Dlaczego hosting na dyskach SSD NVMe to najlepszy wybór?

Wybierając usługę hostingową, powinieneś zwrócić uwagę na wiele parametrów, które opisują, co w zasadzie uzyskujesz w danej cenie. Zależy Ci z pewnością na tym, aby Twoje witryny ładowały się ekspresowo. To uzależnione jest od wielu czynników, a jednym z bardzo istotnych jest dysk, na którym będą zapisane dane witryn. Sprawdź, co oznacza skrót SSD NVMe i co zyskujesz, jeśli korzystasz z serwera wyposażonego w takie nośniki.

SSD NVMe – co to oznacza?

W opisie oferty hostingowej zawsze powinieneś znaleźć informację o tym, ile powierzchni na serwerze pozostaje do Twojej dyspozycji w ramach wykupionego pakietu usług. Upewnij się też, na jakim typie dysku będą się znajdować pliki. Zdarza się również, że powierzchnia na dysku jest nieograniczona, ale nie traktuj tego zbyt poważnie. Po pierwsze takie propozycje są rzadkością, a po drugie, nawet jeśli na nie trafisz, to w regulaminie znajdziesz adnotację, że jeśli Twoje konto zacznie zagrażać stabilności działania serwera, to zostaniesz poproszony o zmianę usługi na taką, o lepszych parametrach. 

Wróćmy jednak do kwestii rodzajów dysków, z którymi możesz się spotkać w ramach oferty firm hostingowych:

  • HDD – to skrót od hard disk drive, co oznacza napęd dysku twardego. Jest to klasyczne rozwiązanie, w którym dane zapisane są na wirujących magnetycznych talerzach. Ma ono już długą historię – pierwszy taki dysk powstał w 1956 roku. Fakt, że składa się on z ruchomych elementów ma wpływ na jego awaryjność. Zaletą takich nośników danych jest atrakcyjna cena w stosunku do pojemności, natomiast wadą – niska wydajność w stosunku do nowocześniejszych rozwiązań, które są dostępne. Korzystanie z dysku HDD na komputerze oznacza m.in. wolne ładowanie się systemu operacyjnego w stosunku do przebiegu tego samego procesu na kolejnych z omawianych rozwiązań. 
  • SSD – to skrót od solid-state drive, co można tłumaczyć jako napęd stały. Jeśli miałeś komputer z dyskiem HDD, a później zacząłeś korzystać z urządzenia z SSD, to zapewne pozytywnym zaskoczeniem było dla Ciebie m.in. ekspresowe ładowanie się systemu operacyjnego czy aplikacji. Dyski SSD są bardziej odporne na wibracje, wstrząsy i są cichsze, ale za największą ich zaletę można uznać znacznie większą prędkość zapisu i odczytu. Cena tego rozwiązania jest wyższa, ale bezdyskusyjnie warto taką zapłacić ze względu na wydajność.
  • SSD NVMe – NVMe to skrót od non-volatile memory express, co można tłumaczyć jako nieulotna pamięć ekspresowa. Jest to standard komunikacyjny, który powstał z myślą o dyskach SSD, a konkretnie o przyspieszeniu przesyłania danych pomiędzy systemami klientów a takimi dyskami. To rozwiązanie stanowi prawdziwą rewolucję w stosunku do HDD i SSD. Pozostawia ono daleko w tyle te dyski pod względem prędkości zapisu danych i odczytu – jest w tym zakresie bezkonkurencyjne. 

Co to dla Ciebie oznacza, jako dla korzystającego z hostingu? Dzięki SSD NVMe Twoja strona może dużo szybciej ładować się użytkownikom, a jednocześnie w tym przypadku ryzyko ewentualnej awarii jest dużo niższe niż przy HDD. Dlaczego szybkość w sieci jest tak ważna? Bo tego oczekuje użytkownik Twojej strony firmowej, sklepu WWW, bloga czy innego serwisu. 

Jak szybko powinna się ładować strona WWW?

W sieci przeprowadzono mnóstwo badań, które potwierdzają, że im szybciej otwiera się witryna, tym wyższy jest wskaźnik konwersji. Np. według analizy portent.com, najlepsze wyniki pod względem poziomu konwersji osiągają te strony, które ładują się od 0 do 2 sekund. 1

Z analizy Cloudflare również wynika, że im dłużej ładuje się strona, tym mniejszy poziom konwersji. 2

Krokiem do realizacji celu w postaci szybko ładującej się witryny jest wybór hostingu z dyskami SSD NVMe. Tylko czy rzeczywiście testy potwierdzają, że takie rozwiązania zapewniają wyższą wydajność?

SSD NVMe vs SSD vs HDD

Przeprowadzono wiele porównań i analiz, z których jasno wynika, że dyski SSD NVMe i SSD dzieli ogromna różnica, a SSD NVMe i HDD – wręcz przepaść. Zerknij na analizę wykonaną przez firmę Kingston: 3

Technologia SATA jest dostępna dla dysków HDD i SSD, natomiast NVMe wyłącznie dla SSD. Jak widzisz, w każdej z analiz to protokół NVMe osiągał zdecydowanie najlepszy wynik. A z podobnymi rezultatami będziesz mieć do czynienia w przypadku innych badań, które znajdziesz w sieci. Protokół NVMe to krok w kierunku lepszej wydajności. Szybsze ładowanie się serwisu doceniają nie tylko użytkownicy, ale również Google. Jest to jeden z czynników rankingowych, czyli może się przełożyć na lepszą widoczność Twojej witryny w wynikach tej wyszukiwarki.  

Chcesz sprawdzić możliwości hostingu z dyskami SSD NVMe? Skorzystaj z naszej oferty i przetestuj jeden z naszych pakietów, za darmo, przez 30 dni, bez żadnych zobowiązań. Sprawdź: https://hostido.pl/hosting-www


1 https://www.portent.com/blog/analytics/research-site-speed-hurting- everyones-revenue.htm
2 https://www.cloudflare.com/learning/performance/more/website- performance-conversion-rates
3 https://www.kingston.com/poland/pl/ssd/the-benefits-of-nvme-in-enterprise

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować
Więcej...

Pierwsza strona – jak wybrać hosting?

Opisaliśmy już, jak wybrać domenę dla Twojej strony. Teraz przyszedł czas na kolejny krok na drodze do uruchomienia witryny, czyli…
Więcej...

Wpływ hostingu na pozycjonowanie i SEO

Widoczność strony w wynikach wyszukiwania Google zależy od wielu czynników. Mówi się, że jest ich około 200. Jedne…
Więcej...

WP staging, czyli wersja testowa WordPressa

Masz pod opieką strony oparte o WordPress lub WooCommerce? Wprowadzasz jakieś zmiany, co do których nie jesteś pewien,…