Pierwsza strona – jak wybrać hosting?

Opisaliśmy już, jak wybrać domenę dla Twojej strony. Teraz przyszedł czas na kolejny krok na drodze do uruchomienia witryny, czyli znalezienie odpowiedniej usługi hostingowej. Przy podejmowaniu decyzji powinieneś zwrócić uwagę na wiele kwestii, by zapewnić internautom takie działanie usług, jakiego oczekują. Sprawdź, co jest istotne.

Wybór hostingu – co ma znaczenie?

Oczywiście możesz wybrać pierwszą lepszą usługę serwerową, ale czy to będzie słuszna decyzja? Być może trafisz dobrze, ale istnieje też duże ryzyko, że pochopnie podjęta decyzja negatywnie przełoży się na działanie Twoich stron, aplikacji i innych rozwiązań, które znajdą się na serwerze. Abyś uniknął problemów, podpowiemy Ci, co jest ważne przy wyborze takiej usługi. 

Darmowy okres testowy

Nie kupuj kota w worku. Firma hostingowa może Ci udostępnić możliwość testowania bez opłat swoich usług. Powinna Ci na to dać co najmniej 7 dni, ale im więcej, tym lepiej. Ważne, abyś maksymalnie wykorzystał ten czas. Zainstaluj stronę, uploaduj pliki, wysyłaj zapytania do supportu. Dokładnie zapoznaj się z panelem zarządzania. Sprawdź, jakie masz nałożone ograniczenia, czy jest coś, co może Ci utrudniać pracę? Czy zauważyłeś, że brakuje Ci jakichś rozwiązań? To może oznaczać, że być może to nie jest ta usługa, której potrzebujesz.

Zanim rozpoczniesz okres testowy, sprawdź, czy aby na pewno nie wiąże się on z żadnymi zobowiązaniami. Czy nie jest tak, że zawarłeś już umowę, a jedynie w ramach promocji pierwszy tydzień jest za darmo, a następnie musisz zapłacić za rok usługi bez możliwości rezygnacji?

Uwaga na podejrzane promocje

Niska cena może Cię skusić do skorzystania z danej usługi hostingowej, ale koniecznie zapoznaj się z warunkami oferty. Możliwe, że trafisz na propozycję, w ramach której usługa w pierwszym roku będzie kosztować śmiesznie mało, ale promocja będzie wiązać się z zawarciem umowy na 2 lata, z czego opłata za ten drugi rok będzie bardzo wysoka. Nawet jeśli nie ma takiego warunku, to zerknij, jakie zasady obowiązują po okresie promocji. Jeżeli nie chcesz być zmuszonym do zmiany serwera po roku ze względu na zaporową cenę, lepiej od razu wybierz taki ze stawką, której będziesz w stanie podołać finansowo.

Powierzchnia na dysku i transfer

Parametry w ramach wybranego pakietu są tym elementem, który możesz zazwyczaj łatwo zmienić – jeśli nie będą wystarczające, to po prostu dopłacisz za pakiet, w którym do Twojej dyspozycji będą większe zasoby. Możliwe, że na początek wystarczy Ci nawet 1 GB danych i 1 GB transferu, a dopiero wraz z rozwojem strony i jej rozbudową będziesz potrzebować coraz większych możliwości. Tym się jednak nie przejmuj – śledź zużycie zasobów w panelu zarządzania usługą i jeśli będziesz się zbliżać do limitu, to wtedy skontaktuj się z firmą hostingową.

Koniecznie zwróć uwagę na rodzaj dysków, na których znajdą się pliki strony. Najlepiej, jeśli będą to dyski SSD NVMe. Dlaczego? Gdyż są one bez porównania szybsze w stosunku do SSD, a tym bardziej do HDD.

Źrodło: https://www.kingston.com/poland/pl/ssd/the-benefits-of-nvme-in-enterprise

Jak działa support?

Korzystając z usługi hostingowej, możesz natrafić na przeróżne kłopoty – początkowo wielu kwestii związanych z prowadzeniem strony nie będziesz pewny. Możesz nie rozumieć, na czym polegają poszczególne funkcje w panelu zarządzania. Dylematy zapewne będą się pojawiać przy wielu okazjach. Dlatego potrzebujesz solidnego, niezawodnie działającego supportu firmy hostingowej. Wyślij kilka zapytań i sprawdź, jak długo będziesz czekać na odpowiedź. Jeśli nadejdzie po kilku dniach albo w ogóle jej nie dostaniesz, to sygnał, że lepiej zrezygnować z oferty – wsparcia potrzebujesz tu i teraz. 

Darmowe certyfikaty SSL

Jeśli szukasz pierwszego hostingu, to prawdopodobnie pojęcie SSL niewiele Ci mówi. Dzięki certyfikatowi SSL połączenie pomiędzy urządzeniem użytkownika a stroną jest szyfrowane – przesyłane dane nie będą przejęte ani zmienione przez nieuprawnione do tego osoby. To krok w kierunku bezpieczeństwa internautów. Jeśli Twoja witryna nie korzysta z SSL, to wtedy przeglądarka Chrome wyświetla obok pola jej adresu taki mało zachęcający komunikat:

Zapewne nie chcesz, aby internauci go zobaczyli, a zatem potrzebujesz certyfikatu SSL. Korzystanie z niego może być odpłatne lub darmowe. Sprawdź, czy dana firma oferuje SSL bez opłat. Jeśli nie, to warto wziąć pod uwagę inne oferty – certyfikat dla jednej strony, w zależności od jego rodzaju, może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za rok. Najczęściej bez opłat dostępne są certyfikaty Let’s Encrypt, natomiast być może trafisz na oferty, w których za darmo otrzymasz komercyjny SSL. 

Czy wiesz, że w styczniu 2021 roku aż 89 proc. stron otwartych w przeglądarce Chrome, na wszystkich platformach, korzystało z szyfrowanego połączenia? 

Źródło: https://transparencyreport.google.com/https/overview

Darmowa migracja

To raczej Ci się nie przyda, jeśli budujesz pierwszą stronę, ale być może zaczniesz od usługi hostingowej, która okaże się być niewypałem i będziesz chciał ją zmienić. W takim razie bardzo przydatną propozycją dla Ciebie może się okazać darmowa migracja. Jeśli nigdy nie przenosiłeś strony WWW, to możesz napotkać na wiele problemów, z którymi nie łatwo sobie poradzisz. Tymczasem wykonaniem tego zadania może się zająć za Ciebie firma hostingowa. Nie stracisz na to czasu, a ponadto będziesz mieć pewność, że wszystko zostanie zrealizowane jak należy.

Oprogramowanie serwera

Serwer to w praktyce komputer o bardzo dobrych parametrach, który może odgrywać swoją rolę m.in. dzięki zainstalowanemu na nim oprogramowaniu. Tym oprogramowaniem może być Apache, Nginx i rozwiązanie, które robi obecnie furorę, czyli LiteSpeed. Dlaczego w ogóle ta kwestia powinna Cię interesować? Otóż jest to jeden z kolejnych elementów, które mają wpływ na szybkość działania strony. Zerknij na poniższy wykres, w którym testowano system WordPress na serwerach z różnym oprogramowaniem. Jak widzisz, różnica jest diametralna – na korzyść LiteSpeed. 

Źródło: https://www.litespeedtech.com/benchmarks/wordpress

W tym teście wykorzystano najlepszą wtyczkę pamięci podręcznej dla serwerów LiteSpeed – LSCache, z której możesz korzystać w Hostido. 

Domena w cenie hostingu

W ramach oferty hostingowej zdarza się, że możesz bez opłat otrzymać do dyspozycji na rok wybraną domenę z rozszerzeniem np. .pl. Oczywiście mogą to być adresy z różnymi końcówkami, a zasady promocji też mogą być odmienne. Jeśli trafisz na taką usługę, to sprawdź, czy czasami nie zawierasz z góry umowy na dłuższy okres, przy czym opłata w kolejnych latach będzie już bardzo wysoka. 

Dodatkowa domena może być okazją do założenia kolejnej strony WWW.

Dostęp do SSH

To rozwiązanie przyda się przede wszystkim zaawansowanym użytkownikom. Dzięki niemu możesz wykonywać operacje na plikach na serwerze bez konieczności ich pobierania na dysk urządzenia. Dostęp do SSH może ułatwiać zarządzanie wieloma stronami, ale wymaga wiedzy o komendach, które należy stosować. Na pewno jest to dodatek, który działa na plus oferty, ale nie jest powiedziane, że na pewno będziesz z niego korzystać.

Kopie zapasowe

Firma hostingowa powinna je tworzyć jak najczęściej i jak najdłużej utrzymywać. Dzięki temu, w razie potrzeby, będziesz mieć możliwość łatwego odtworzenia wersji witryny sprzed np. tygodnia. Przydaje się to w różnych sytuacjach – np. jeśli dojdzie do włamania na Twoją witrynę. Im częściej taka kopia powstaje, tym mniejsze ryzyko utraty danych w przypadku, gdy będziesz chciał przywracać poprzednią wersję serwisu. Kolejna kwestia to czas, tzn. jak długo takie kopie są dostępne. Czasami te sprzed tygodnia nie będą wystarczające – możesz potrzebować dużo starszych. Jeśli firma hostingowa takie udostępnia, to zdecydowanie stanowi to zaletę jej oferty. 

Dostępne wersje PHP

PHP to język programowania, który w dalszym ciągu wykorzystywany jest na zdecydowanej większości stron WWW. Aby serwer był w stanie przetworzyć taki kod, musi być na nim zainstalowany interpreter PHP, który obsługuje najnowsze wersje tego języka. Korzystanie z aktualnych wariantów ma znaczenie ze względu na szybkość działania strony, ale również biorąc pod uwagę bezpieczeństwo – nowe wersje nie zawierają błędów, które odnaleziono w poprzednich, a także wdrożono w nich rozwiązania, które zwiększają wydajność. Dlatego idealnie, jeśli firma hostingowa daje Ci możliwość włączenia dla Twoich stron najnowszych wersji PHP. Skąd masz wiedzieć, która nią jest? Możesz zerknąć na: https://www.php.net/supported-versions.php.

Źródło: https://www.php.net/supported-versions.php

Zabezpieczenia – ochrona Twoich usług

W sieci internauci są narażeni na wiele niebezpieczeństw, to samo dotyczy również Twojej strony, która może być obiektem rozmaitych ataków. Firma hostingowa może Ci zapewnić rozwiązania, dzięki którym zdecydowanie ograniczysz ryzyko przeróżnych sytuacji. Możesz np. zadbać o blokowanie ataków AntyDDoS, które mogą doprowadzić m.in. do niedostępności Twoich usług. Niezbędne jest również oprogramowanie typu Imunify360, które może zapobiec zainfekowaniu strony przez wirusy.

Ważne są też zabezpieczenia dotyczące poczty, takie jak: SPF, DKIM, DMARC. Ograniczają one m.in. ryzyko podszywania się pod danego nadawcę, co może być wykorzystywane w ataku phishingowym. Koniecznie zapoznaj się z zabezpieczeniami, które oferuje Ci firma hostingowa. 

Instalator stron WWW

Wydaje Ci się, że założenie witryny internetowej musi być bardzo wymagającym zadaniem? Jeśli zależy Ci na prostym serwisie, to łatwo zbudujesz go za pomocą instalatora. To rozwiązanie, dzięki któremu dosłownie kilkoma kliknięciami założysz m.in. stronę opartą na systemie WordPress. Nie musisz ręcznie wgrywać plików na serwer ani zakładać bazy danych. Kiedy strona powstanie, przejdź do wyboru motywu, zainstalowania odpowiednich wtyczek czy też wypełnienia witryny treścią. Założenie pierwszego serwisu może być dużo łatwiejsze, niż może Ci się wydawać. 

Hosting dla strony – nie wybieraj pochopnie

Jak widzisz, wybór usługi serwerowej wymaga zwrócenia uwagi na wiele kwestii, ale jeśli poświęcisz na to czas, to znajdziesz taką, która spełni Twoje oczekiwania. Potrzebujesz niezawodnej propozycji? Przetestuj serwery Hostido. Dajemy Ci 30 dni na test serwera opartego na dyskach SSD NVM-e, z oprogramowaniem LiteSpeed, PHP 8, darmową domeną, darmowym komercyjnym certyfikatem i nie tylko! Sprawdź naszą ofertę bez żadnych zobowiązań. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mogą Cię zainteresować
Więcej...

WP staging, czyli wersja testowa WordPressa

Masz pod opieką strony oparte o WordPress lub WooCommerce? Wprowadzasz jakieś zmiany, co do których nie jesteś pewien,…
Więcej...

HTTP/3 – co muszę o nim wiedzieć?

HTTP to skrót, który znasz z adresu strony WWW – z angielskiego Hypertext Transfer Protocol. Jest to protokół…