5 najpopularniejszych frameworków PHP (2024)

Nie musisz pisać kodu PHP od zera, jeżeli budujesz stronę WWW. Możesz skorzystać z gotowych, dopracowanych rozwiązań – frameworków. Dzięki nim szybkiej zrealizujesz dany projekt i zmniejszysz ryzyko popełnienia błędów. Dowiedz się więcej o frameworkach. Sprawdź, które są najpopularniejsze.

Spis treści

Framework – co to jest?

To rodzaj oprogramowania pomocniczego, z którego korzystają programiści. Są zestawem gotowych rozwiązań, dzięki którym łatwiej można tworzyć różne aplikacje. Dzięki temu specjalista ma do dyspozycji dopracowane rozwiązania – szablony, biblioteki i komponenty. Framework umożliwia szybko stworzyć ogólną architekturę aplikacji. Wtedy, zamiast budować rozwiązania od zera, wystarczy je dostosować do danego projektu. 

Jak powstają frameworki?

Zazwyczaj są one dziełem międzynarodowej społeczności programistów, którzy udostępniają efekt swoich prac na zasadzie open source. Nie jest tak, że frameworki powstają i nic się dalej z nimi nie dzieje. Jedną z ich największych zalet jest nieustanny rozwój. Są udoskonalane, optymalizowane i testowane. Dzięki temu cieszą się tak dużym zainteresowaniem, a ich używanie po prostu się opłaca. W większości przypadków możesz z nich korzystać do celów komercyjnych bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. 

Frameworki PHP – dlaczego warto?

Używanie frameworków ma wiele zalet. Należą do nich:

  • Niski koszt – z większości możesz korzystać bez opłat.
  • Bezpieczeństwo – frameworki są rozwijane, optymalizowane i testowane, a dzięki temu w pełni bezpieczne. 
  • Wsparcie – zazwyczaj do Twojej dyspozycji pozostaje obszerna dokumentacja i możesz też korzystać ze wsparcia społeczności pracującej z danym frameworkiem. 
  • Szybkie realizowanie aplikacji – otrzymujesz rozwiązania, dzięki którym przyspieszasz wykonanie projektu. 

To nie oznacza, że frameworki nie mają wad. Do nich możemy zaliczyć:

  • Ograniczoną elastyczność – każdy framework stawia pewne ograniczenia. 
  • Podatność na zagrożenia – kod jest publiczny, z framework może być celem ataków.
  • Ograniczanie rozwoju – używając frameworka, uczysz się korzystania z niego, a nie danego języka.
Źródło: https://www.linkedin.com/pulse/should-you-always-use-framework-web-development-ximedes/

Najpopularniejsze frameworki PHP

Przyjrzyjmy się bliżej gotowym rozwiązaniom, które ułatwiają tworzenie aplikacji internetowych w PHP. Już dawno temu mówiono, że język ten powoli będzie zanikać, tymczasem dalej cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Doskonale pokazuje to poniższy wykres, który prezentuje, jaki procent stron korzysta z PHP. 

Źródło: https://w3techs.com/technologies/details/pl-php

Co więcej, kilkanaście ostatnich lat pokazuje, że PHP nawet na moment nie straciło szczególnie na popularności. 

Źródło: https://kinsta.com/php-market-share/

Czy istnieje najlepszy framework PHP? Można wskazać najpopularniejsze, ale nie jest tak, że są one idealnym rozwiązaniem do każdego projektu. Programista powinien wiedzieć, które sprawdzą się w poszczególnych przypadkach. Inną kwestią jest to, jak dobrze zna dane rozwiązania i potrafi z nich korzystać. Przyjrzyjmy się tym frameworkom, które są wybierane najczęściej.

    Laravel

    Często nazywany jest optymalnym rozwiązaniem dla twórców stron internetowych. Został przygotowany przez Taylora Otwella. Framework pojawił się w czerwcu 2011 roku. Jest stosunkowo łatwy w obsłudze. Programiści doceniają pracę z tym frameworkiem ze względu na dopracowany kod. Laravel zapewnia bardzo szczegółową dokumentację – to rozwiązanie elastyczne. Dużą jego zaletą jest bezpieczeństwo. Ewentualne luki są ekspresowo eliminowane przez społeczność frameworka.

    Źródło: https://laravel.com/

      Symfony

      To zarówno framework PHP, jak i zbiór komponentów PHP do tworzenia stron WWW. Jego premiera miała miejsce w październiku 2005 roku. Głównym celem przyświecającym twórcom było zapewnienie wysokiej wydajności i szybkości. I rzeczywiście zaliczany jest on do najszybszych frameworków PHP. Możesz go dostosować do potrzeb, poszerzyć funkcje już gotowego kodu. Rozbudowywanie jest proste. Kolejne funkcje dodaje się za pomocą pluginów. W przypadku tego frameworka również możesz korzystać ze wsparcia społeczności programistów, która pomoże Ci poradzić sobie z napotkanymi problemami. 

      Źródło: https://symfony.com/

        CodeIgniter

        Framework pomaga szybko tworzyć aplikacje internetowe i wymaga minimum zachodu, jeśli chodzi o konfigurację. Premiera miała miejsce w lutym 2006 roku. CodeIgniter jest znany ze swojej szybkości. Możesz dodać dokładnie te komponenty, których potrzebujesz. Framework jest elastyczny, zawiera mechanizmy ochrony przed atakami CSRF i XSS, obsługuje wiele metod buforowania, przyspieszając działanie aplikacji. Nie będziesz mieć problemów z rozszerzeniem możliwości frameworka. 

        Źródło: https://codeigniter.com/

        Zend Framework/Laminas Project

        To od dawna znany framework PHP, który obecnie przerodził się w projekt Laminas. Migracja do Laminas jest zdecydowanie zalecana, ponieważ Zend nie jest już aktualizowany. Projekt został uruchomiony w marcu 2006 roku, a framework doczekał się już kilkuset milionów instalacji. Jego kod można bez większych problemów przenieść do innych frameworków. Nie ma problemów, aby używać tylko tych komponentów, których potrzebujesz. W razie problemów możesz skorzystać z pomocy dużej społeczności użytkowników, która dzieli się doświadczeniami m.in. na forach. 

        Źródło: https://getlaminas.org

          Yii

          Nazwa tego frameworka stanowi skrótowiec od „Yes, It Is!”. Powstał w grudniu 2008 roku. 

          Możesz rozpocząć pracę z Yii w ciągu kilku minut. Dokumentacja została przygotowana tak, że nie będziesz mieć problemów ze zrozumieniem struktury frameworka. Zapewnia on wiele rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo, w tym dotyczące zapobiegania atakom SQL injection, XSS i CSRF. Dzięki niemu szybko zbudujesz aplikacje PHP, nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym frameworkiem. 

          Źródło: https://www.yiiframework.com/

          Podsumowanie

          To tylko 5 propozycji. Znajdziesz więcej frameworków godnych uwagi. Pamiętaj, że nie ma idealnego rozwiązania. Musisz znaleźć optymalne do danego projektu – takie, które ułatwi Ci jego realizację. 

          Jeśli szukasz miejsca, gdzie bez problemu odpalisz powyższe frameworki, sprawdź naszą ofertę https://hostido.pl

          Dodaj komentarz

          Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

          Mogą Cię zainteresować
          Więcej...

          Czym są mapy ciepła?

          Osiąganie celów, które ma realizować strona, wymaga pochylenia się nad wieloma kwestiami. Sukces zależy od konstrukcji witryny –…
          Więcej...

          Darmowe narzędzia do tworzenia grafiki

          Potrzebujesz grafiki do serwisów społecznościowych, na stronę WWW, do newslettera lub innych zastosowań? Możesz zlecić ich wykonanie specjaliście,…
          Więcej...

          Jak zbudować pierwszą stronę? Wybór motywu

          Zakładasz stronę WWW opartą na systemie WordPress? Kiedy witryna będzie już zainstalowana, jednym z Twoich kolejnych kroków będzie…
          Więcej...

          Jak stworzyć ciekawy adres domeny?

          Adres strony WWW powinien być łatwy do zapamiętania i ciekawy. Znajdzie się na materiałach reklamowych firmy i jest…
          Więcej...

          Jak założyć blog?

          Kiedyś blogi kojarzyły się głównie z internetowymi pamiętnikami lub stronami, na których dana osoba dzieliła się swoimi opiniami…