PHP 8.1 – co wprowadzono w nowej wersji PHP?

Mimo że już lata temu przewidywano coraz mniejszą popularność języka PHP, to w dalszym ciągu zdecydowanie rządzi on w sieci. Jest wciąż rozwijany, a jego wydajność stale rośnie. Co trochę wydawane są nowe wersje PHP, które zwiększają jego możliwości, poprawiają bezpieczeństwo. Co wprowadzono w wersji 8.1? Jakie nowe funkcje się pojawiły?

Język PHP – język po stronie serwera

PHP jest zdecydowanym liderem w sieci, jeśli chodzi o języki wykorzystywane na stronach WWW. Ma on blisko 80 proc. udziału w rynku, ale taki wynik nie jest zaskakujący, jeśli weźmiemy pod uwagę, że najpopularniejszy CMS na świecie, czyli WordPress, bazuje właśnie na PHP, tak samo jak PrestaShop, Drupal czy Joomla. 

Źródło: https://w3techs.com/technologies/overview/programming_language

PHP jest wciąż modyfikowane i co trochę pojawiają się nowe wersje tego oprogramowania. Zerknij na poniższy screen. 

Źródło: https://www.php.net/supported-versions.php

Widać na nim mapę życia poszczególnych wersji PHP. Oznaczone na zielono to wydania aktualne, rozwijane, a wykryte w nich bugi szybko są eliminowane. Pomarańczowe to edycje, w przypadku których wsparcie jest zapewniane wyłącznie, kiedy dojdzie do wykrycia krytycznych błędów. Natomiast czerwone nie mają już zapewnionego wsparcia. Zalecane jest, aby korzystający z tych ostatnich jak najszybciej zaczęli używać nowszych PHP. 

Jak widzisz, najwyższą jest 8.1. Jakie zmiany wiążą się z jej wdrożeniem w stosunku do poprzedniej? 

PHP 8.1 – co wprowadza nowa wersja?

PHP 8.1 pojawiło się w listopadzie 2021 roku. Standardowo wyeliminowano w nim błędy znalezione w poprzedniej wersji, ale ponadto wprowadzono kilka całkiem nowych rozwiązań i funkcji. Jeśli chodzi o modyfikacje, to są one dostrzegalne przede wszystkim dla programistów – w postaci nowych rozwiązań. Internauci mogą zauważyć zmianę w postaci szybciej działających stron, co potwierdzają wyniki testów, natomiast różnica ta nie jest aż tak duża, aby była łatwo dostrzegalna podczas zwyczajnego użytkowania witryn.

Przyjrzyjmy się temu, co dokładnie nowego się pojawiło:

  • Array_is_list – funkcja sprawdza czy tablica jest listą. Wartość true zostanie zwrócona wtedy, gdy ma uporządkowane wartości, a wszystkie klucze są liczbami całkowitymi od 0 wzwyż. 
  • Enums – umożliwia zdefiniowanie użytkownikom typów danych z określonymi wartościami.
  • Fibers – blok kodu z danym stanem i zmiennymi, który można uruchamiać, wznawiać i zawieszać samorzutnie lub za pomocą skryptu. 
  • Intersection Types – zadeklarowany typ dla konkretnego parametru wymusi przynależność wartości do wszystkich określonych typów klas czy interfejsów.
  • Never – typ bezzwrotny, nowy typ zwracany. Jeśli jest użyty, to nie pozwoli zwrócić kodu, zgłosi wyjątkowe i wstrzyma jego dalsze wykonywanie. 
  • Readonly – ten modyfikator jest obecnie dostępny we właściwościach klas. Można go zainaugurować tylko raz, a późniejsze ewentualne zmiany wartości będą powodować błąd.

Jak PHP 8.1 wpływa na szybkość ładowania strony WWW?

Jednym z efektów korzystania z nowego PHP jest lepsza wydajność działania witryn. Przeróżne testy pokazują, że włączenie dla strony nowej wersji PHP przynosi szybsze jej działanie. Poniższy screeny obrazuje liczbę żądań na sekundę – im wynik wyższy, tym lepiej. Test przeprowadzono na systemie WordPress w wersji 5.9. 

Źródło: https://kinsta.com/blog/php-benchmarks/

Kolejny wynik odnosi się do systemu WordPress z wtyczką WooCommerce, czyli sklepu opartego na WP.

Źródło: https://kinsta.com/blog/php-benchmarks/

Następny test wykonano na systemie Drupal w wersji 9.3.3.

Źródło: https://kinsta.com/blog/php-benchmarks/

Jak widzisz, w każdym przypadku wydajność rosła. Dlatego nie ma się co zastanawiać – jeśli tylko hosting umożliwia korzystanie z nowej wersji PHP, to warto ją uruchomić. Ale czy aby na pewno?

Czy włączyć PHP 8.1 dla swojej strony?

Wersję PHP możesz włączyć indywidualnie dla każdego serwisu, natomiast najpierw firma hostingowa musi udostępniać w ramach oferty odpowiedni interpreter. W przeciwnym wypadku nie uruchomisz PHP 8.1. Czy jednak w ogóle powinieneś to zrobić? Nie zawsze. Zorientuj się, czy CMS, z którego korzystasz jest na pewno dopasowany do najnowszej wersji PHP. Takich obaw nie musisz mieć, jeśli używasz najpopularniejszych, rozwijanych CMS-ów, natomiast problem pojawić się może w przypadku pluginów, które nie będą współpracować z PHP 8.1. Dlatego, jeśli chcesz włączyć nową wersję dla swojej witryny, koniecznie sprawdź, czy wszystkie rozwiązania działają, czy automatycznie nie zostały wyłączone wtyczki.

Jak wiele stron opiera się na nowej wersji PHP? Niewiele… Według danych z czerwca 2022 roku zaledwie 3.7 proc., uwzględniając wszystkie edycje, których numer rozpoczyna się od 8. 

Źródło: https://w3techs.com/technologies/details/pl-php

Natomiast ewidentnie, jeśli tylko CMS współpracuje z PHP 8.1, działają wtyczki i masz możliwość włączenia tej wersji w usłudze hostingowej, to zdecydowanie warto to zrobić. Jak uruchomić pożądane PHP w Hostido?

Włączenie PHP 8.1

W Hostido za pomocą dosłownie kilku kliknięć możesz włączyć nową wersję PHP. Żeby to zrobić, zaloguj się do panelu zarządzania usługą hostingową. Następnie znajdź opcję Zmiana wersji PHP dla domeny i izolacja.

Tutaj sprawdzisz, jaki wariant PHP jest włączony dla poszczególnych domen i będziesz mógł łatwo go zmienić. 

Po wyborze modyfikacje zostaną automatycznie wdrożone w ciągu 2 minut. Nie musisz niczego zapisywać. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zmiana wpłynęła na działanie Twojej strony, to sprawdź wyniki w testach – przed i po uruchomieniu PHP 8.1. W przypadku systemu WP możesz skorzystać z darmowej wtyczki – WPPerformanceTester. 

Zmiana PHP na 8.1 – czy warto?

Jeśli tylko Twój CMS i pluginy współpracują z wersją 8.1 PHP, a firma hostingowa umożliwia jej włączenie, to nie ma się nad czym zastanawiać. Możesz się spodziewać, że Twoje strony będą działać szybciej. Być może nie będzie to zmiana zauważalna dla oka, natomiast jakakolwiek poprawa pod tym względem jest zdecydowanie dobrym krokiem.

Przetestuj za darmo hosting z najnowszą wersją PHP, dyskami SSD NVM-e, Redisem  i wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami. Masz 30 dni na wypróbowanie naszej propozycji bez żadnych zobowiązań!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować
Więcej...

TTFB – co to jest i na co wpływa?

Internauci chcą, by strony WWW ładowały się maksymalnie szybko. Każda sekunda oczekiwania na możliwość korzystania z witryny łączy…
Więcej...

PHP 8.2 – opis zmian i nowe funkcje

Już lata temu mówiło się, że język PHP będzie powoli ustępował innym rozwiązaniom. Tymczasem obecnie korzysta z niego…
Więcej...

Jak dodać stronę do Google?

Z wyszukiwarki Google korzysta w Polsce przeszło 95 proc. internautów. Być może nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem,…
Więcej...

Jak stworzyć ciekawy adres domeny?

Adres strony WWW powinien być łatwy do zapamiętania i ciekawy. Znajdzie się na materiałach reklamowych firmy i jest…