PHP 8 – co zmienia najnowsza wersja i jak ją włączyć?

Jedną z informacji, jakie możesz znaleźć w opisie oferty hostingowej jest wersja PHP, którą wspiera dany serwer. PHP (Hypertext Preprocessor) to język programowania, który ma już historię sięgającą prawie 30 lat, a mimo to w dalszym ciągu pozostaje bardzo popularny. To dzięki niemu strony WWW stały się bardziej dynamiczne. PHP jest wciąż rozwijane, a jego najnowsza wersja oznaczona jest numerem 8. Jakie zmiany wprowadzono w stosunku do poprzedniej? 

PHP – dlaczego jest tak istotne?

PHP jest tylko jednym ze składowych kodu strony WWW, ale bardzo istotnym. To dzięki temu językowi zniknęła konieczność ręcznego edytowania kodu witryny, aby uzyskać oczekiwany efekt. Pojawiły się elementy aktualizowane dynamicznie, np. komentarze dodawane przez użytkowników. Doskonałym przykładem korzyści, które zapewnia PHP są galerie na stronach WWW. Kiedyś mogłeś je tworzyć na statycznych stronach. Musiałeś skopiować pliki na serwer, a następnie edytować kod HTML, tak, aby zdjęcia się wyświetlały. W przypadku PHP pliki możesz dodać przez wygodny panel administracyjny stron, a kod automatycznie zaktualizuje się tak, aby fotografie poprawnie się pokazywały. 

Najpopularniejszy system CMS na świecie – WordPress – również oparty jest na PHP. Aby możliwe było przetworzenie kodu danej strony na serwerze musi być zainstalowany interpreter PHP.

PHP jest systematycznie aktualizowany i każda jego wersja ma pewien cykl życia, który najczęściej trwa 3 lata. Po pojawieniu się danej propozycji jest ona przez kolejne 2 lata rozwijana. Po tym okresie znajduje się ona w stanie wygasania, pojawiają się do niej wyłącznie poprawki związane z bezpieczeństwem, natomiast po pewnym czasie korzystanie z niej nie jest już zalecane. Przebieg cyklu życia PHP obrazuje poniższy screen. Obecnie wersje 7.4 i 8.0 znajdują się w fazie pierwszej, natomiast w 2022 roku do wersji 7.4 będą już wydawane wyłącznie poprawki bezpieczeństwa. Wersja 7.3 nie jest już wspierana i korzystanie z niej nie jest zalecane. 

Zródło danych: https://www.php.net/supported-versions.php

Skąd masz wiedzieć, która wersja PHP jest najnowsza? Możesz to sprawdzić tutaj. Jednocześnie pamiętaj, że najlepiej, aby firma, w której korzystasz z usługi hostingowej, zapewniała wsparcie dla tej najnowszej wersji PHP – nie zawsze tak będzie, więc to może być jedno z kryteriów wyboru hostingu. 

Różnice pomiędzy wersjami PHP. Co wprowadziła wersja 8?

Aktualizacje PHP są oczywiście niezbędne, powinieneś śledzić, która wersja jest najnowsza i włączać ją na serwerze. Miej jednak na uwadze, że czasami może się zdarzyć, iż np. niektóre wtyczki WordPress mogą jeszcze nie współpracować z najnowszą wersją rozwiązania. Oto dlaczego powinieneś korzystać z aktualnych wersji PHP:

  • Wyeliminowane zostały z niej błędy wykryte w poprzedniej wersji, co zwiększa bezpieczeństwo strony i jej użytkowników. 
  • Powinno to pozytywnie wpłynąć na szybkość ładowania serwisu.
  • Jeśli będziesz korzystać z niewspieranych już wersji PHP, może się to wiązać z brakiem możliwości używania niektórych wtyczek i aplikacji.

Oto co nowego pojawiło się w PHP 8 w stosunku do poprzedniej wersji:

  • Obsługuje atrybuty, czyli fragmenty meta danych dodawane do kodu.
  • JIT – kod może być kompilowany, co zwiększy wydajność, ale głównie przy dużej analizie danych, a nie na stronach WWW. 
  • Stabilne sortowanie RFC – w poprzednich wersjach algorytmu sortowania były niestabilne. To powodowało, że kolejność równych elementów nie była gwarantowana – zmieniono to w wersji 8.
  • Nowe funkcje – fdiv (reaguje na dzielenie przez zero), str_starts_with (sprawdza, czy ciąg zaczyna się lub kończy określoną linią) czy get_resource_id (potrzebna do uzyskania identyfikatora zasobu. 

To tylko kilka nowości, a tych jest bardzo dużo. Jako właściciela strony WWW z pewnością zadowoli Cię to, że według testów PHP 8 przyśpiesza działanie strony w stosunku do poprzedniej wersji. Kinsta.com przeprowadziło test na systemie WordPress w wersji 5.6, na który skierowano 10 tys. żądań. Dane na poniższym wykresie oznaczają liczbę żądań na sekundę – im jest ich więcej, tym lepiej. 

PHP 8.0 okazało się o 18,47 proc. szybsze niż PHP 7.4 i o 50 proc. szybsze w stosunku do wersji 7.0. Test przeprowadzono również na sklepie WWW, tj. na systemie WordPress z dodatkiem WooCommerce. W tym przypadku również zdecydowanie najlepszy wynik osiągnęła najnowsza wersja PHP.

Jak zatem widzisz, wybór tych rozwiązań jest zdecydowanie dobrym krokiem. Jaka jest popularność nowej wersji PHP? Według danych z wordpress.org udział wersji 8.0 wynosi obecnie zaledwie 1,4 proc., natomiast zdecydowanym liderem jest wersja 7.4, z której aktualnie korzysta ponad 42 proc. stron opartych na systemie WordPress. 

Zródło danych: https://wordpress.org/about/stats/

Jak sprawdzić wersję PHP na serwerze?

Nie możesz znaleźć informacji, z jakiej wersji PHP korzystasz na serwerze? Możesz to stosunkowo łatwo sprawdzić. Jeśli bazujesz na systemie WordPress, to zaloguj się do panelu administracyjnego. Następnie wybierz „Narzędzia”, a dalej „Stan witryny”:

Kliknij „Informacja”, a następnie serwer.

Wśród wyświetlonych pozycji znajdź „Wersja PHP”:

Natomiast uniwersalnym sposobem na sprawdzenie wersji PHP jest utworzenie pliku z rozszerzeniem .php z następującą zawartością:

<?php phpinfo(); ?>

Jak to zrobić? Skorzystaj np. z notatnika. Wklej do pliku powyższy kod i zapisz plik jako np. wersja.php. Następnie umieść go w folderze głównym strony i otwórz. Wystarczy, że wpiszesz w przeglądarce https://nazwa-twojej-domeny.pl/wersja.php. Wtedy wyświetli Ci się wiele informacji łącznie z wersją PHP. 

Jeśli okazało się, że nie masz włączonej najnowszej wersji PHP, to zmień to – o ile Twój serwer wspiera PHP 8.

Jak zmienić wersję PHP w Hostido?

Jeśli jesteś naszym klientem, to możesz łatwo wybrać dla danej domeny najnowszą wersję PHP. Po zalogowaniu się na konto i przejściu do panelu administracyjnego znajdź i kliknij „Zmiana wersji PHP dla domeny i izolacja”. 

Następnie wyświetli Ci się lista Twoich domen i włączonych dla nich wersji PHP. 

Teraz wystarczy, że z rozwijanej listy wybierzesz najnowszą wersję i zmiana zostanie dokonana automatycznie – będzie widoczna w ciągu 2 minut. Jak już wiesz, zdecydowanie warto korzystać z najnowszej wersji PHP. Chodzi nie tylko o kwestie związane z bezpieczeństwem strony, ale również szybkość ładowania serwisu. 

Twój hosting nie zapewnia Ci PHP 8.0? W Hostido.pl możesz uruchomić tę wersję w każdym pakiecie. Przetestuj usługę przez 30 dni za darmo, bez żadnych zobowiązań. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mogą Cię zainteresować
Więcej...

Jak działa i do czego służy WP-CLI?

Dzisiaj zajmiemy się omówieniem narzędzia, które wspomaga pracę z najpopularniejszym systemem CMS jakim jest WordPress. WP-CLI to rozwiązanie,…
Resetowanie hasła Wordpress
Więcej...

Jak zresetować hasło do WordPressa?

Hasło do WordPressa można odzyskać na kilka sposobów, w zależności od tego, jaki dostęp mamy do witryny: Za…
Więcej...

Bezpieczny hosting – czyli jaki?

Wybierając usługę hostingową być może zwracasz uwagę na powierzchnię dyskową, ilość transferu i wiele innych elementów, ale czy…