba_aktywnych_nazw_domeny_pl_z_podzia%C5%82em_na_strefy

Jak wygląda cykl życia domeny .pl? Obrazuje to poniższa grafika przygotowana przez NASK, ale problem w tym, że jest nieaktualna. Obecnie rezerwacja na 14 dni nie obowiązuje. Znajdujesz domenę dostępną do rejestracji? Możesz to zrobić na okres od jednego roku do 10 lat. Jeszcze w 2020 roku możliwa była rezerwacja domeny na 14 dni. To oznacza, że tyle czasu było na jej opłacenie albo zastanowienie się, czy w ogóle ją chcesz. Aktualnie musisz od razu dokonać rejestracji, jeśli zależy Ci, aby była do Twojej dyspozycji.

Nazwa domeny – przejdź do zawartości

Po upływie opłaconego czasu domena przechodzi w stan BLOCKED. Masz 30 dni na jej przedłużenie. W tym czasie nie działa poczta w danej domenie ani znajdująca się na niej strona WWW. Jeśli nie opłacisz jej przez 30 dni, trafi do puli wolnych adresów i każdy będzie mógł ją zarejestrować. 

Czy wiesz, na czym polega przechwytywanie domeny? W praktyce nieprzedłużone adresy są najczęściej przejmowane przez firmy i osoby indywidualne, które wykorzystują je później do własnych potrzeb albo wystawiają na sprzedaż. Z tego względu po tych 30 dniach domena będzie dla Ciebie albo stracona, albo jej odzyskanie będzie wymagać dużego wydatku. 

Może także trafić do puli wolnych adresów po wypowiedzeniu umowy na jej utrzymywanie. Wtedy przechodzi w stan DELETE_BLOCKED, a po 5 dniach jest dostępna do rejestracji. 

Źródło: https://www.dns.pl/cykl_zycia_domeny_pl

W zależności od rodzaju domeny, cykl życia jest inny. Sprawdźmy, jak wygląda w innych przypadkach.

Cykl życia domen globalnych – czy znalazłeś odpowiedź?

Domenę globalną, czyli .com, .info, .org i inne, możesz zarezerwować na okres od jednego roku do 10 lat. Kiedy ją zamówisz i opłacisz, przejdzie w stan Active, w którym pozostanie do końca opłaconego okresu. Jeśli nie przedłużysz domeny, to rozpoczyna się Grace Period, który trwa 35 dni. W tym czasie w dalszym ciągu nie tracisz tego adresu. Jeśli go przedłużysz, będzie do Twojej dyspozycji. Natomiast w tym okresie nie będzie działać strona, która znajduje się pod danym adresem ani poczta w tej domenie. Odnowienie odbywa się zgodnie z cennikiem za standardowe przedłużenie. 

Nawet jeśli nie odnowisz domeny przez 35 dni i tak jej nie musisz stracić. Po tym czasie rozpoczyna się okres Redemption Period, który trwa 30 dni. Nadal żaden inny internauta nie może wykupić domeny. Jeśli się na to zdecydujesz, jest do Twojej dyspozycji, ale będzie to się wiązać z dodatkową opłatą. W przypadku domen globalnych masz zatem znacznie więcej czasu na decyzję.

Po tym okresie adres przechodzi w stan Pending Delete, który przeważnie trwa 5 dni. Następnie trafi do puli wolnych domen.

Źródło: https://www.hostgator.com/help/article/understanding-domain-registration

Cykl życia domen europejskich – domena krajowa

Nadzór nad domenami .eu sprawuje EURID, czyli European Registry for Internet Domains. Możesz ją zarejestrować na okres od jednego roku do 10 lat. Jeśli domena była opłacona na rok, po 365 dniach kończy się okres jej ważności. To nie oznacza, że ją tracisz – przechodzi w stan kwarantanny, który trwa 40 dni. W tym okresie nie działają usługi związane z tą domeną – strona czy poczta. Przedłużenie wiąże się wówczas z dodatkową opłatą.

Nikt inny nie może jej wtedy zarejestrować. Jeśli w tym czasie nie zdecydujesz się na przedłużenie, domena trafi do puli wolnych adresów. 

Uwaga: w przypadku domen zarejestrowanych przed 15.09.2014 obowiązują inne zasady. Usługa wygasa ostatniego dnia miesiąca, w którym kończy się okres kwarantanny. 

Jak sprawdzić ważność domeny? Wprowadzenie

Możesz skorzystać z różnych, prostych w obsłudze, narzędzi. Jedno z nich znajduje się na stronie https://whois.domaintools.com. Wystarczy, że wyszukasz daną domenę. Znajdziesz wtedy datę rejestracji, ostatniej modyfikacji, a także odnowienia. 

Źródło: https://whois.domaintools.com/hostido.pl

Jak nie przegapić momentu wygasania domeny? W Hostido przypomnimy Ci o tym. Nie musisz się obawiać – będziesz mieć szansę przedłużenia w terminie. Nie korzystasz z naszej oferty w tym zakresie? Koniecznie sprawdź ceny. Bardzo prawdopodobne, że przepłacasz. Możesz do nas przetransferować dany adres nawet za darmo i płacić mniej. Sprawdź, jak wygląda nasza oferta domen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować
Więcej...

Pierwsza strona – jak wybrać domenę?

Zakładasz swój pierwszy blog, wizytówkę, a może sklep? To oznacza, że potrzebujesz domeny. Wprawdzie możesz skorzystać z darmowych…
Więcej...

Końcówka domeny pl czy com? Jaką wybrać!

W dzisiejszych czasach posiadanie funkcjonalnej i odpowiednio skonfigurowanej domeny internetowej jest kluczowe dla sukcesu każdego biznesu online. Wybór…
Domeny
Więcej...

Domeny, DNS – jak to działa?

Gdy wpisujemy w przeglądarce internetowej domenę, np. hostido.pl, to Twoje urządzenie łączy się z odpowiednim serwerem w Internecie…