System PrestaShop jest w Polsce bardzo popularnym oprogramowaniem sklepu. Jeśli zależy Ci na wydajności i chcesz zapewnić internautom szybko działającym serwisie, możesz wdrożyć dodatkowe rozwiązania. Pamiętaj, że działanie sklepu w dużej mierze decyduje, czy internauta skorzysta z Twojej oferty. Sprawdź, co możesz osiągnąć dzięki LSCache i Redis.
LSCache i Redis – co to za rozwiązania?
LSCache, czyli LiteSpeed Cache, to pamięć podręczna dla stron WWW, wbudowana w serwer z oprogramowaniem LiteSpeed. To dzięki temu oprogramowaniu serwer pełni swoje funkcje. Oczywiście to tylko jedno z rozwiązań, natomiast różne testy pokazują, że jest ono najbardziej wydajne spośród wszystkich dostępnych. Nie jest ono jednak najpopularniejsze. Zerknij na poniższy screen.
Korzysta z niego niecałe 12% witryn. Tymczasem analizy pokazują, że LiteSpeed zdecydowanie wyprzedza konkurencję pod względem wydajności. Zerknij na poniższy wykres. Z testów Litespeedtech wynika, że różnice są kolosalne. W tym przypadku analizowano serwer LiteSpeed z pamięcią podręczną LSCPS.
Czym jest Redis? To nowoczesna baza danych typu NOSQL (skrót od Remote Dictionary Service). Dzięki temu rozwiązaniu dane są przechowywane w pamięci RAM, co powoduje, że mniejsze jest obciążenie serwera. Twoje strony działają wydajniej, mogą się szybciej wczytywać. Im większy i popularniejszy masz serwis, tym większe odniesiesz korzyści.
Żeby korzystać z tych udogodnień, potrzebujesz serwera z oprogramowaniem LiteSpeed oraz wtyczki LSCache dla PrestaShop, które zapewniamy we wszystkich pakietach w Hostido. Poza tym potrzebujesz Redis, który dostępny jest w pakietach NVME 3 i wyższych.
Jak zacząć korzystać z tego rozwiązania na serwerach Hostido?
LSCache oraz Redis – jak zacząć korzystać?
Usługa serwerowa, z której u nas korzystasz, bazuje na oprogramowaniu LiteSpeed. Nie musisz nic robić, aby je włączyć. Wystarczy, że zainstalujesz wtyczkę, którą pobierzesz tutaj. Po zalogowaniu do panelu administracyjnego wybierz z menu Modules opcje „Module Manager”. Następnie kliknij po prawej stronie „Upload a module”, wskaż plik wtyczki i ją zainstaluj.
Po kilku chwilach uzyskasz taką informację jak poniżej. Przejdź teraz do konfiguracji.
Włącz ten moduł. Potrzebujesz jeszcze rozwiązania, dzięki któremu skorzystasz z Redis. Oto nasze propozycje:
- Prestashop Redis Cache – https://store.webkul.com/Prestashop-Redis-Cache.html w cenie 49 dolarów.
- Redis Cache Module – https://addons.prestashop.com/en/website-performance/50661-redis-cache.html w cenie 69,99 euro, a później 20 euro rocznie.
- Redis Cache – https://addons.prestashop.com/en/website-performance/49241-redis-cache-boost-website-performance.html w cenie 69,99 euro, a później 20 euro rocznie.
Pokażę Ci, jak przebiega konfiguracji w przypadku pierwszego z wymienionych. Pobierz Redis i zainstaluj w taki sam sposób jak LSCache. Teraz rozpocznij konfigurację. Przejdź do sekcji parametrów zaawansowanych i wprowadź takie ustawienia jak na poniższym screenie:
Teraz wprowadź niezbędne dane. Nie dokładnie takie jak poniżej. Musisz je sprawdzić w panelu administracyjnym Hostido.
Aby ustalić dane serwera Redis, zaloguj się do panelu zarządzania usługą hostingową w Hostido. Znajdź opcję „Redis” i kliknij ją.
Wybierz „Dodaj serwer”.
Następnie uzyskasz dane, których potrzebujesz do konfiguracji.
Wróć do wtyczki Prestashop Redis Cache i wprowadź wymagane dane, a następnie zapisz zmiany. Po tym kroku Twoja strona powinna zacząć działać szybciej. Warto wykonać test za pomocą takich narzędzi jak PageSpeed, aby dowiedzieć się, jakie przyniosło to zmiany. Powinny być mocno zauważalne.