PHP 8.2 – opis zmian i nowe funkcje

Już lata temu mówiło się, że język PHP będzie powoli ustępował innym rozwiązaniom. Tymczasem obecnie korzysta z niego ponad 75% stron WWW. Wynika to m.in. z popularności systemu WordPress, który wykorzystuje PHP, oraz ciągłego rozwoju tego języka. Pod koniec 2022 roku pojawiło się PHP w wersji 8.2. Jakie zmiany przyniosło? Czy warto włączyć nowe PHP dla Twojej strony?

Spis treści

PHP a strony WWW – czy wersja ma wpływ na wydajność witryny?

Zerknij na poniższy wykres. Według danych w3techs.com z PHP korzysta blisko 80% stron. 

Popularność języka PHP
Źródło: https://w3techs.com/technologies/details/pl-php

Mniej pozytywne informacje przynosi natomiast kolejny wykres. Większość stron korzysta z wersji 7, a prawie co czwarta z oznaczonej cyfrą 5. 

Popularność wersji PHP
Źródło: https://w3techs.com/technologies/details/pl-php

Tymczasem twórcy PHP sugerują – nawet w przypadku wersji 7.4 – jak najszybszą aktualizację, gdyż w przeciwnym wypadku witryny są narażone na niebezpieczeństwo. Chodzi o luki i błędy, które zostały wyeliminowane wraz z kolejnymi edycjami PHP. Wersja 7.4 i niższe nie są już wspierane. W przypadku 8.0 wsparcie dotyczy wyłącznie krytycznych problemów związanych z bezpieczeństwem. Zasady, które obowiązują w przypadku poszczególnych wersji, możesz sprawdzić pod adresem https://www.php.net/supported-versions.php. Obecnie sugerowane są edycje 8.1 i 8.2. 

Źródło: https://www.php.net/supported-versions.php

Jeśli nie masz włączonej aktualnej wersji PHP, koniecznie to zrób. Co daje PHP 8.2? Co nowego wprowadzono?

PHP 8.2 – jakie zmiany wprowadzono w oprogramowaniu?

Wydajność PHP stale rośnie, a kolejne aktualizacje wprowadzają korzystne zmiany. Po pierwsze, eliminowane są błędy znalezione w poprzednich edycjach, po drugie – poprawia się efektywność. Potwierdza to m.in. test przeprowadzony przez Phoronix. Wzrost wydajności wynosi 2,5% w stosunku do PHP 8.1, czyli mniej niż przy poprzednich aktualizacjach, ale w tym przypadku nie testowano wersji ostatecznej. 

Szybkość wersji PHP 8.2
Źródło: https://www.phoronix.com/news/Early-PHP-8.2-Benchmarks-Half

Do najważniejszych zmian, jakie wprowadza PHP 8.2 należą:

  • Standalone Types – umożliwia zwracanie typów danych w sposób separatywny. Można określać ich właściwości i parametry – true, false i null. To udogodnienie dla programistów, którzy tworzą w PHP.
  • Readonly classes – wprowadzono nowy modyfikator do oznaczenia całej klasy jako „tylko do odczytu”, dzięki któremu możliwe jest skrócenie kodu i prostszy zapis. 
  • Disjunctive Normal Form Types – dzięki temu można łączyć typy unijne i krzyżowe. 
  • AllowDynamicProperties – umożliwia usunięcie komunikatu z ostrzeżeniem: E_DEPRECATED. 
  • Sensitive Parameter Redaction Support – czyli rozwiązanie w kierunku poprawy bezpieczeństwa. Ma to uniemożliwić podanie danych identyfikujących użytkownika, jeśli wystąpi błąd, np. dotyczący funkcjonowania kodu. 

Modyfikacji jest oczywiście więcej. Jeśli nie jesteś programistą, najważniejsza informacja dla Ciebie brzmi: PHP 8.2 wprowadza wyższą wydajność w stosunku do poprzednich wersji.

Jak włączyć PHP 8.2 w Hostido?

Wśród firm hostingowych wyróżniamy się łatwą i szybką zmianą wersji PHP dla każdej domeny osobno. Zaloguj się do panelu zarządzania usługą hostingową. Następnie znajdź opcję „Zmiana wersji PHP dla domeny i izolacja”. 

Jak włączyć PHP 8.2?

Dalej zobaczysz listę stron i wersję PHP, która jest dla nich włączona. Zmień dla wszystkich lub wybranych serwisów na najnowszą. 

Jak ustawić najnowszą wersję PHP?

Zmiana nastąpi automatycznie po wyborze i będzie widoczna w ciągu 2 minut. Następnie sprawdź, czy strona działa prawidłowo.

Uwaga: zdarza się, że pluginy nie współpracują jeszcze z najnowszą wersją PHP. Dlatego koniecznie to zweryfikuj. Jeśli pojawia się problem, przywróć starszą wersję wtyczki i ponownie za jakiś czas przetestuj, czy działa prawidłowo. Może zostanie zaktualizowana. 

PHP 8.2 – podsumowanie

Nowa wersja PHP to kolejny krok w stronę lepszej wydajności. W Hostido możesz ją włączyć dla poszczególnych witryn. Sprawdź, czy po tej zmianie strona na pewno działa prawidłowo. Twój hosting nie zapewnia najnowszych technologii? Przetestuj naszą ofertę za darmo przez 30 dni i przekonaj się, jak zmiana hostingu wpłynie na wydajność strony. Zapewniamy bezpłatną migrację – nie musisz na własną rękę przenosić witryny. Czekamy na kontakt!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować