Redis Cache – czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

Redis to rozwiązanie, które jest rozwijane od 2009 roku, ale dopiero w ostatnich latach zaczęło się cieszyć dużą popularnością. Wiąże się to m.in. z tym, że dzięki niemu możesz przyspieszyć ładowanie się strony WWW. Sprawdź, jak działa Redis, co możesz zyskać, jeśli skorzystasz z tego rozwiązania i co zrobić, aby je włączyć.

Redis – co to jest?

Nazwa tego rozwiązania to akronim od Remote Dictionary Server. Masz tutaj do czynienia z bazą danych NoSQL. To znaczy, że owe dane są zapisywane w pamięci RAM – nie muszą być pobierane z dysku serwera, a to przekłada się na szybsze ładowanie się witryny, która korzysta z tego rozwiązania. To baza wysoko wydajna, wielozadaniowa.

Standardowo pliki bazy danych są zapisywane na dysku serwera. W tym przypadku nie mamy do czynienia z taką sytuacją – ilość połączeń z tym serwerem jest znacznie ograniczana, co prowadzi do mniejszego obciążenia maszyny, a sam Redis jest w stanie obsłużyć nawet miliony żądań na sekundę. Jest to rozwiązanie wykorzystywane nie tylko w przypadku stron WWW, ale również dla aplikacji. 

Redis – największe zalety

Korzystanie z Redis ma wiele zalet, do których należą:

  • prostota kodu, dzięki czemu jest on szybko wykonywalny;
  • obsługa najpopularniejszych języków oprogramowania, a w tym: Java, PHP, JavaScript, C / C# / C ++, Python, Perl, Ruby, Node.js;
  • wydajność – niech najlepszym jej potwierdzeniem będzie fakt, że z Redis korzystają portale popularne na całym świecie, mające ogromną liczbę użytkowników;
Źródło: https://redis.io/topics/whos-using-redis
  • działanie na licencji open source – rozwiązanie możesz dopasować do swoich potrzeb;
  • możliwość wykorzystania do różnych zadań, a w tym: wysyłanie powiadomień, maszynowe nauczanie, gromadzenie danych czy też analiza w czasie rzeczywistym.

Czy jest to rozwiązanie pozbawione wad? Na pewno należy wspomnieć o tym, że wymaga ono dużej ilości pamięci RAM. 

Bardzo popularnym zastosowaniem Redis jest caching. Wykorzystanie tego rozwiązania jako cache powoduje, że możesz zdecydowanie szybciej uzyskać dostęp do określonych danych lub po prostu dać użytkownikom strony możliwość korzystania z serwisu, który działa szybciej. 

Jak włączyć Redis i przyśpieszyć działanie strony WWW?

Redis można włączyć w różnych aplikacjach. Pokażę, jak to zrobić w przypadku strony opartej na systemie WordPress i hostingu Hostido. W ramach wszystkich pakietów, które są dostępne w naszej ofercie, możesz korzystać z pamięci podręcznej LSCache, dzięki której maksymalizujesz wydajność działania maszyny z oprogramowaniem LiteSpeed. Natomiast serwer Redis oferujemy we wszystkich pakietach od NVME 3 wzwyż. 

W pierwszym kroku zaloguj się do panelu administracyjnego systemu Direct Admin – do Twojej usługi hostingowej i przejdź do zakładki Redis, gdzie będziesz mógł utworzyć serwer. Wtedy uzyskasz dane podobne do tych poniżej:

Następnie zaloguj się do panelu administracyjnego Twojej strony na WordPress i przejdź do ustawień wtyczki LSCache. Jeśli korzystałeś z instalatora, to prawdopodobnie masz już ją dodaną, a jeśli nie, to skorzystaj z opcji instalacji pluginów. W ustawieniach wybierz zakładkę Object, gdzie musisz podać dane utworzonego serwera Redis. Powinno to wyglądać tak, jak poniżej, ale oczywiście uzupełnij tymi danymi, które Ci się pojawiły. 

Jeśli wszystko działa prawidłowo, to wtedy obok Redis Extension powinien się pojawić zielony napis Enabled. Następnie możesz już przejść do testowania, jak to rozwiązanie wpłynęło na działanie Twojej witryny.

Redis – czy warto?

Redis to baza typu NoSQL, która ma wiele zastosowań, ale jednym z najpopularniejszych jest caching. Warto brać pod uwagę ofertę hostingową, w której masz do dyspozycji to rozwiązanie. Jeśli się na to zdecydowałeś, to koniecznie włącz serwer Redis. Przetestuj, jak wpłynie to na działanie Twojej strony – konta w Hostido możesz testować przez 30 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.