HTTP/3 – co muszę o nim wiedzieć?

HTTP to skrót, który znasz z adresu strony WWW – z angielskiego Hypertext Transfer Protocol. Jest to protokół umożliwiający sieci internetowej przesyłanie danych. W praktyce chodzi o połączenie pomiędzy serwerem a Twoim urządzeniem. Protokół ten jest wciąż rozwijany, natomiast najnowszą jego wersją  jest HTTP/3. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie? 

HTTP – trochę historii

Pierwsza wersja protokołu HTTP pojawiła się w 1991 roku i oznaczona była numerem HTTP/0.9. Kolejną była HTTP/1.0 z 1996 roku, a następną HTTP/1.1 z 1997 roku, która musiała długo czekać na szybszego, bezpieczniejszego i ogólnie lepszego zamiennika, który nadszedł dopiero w 2015 roku. Było to HTTP/2.0. Co ciekawe, niedługo potem pojawił się protokół HTTP/3.0, który niesie duże zmiany w stosunku do poprzednich wersji.

Zerknij na stronę http://www.http2demo.io/. Możesz tam porównać, jak obrazek ładuje się w protokole HTTP/1.1, a jak w HTTP/2.0. Jak widzisz, w tym drugim przypadku trwa to 3 razy krócej. 

Źródło: http://www.http2demo.io/

Natomiast najnowsza wersja tego rozwiązania zmieniła nie tylko kwestie związane z szybkością, ale również inne. Sprawdź, jakie korzyści przynosi korzystanie z serwera, który wspiera protokół HTTP/3.0. 

HTTP/3.0 – dlaczego warto?

Protokół HTTP/3.0 dostępny jest już od kilku lat, natomiast jego popularność rośnie powoli. Według danych w3techs.com korzysta z niego blisko 22 proc. wszystkich analizowanych przez tę firmę serwisów. Natomiast udział HTTP/2.0 przekracza 50 proc. 

Co wprowadziła nowa wersja protokołu? Pod wieloma względami jest ona podobna do poprzedniej, ale oczywiście ma więcej zalet i eliminuje wcześniejsze błędy. Oto największe plusy tej wersji protokołu:

  • Buforowanie szybsze nawet o 30 proc. – wynika to z testów przeprowadzonych przez Google, w których sprawdzano, jak przesyłane są dane z YouTube.
  • Krótszy czas nawiązywania połączenia – szczególnie jest to zauważalne w czasie pobierania jednocześnie wielu obiektów.
  • Większy poziom bezpieczeństwa połączenia – w HTTP/3 wykorzystywany jest protokół TSL. Skutecznie zabezpiecza on nagłówki przed osobami trzecimi. TSL, czyli Transport Layer Security jest rozwinięciem bardziej znanego protokołu SSL, który odpowiada za szyfrowanie połączenia pomiędzy stronami a urządzeniami internautów. 
  • Dokładniejsza transmisja danych.
  • Migracja połączeń – możliwa jest płynna migracja pomiędzy sieciami bez konieczności nowego połączenia. Co to w praktyce oznacza? Załóżmy, że korzystasz z sieci na urządzeniu mobilnym i przełączasz się między siecią komórkową a Wi-Fi i jednocześnie pobierasz jakiś plik. Po zmianie sieci owe pobieranie będzie kontynuowane przez sieć Wi-Fi bez konieczności przerwy. 

Jak sprawdzić czy hosting obsługuje HTTP/3.0?

Jeśli szukasz hostingu, to kwestia obsługiwania przez serwer protokołu HTTP/3.0 powinna być jednym z argumentów, które przemawiają na korzyść oferty. Prawdopodobnie informację o tym znajdziesz w opisie usługi, ale możesz to sprawdzić również inaczej. Zweryfikuj stronę, która znajduje się na serwerach danego hostingu. Często firmy chwalą się, jakie marki korzystają z ich maszyn. Ewentualnie poproś administratorów o przykład takiej strony. Następnie użyj narzędzia, które znajdziesz na stronie: https://www.http3check.net/

Wprowadź adres serwisu i upewnij się, jaka wyświetli się informacja. Jeśli będzie taka, jak powyżej, to oznacza, że serwer wspiera protokół HTTP/3. 

Na dużą popularność tej wersji protokołu musimy poczekać, aż więcej firm hostingowych zacznie udostępniać ją klientom. Serwery w naszej firmie zapewniają wsparcie zarówno dla HTTP/2, jak i HTTP/3. Przetestuj za darmo naszą ofertę przez 30 dni, bez żadnych zobowiązań – https://hostido.pl/hosting-www

2 komentarzy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować
Więcej...

Bezpieczny hosting – czyli jaki?

Wybierając usługę hostingową być może zwracasz uwagę na powierzchnię dyskową, ilość transferu i wiele innych elementów, ale czy…
Więcej...

Pierwsza strona – jak wybrać hosting?

Opisaliśmy już, jak wybrać domenę dla Twojej strony. Teraz przyszedł czas na kolejny krok na drodze do uruchomienia witryny, czyli…
Więcej...

WP staging, czyli wersja testowa WordPressa

Masz pod opieką strony oparte o WordPress lub WooCommerce? Wprowadzasz jakieś zmiany, co do których nie jesteś pewien,…