Bezpieczny hosting – czyli jaki?

Wybierając usługę hostingową być może zwracasz uwagę na powierzchnię dyskową, ilość transferu i wiele innych elementów, ale czy zastanawiasz się także nad kwestiami, które wpływają na bezpieczeństwo strony, jej użytkowników i powierzonych Ci danych dotyczących korzystających z serwisu? Dzięki jakim rozwiązaniom Twoje usługi mogą być bezpieczniejsze? 

Bezpieczeństwo w usłudze hostingowej – od czego zależy?

W sieci na użytkowników czyha wiele niebezpieczeństw i to samo dotyczy działania Twojego serwisu. Wiele czynników może spowodować, że witryna będzie zagrożona. Dochodziło już nawet do takich przypadków, w których właściciele serwisów, którzy utrzymywali je na serwerach firmy hostingowej całkowicie je stracili. Oczywiście na takie sytuacje możesz się przygotować i im przeciwdziałać. Oto kwestie, które warto analizować.

Backup danych

Firma hostingowa powinna obowiązkowo zapewniać kopie bezpieczeństwa i jest to konieczność, ale znaczenie ma też to, jak organizuje backup. Nie raz miały już miejsce sytuacje, w których na skutek różnych zdarzeń właściciele serwisów stracili wszystkie dane, które były zapisane na maszynach firmy hostingowej. Do takich zdarzeń dochodzi bardzo rzadko, ale nie zmienia to faktu, że takie ryzyko istnieje. Dlatego bez względu na to, na jakiej zasadzie firma hostingowa gwarantuje backup, korzystaj z kopii ręcznych – sam je twórz i zapisuj na chociaż dwóch nośnikach danych np. na dysku komputera  i w chmurze.

Może się zdarzyć, że firma ograniczy czas wykonywania ręcznych kopii do określonych godzin. Np. będziesz mógł skorzystać z tej możliwości, ale dopiero pomiędzy godziną 1.00 a 6.00. Jeśli w tym czasie śpisz, to może być to problem. 

Analizując zasady tworzenia kopii zapasowych w danej firmie hostingowej, zwróć uwagę na to, jak często są one wykonywane i jak długo utrzymywane. O co chodzi z tym przechowywaniem? Otóż możesz potrzebować backupu strony sprzed 7 czy 10 dni, bądź jeszcze starszego. Czy firma Ci go udostępni? Ponadto kopie powinny być dostępne z wielu różnych dni. W Hostido zapewniamy backup we wszystkich pakietach, nawet do 56 dni wstecz.

Certyfikat SSL

Przeglądając strony WWW w sieci, możesz trafić na takie witryny, w przypadku których przy polu adresu przeglądarka Chrome wyświetla komunikat „Niezabezpieczona”. Nie zachęca to internauty do korzystania z tego serwisu. Taka informacja oznacza, że połączenie pomiędzy stroną a użytkownikiem nie jest szyfrowane, tzn. wysyłane dane mogą być przejęte lub zmienione. Tymczasem wystarczy zainstalować certyfikat SSL, aby problem został wyeliminowany. Firma hostingowa może dać Ci możliwość korzystania z tej funkcji odpłatnie lub za darmo, ale w grę wchodzą też obie opcje na raz. Oczywiście pożądane jest do drugie rozwiązanie.

Najczęściej za darmo dostępny jest certyfikat Let’s Encrypt. Jest to rozwiązanie bardzo popularne – korzysta z niego 260 mln witryn. Darmowe certyfikaty to niezbędny element oferty hostingowej. 

Źrodło: https://letsencrypt.org/

Antyspam

Twoja skrzynka pocztowa może być każdego dnia zaśmiecana dziesiątkami niechcianych wiadomości, ale da się tego uniknąć, jeśli wybierzesz hosting z solidnym systemem antyspamowym. Takie rozwiązania możesz dodatkowo skonfigurować, tak, aby spełniały Twoje oczekiwania. Określ m.in. co system ma robić z wiadomościami, które zostały rozpoznane jako SPAM. Ponadto sam ustalasz, z jakich adresów e-mail wiadomości mają być automatycznie traktowane jako SPAM, a jakie mogą być przepuszczane. 

Imunify360

Witryny WWW są narażone na ataki ze strony hackerów, dlatego serwer powinien korzystać z systemu anty-exploitowego. Takim rozwiązaniem jest Imunify360, które kompleksowo zabezpiecza maszynę przed atakami i malware. System ten automatycznie wykrywa zagrożenia, również takie, które są wciąż aktualizowane i modyfikowane przez twórców. Składa się on z kilku poziomów zabezpieczeń. Jako klient Hostido możesz obserwować w panelu zarządzania, czy program Imunify360 wykrył zainfekowane pliki, sprawdzać historię, dodawać wyjątki, włączać lub wyłączać ochronę. Sugerujemy, aby była ona aktywna. 

Modsecurity

Modsecurity jest oprogramowaniem typy WAF (Web Application Firewall). To zapora sieciowa, która znacznie podnosi bezpieczeństwo maszyny, analizuje i filtruje w czasie rzeczywistym ruch na serwerze. Modsecurity blokuje zagrożenia, które mogłyby zakłócić działanie Twoich serwisów i spowodować niebezpieczeństwo dla użytkowników. Również i w tym przypadku możesz konfigurować to rozwiązanie.

Anty DDoS

Ataki typu DDoS (Distributed Denial of Service) są często stosowane przez internetowych przestępców i mają na celu doprowadzenie do niedostępności maszyny lub danej usługi. Polega to na tym, że do danego serwera jednocześnie wysyłanych jest mnóstwo zapytań z całego świata, często wykorzystywane są do tego zainfekowane urządzenia. W efekcie może to doprowadzić do tego, że dana maszyna nie będzie mogła być użytkowana. Dzięki systemowi Anty DDoS możesz uniknąć takich sytuacji – niepożądany ruch zostanie oddzielony od tego pożądanego i użytkownicy będą mogli dalej korzystać z Twojej strony. W Hostido stosowane jest autorskie rozwiązanie tego typu.

2FA – dwuskładnikowe uwierzytelnianie

Ta forma zabezpieczenia nazywana jest różnie – np. uwierzytelnianiem dwuetapowym lub logowaniem dwuetapowym. Używa się jej np. przy zabezpieczaniu dostępu do wybranych zasobów czy też logowaniu do serwisu. Standardowo do zalogowania się wystarczy znać nazwę użytkownika i hasło, co jest ryzykowne, biorąc pod uwagę częstość wykradania przez oprogramowanie szpiegowskie takich danych. 

Dodatkowy poziom zabezpieczenia możesz wybrać w postaci specjalnego tokenu, który wygeneruje aplikacja w telefonie przy każdym logowaniu do panelu klienta w Hostido. Dzięki temu nie dopuścisz do takiej sytuacji, że internetowi przestępcy zalogują się tak na Twoje konto i wykradną Twoje dane czy dodadzą złośliwy kod.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

W przypadku hostingu znaczenie ma wiele parametrów, ale absolutnie nie zapominaj o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Kopie zapasowe, zabezpieczenia przed atakami, system antywirusowy to elementy niezbędne, które mają wpływ na ochronę Twoich usług i użytkowników sieci. 

W naszym hostingu kładziemy nacisk na wszystkie te opcje. Jeśli poszukujesz stabilnego hostingu na lata, sprawdź Hostido.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mogą Cię zainteresować
Więcej...

WP staging, czyli wersja testowa WordPressa

Masz pod opieką strony oparte o WordPress lub WooCommerce? Wprowadzasz jakieś zmiany, co do których nie jesteś pewien,…
Więcej...

Pierwsza strona – jak wybrać hosting?

Opisaliśmy już, jak wybrać domenę dla Twojej strony. Teraz przyszedł czas na kolejny krok na drodze do uruchomienia witryny, czyli…
Więcej...

Czym są certyfikaty SSL i dlaczego są tak ważne?

SSL, czyli Secure Socket Layer jest protokołem sieciowym szyfrującym dane, który zostałprzyjęty jako standardowe zabezpieczenie połączenia między serwerem…
Więcej...

HTTP/3 – co muszę o nim wiedzieć?

HTTP to skrót, który znasz z adresu strony WWW – z angielskiego Hypertext Transfer Protocol. Jest to protokół…