HTTP/3 – co muszę o nim wiedzieć?

HTTP to skrót, który znasz z adresu strony WWW – z angielskiego Hypertext Transfer Protocol. Jest to protokół umożliwiający sieci internetowej przesyłanie danych. W praktyce chodzi o połączenie pomiędzy serwerem a Twoim urządzeniem. Protokół ten jest wciąż rozwijany, natomiast najnowszą jego wersją  jest HTTP/3. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie? 

HTTP – trochę historii

Pierwsza wersja protokołu HTTP pojawiła się w 1991 roku i oznaczona była numerem HTTP/0.9. Kolejną była HTTP/1.0 z 1996 roku, a następną HTTP/1.1 z 1997 roku, która musiała długo czekać na szybszego, bezpieczniejszego i ogólnie lepszego zamiennika, który nadszedł dopiero w 2015 roku. Było to HTTP/2.0. Co ciekawe, niedługo potem pojawił się protokół HTTP/3.0, który niesie duże zmiany w stosunku do poprzednich wersji.

Zerknij na stronę http://www.http2demo.io/. Możesz tam porównać, jak obrazek ładuje się w protokole HTTP/1.1, a jak w HTTP/2.0. Jak widzisz, w tym drugim przypadku trwa to 3 razy krócej. 

Źródło: http://www.http2demo.io/

Natomiast najnowsza wersja tego rozwiązania zmieniła nie tylko kwestie związane z szybkością, ale również inne. Sprawdź, jakie korzyści przynosi korzystanie z serwera, który wspiera protokół HTTP/3.0. 

HTTP/3.0 – dlaczego warto?

Protokół HTTP/3.0 dostępny jest już od kilku lat, natomiast jego popularność rośnie powoli. Według danych w3techs.com korzysta z niego blisko 22 proc. wszystkich analizowanych przez tę firmę serwisów. Natomiast udział HTTP/2.0 przekracza 50 proc. 

Co wprowadziła nowa wersja protokołu? Pod wieloma względami jest ona podobna do poprzedniej, ale oczywiście ma więcej zalet i eliminuje wcześniejsze błędy. Oto największe plusy tej wersji protokołu:

  • Buforowanie szybsze nawet o 30 proc. – wynika to z testów przeprowadzonych przez Google, w których sprawdzano, jak przesyłane są dane z YouTube.
  • Krótszy czas nawiązywania połączenia – szczególnie jest to zauważalne w czasie pobierania jednocześnie wielu obiektów.
  • Większy poziom bezpieczeństwa połączenia – w HTTP/3 wykorzystywany jest protokół TSL. Skutecznie zabezpiecza on nagłówki przed osobami trzecimi. TSL, czyli Transport Layer Security jest rozwinięciem bardziej znanego protokołu SSL, który odpowiada za szyfrowanie połączenia pomiędzy stronami a urządzeniami internautów. 
  • Dokładniejsza transmisja danych.
  • Migracja połączeń – możliwa jest płynna migracja pomiędzy sieciami bez konieczności nowego połączenia. Co to w praktyce oznacza? Załóżmy, że korzystasz z sieci na urządzeniu mobilnym i przełączasz się między siecią komórkową a Wi-Fi i jednocześnie pobierasz jakiś plik. Po zmianie sieci owe pobieranie będzie kontynuowane przez sieć Wi-Fi bez konieczności przerwy. 

Jak sprawdzić czy hosting obsługuje HTTP/3.0?

Jeśli szukasz hostingu, to kwestia obsługiwania przez serwer protokołu HTTP/3.0 powinna być jednym z argumentów, które przemawiają na korzyść oferty. Prawdopodobnie informację o tym znajdziesz w opisie usługi, ale możesz to sprawdzić również inaczej. Zweryfikuj stronę, która znajduje się na serwerach danego hostingu. Często firmy chwalą się, jakie marki korzystają z ich maszyn. Ewentualnie poproś administratorów o przykład takiej strony. Następnie użyj narzędzia, które znajdziesz na stronie: https://www.http3check.net/

Wprowadź adres serwisu i upewnij się, jaka wyświetli się informacja. Jeśli będzie taka, jak powyżej, to oznacza, że serwer wspiera protokół HTTP/3. 

Na dużą popularność tej wersji protokołu musimy poczekać, aż więcej firm hostingowych zacznie udostępniać ją klientom. Serwery w naszej firmie zapewniają wsparcie zarówno dla HTTP/2, jak i HTTP/3. Przetestuj za darmo naszą ofertę przez 30 dni, bez żadnych zobowiązań – https://hostido.pl/hosting-www

2 komentarzy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować
Więcej...

WP staging, czyli wersja testowa WordPressa

Masz pod opieką strony oparte o WordPress lub WooCommerce? Wprowadzasz jakieś zmiany, co do których nie jesteś pewien,…
Więcej...

Domena a hosting – definicja i różnice!

Domena i hosting to kluczowe elementy każdej witryny internetowej. Rozróżnienie między nimi jest ważne dla osób, które chcą…
Więcej...

Bezpieczny hosting – czyli jaki?

Wybierając usługę hostingową być może zwracasz uwagę na powierzchnię dyskową, ilość transferu i wiele innych elementów, ale czy…