Wtyczki WordPress przydatne dla blogera

Prowadzisz blog? Prawdopodobnie, tak jak zdecydowana większość internautów, wybrałeś system CMS WordPress, który stworzono właśnie do blogowania. Jest on stale rozwijany, rozbudowywany i zapewnia mnóstwo możliwości, ale to nie oznacza, że znajdziesz w nim wszystko, czego potrzebujesz. Zdecydowaną większość funkcji uzyskasz jednak dzięki wtyczkom, które są dostępne za darmo lub za opłatą. Którą są najbardziej przydatne?

Wtyczki WordPress, które mogą się przydać blogerowi

W bazie systemu WordPress w marcu 2022 roku znajdowało się blisko 60 tys. wtyczek. Wiele z nich jest całkowicie darmowych, część jest dostępna w wersji bezpłatnej i płatnej. To nie wszystkie dodatki do WP, które są dostępne na rynku. Za ich tworzenie odpowiada wiele firm, tak więc możesz znaleźć rozwiązanie, które umożliwi Ci poradzenie sobie z niemal każdym problemem, z którym się zmagasz. 

Źródło: https://pl.wordpress.org/plugins/

Niektóre pluginy możesz zainstalować wręcz automatycznie, zaraz po założeniu bloga, z tego powodu, że najprawdopodobniej będziesz ich potrzebować. Które wtyczki mogą Ci się przydać?

All In One SEO

WordPress nie ma wbudowanych wystarczających funkcji, jeśli chodzi o optymalizację bloga pod wymagania wyszukiwarek. Jedną z popularnych wtyczek, które umożliwiają wdrożenie niezbędnych działań, jest All in One SEO. Inne to m.in. Yoast SEO i Rank Math SEO. Jeśli nie masz doświadczenia z żadną z nich, to przetestuj je i oceń, która Ci najbardziej odpowiada. Opinie pod tym względem są różne. All in One SEO ma ponad 3 miliony aktywnych instalacji oraz mnóstwo ciekawych funkcji. Za pomocą tej wtyczki zdefiniujesz unikatowe title i description dla poszczególnych stron serwisu. Możesz łatwo oznaczyć, które mają być niezindeksowane, dodać linki kanoniczne. Kilkoma kliknięciami włączysz automatyczne generowanie mapy strony, ale również możesz skorzystać z wielu innych funkcji. Wtyczka tego typu jest niezbędna, jeśli zależy Ci na budowaniu widoczności Twojej witryny w organicznych wynikach wyszukiwania Google. 

Klasyczny edytor

Od wersji 5.0 systemu WordPress klasyczny edytor został zastąpiony edytorem Gutenberg. Nowe rozwiązanie, choć ciekawe, przynoszące wiele możliwości, jak każda nowość – ma swoich zwolenników i przeciwników. Biorąc jednak pod uwagę, że wtyczka, która daje opcję korzystania z klasycznej wersji z tego rozwiązania, ma aż ponad 5 milionów aktywnych instalacji, należy wywnioskować, że jednak duża grupa odbiorców nie odebrała tego pozytywnie. Czy rzeczywiście są do tego podstawy? To już oceń sam, natomiast ważne, że możesz zdecydować, z jakiego edytora będziesz korzystać. 

Easy Table of Contents

Tworzysz na Twoim blogu długie wpisy? Zatem powinieneś budować dla nich spis treści. Dzięki temu ułatwisz internautom przeglądanie wpisów, szczególnie jeśli chodzi o użytkowników mobilnych. W przypadku długich artykułów musieliby taki tekst scrollować w nieskończoność, natomiast dzięki spisowi treści wystarczy, że klikną interesującą ich opcję i automatycznie zostaną przeniesieni do danego nagłówka. Takie menu możesz utworzyć ręcznie w kodzie HTML albo też może ono powstawać automatycznie, jeśli zainstalujesz wtyczkę Easy Table of Contents. Dosłownie kilkoma kliknięciami możesz dodać spisy treści do tysięcy artykułów na stronie. Ponadto w wynikach wyszukiwania mogą się dzięki temu pojawić pod wynikiem ze strony dodatkowe linki do Twojej witryny. 

WP Rocket

Tym razem wtyczka, która jest płatna, ale ma duże możliwości i dosłownie po kilku kliknięciach możesz znacznie przyspieszyć ładowanie witryny. Zyskała ona na popularności w momencie, kiedy Google wprowadziło nowy algorytm Core Web Vitals, gdyż umożliwia szybkie osiągnięcie oczekiwanych wyników. Niestety, ale wiąże się z wydatkiem – około 50 dolarów dla jednej strony, z rocznym wsparciem. 

Yasr – Yet Another Stars Rating

Dzięki kolejnej wtyczce możesz umożliwić internautom ocenianie poszczególnych treści. Korzyść polega tutaj na tym, że mogą one się wyświetlić w wynikach wyszukiwania Google, a to może wpłynąć pozytywnie na CTR w SERP-ach. Ten element jest wykorzystywany przez wiele serwisów i może spowodować, że internauta, zamiast kliknąć wynik znajdujący się wyżej, wybierze akurat ten z Twojej strony. 

Grow Social

Jako bloger powinieneś dawać internautom jak najwięcej możliwości udostępnienia Twoich wpisów – również poprzez serwisy społecznościowe. W widocznym miejscu na stronie umieść zatem ikonki, które dadzą użytkownikowi możliwość podzielenia się odnośnikiem do wpisu w różnych serwisach społecznościowych. Oczywiście taki element może być dodawany do nich automatycznie, jeśli zainstalujesz odpowiednią wtyczkę. Tych jest wiele, ale warto wziąć pod uwagę np. Social Pug. To estetyczna, łatwa w obsłudze wtyczka, w której wystarczy, że wybierzesz, na których serwisach społecznościowych chcesz dać możliwość udostępnienia materiałów. 

Sucuri Security

Tym razem wtyczka, która zwiększa bezpieczeństwo Twojego bloga. WordPress jest popularnym systemem, sam CMS nie jest źródłem włamań, ale już wtyczki i motywy, szczególnie te nieaktualizowane, jak najbardziej tak. Dzięki tej wtyczce uzyskujesz firewall. Na początek system sprawdzi, czy podstawowe pliki systemu WordPress nie są zainfekowane. Znajdziesz informacje o próbach logowania do panelu administracyjnego CMS-a, a bardzo ciekawą funkcją są napływające na maila raporty o tym, co wykonał na stronie dany użytkownik, łącznie z edytowaniem wpisów, dodaniem wtyczek, ich usunięciem i nie tylko. W razie włamania to jest jeden ze sposobów na sprawdzenie, jakie zmiany na stronie wprowadziła osoba, która tego włamania dokonała. 

Simple Author Box

Bez względu na to, czy bloga prowadzisz sam, czy pomagają Ci inne osoby, które również dodają wpisy, powinieneś dla każdego autora przygotować box z informacjami o nim i zdjęciem. Dzięki temu czytelnicy będą wiedzieć, kto utworzył daną treść. To szczególnie ważne w przypadku specjalistycznych treści – czytelnicy chcą mieć pewność, że za ich przygotowanie nie odpowiada przypadkowa osoba, tylko specjalista. Dlatego w takim boxie powinny się znaleźć informacje na temat wiedzy, doświadczenia i posiadanych dyplomów. Atrakcyjnym dodatkiem jest również zdjęcie autora. 

WordPress Charts

Content, który składa się wyłącznie z tekstu, nie ma dużych szans na przyciągnięcie uwagi internautów. Jeśli chcesz, aby jak najdłużej pozostali oni na stronie i zapoznali się z poszczególnymi materiałami, to powinieneś dodawać w treściach atrakcyjne elementy – w tym graficzne. Za pomocą wtyczki WordPress Charts możesz łatwo dodawać różnego typu wykresy. 

Easy Forms for MailChimp

Jeśli prowadzisz blog, to powinieneś dawać internautom możliwość zapisania się do newslettera. To bardzo ważne, gdyż dzięki temu możesz powiadamiać ich o kolejnych wpisach, co pozytywnie wpływa na pozyskiwany ruch. System możesz zintegrować z zewnętrznymi aplikacjami, takimi jak MailChimp czy Freshmail. Dzięki Easy Forms for MailChimp jesteś w stanie umieścić na stronie formularz dodawania zainteresowanych do newslettera. 

Akismet

Plagą dla wszystkich posiadaczy bloga na WP, którzy mają włączone komentarze czy możliwość rejestracji, jest SPAM. Jeśli nie zabezpieczysz strony przed robotami, to nawet po kilku dniach możesz znaleźć na niej setki wpisów, najczęściej w obcych językach i niczego niewnoszących – po prostu z reguły zawierają linki prowadzące do różnych stron. Dzięki Akismet możesz ograniczyć skalę problemu. To jeden z niezbędnych dodatków do Twojego bloga – niewidoczny dla użytkownika, a skuteczny. 

Wtyczki WP dla blogera – podsumowanie

Sam system WP to zbyt mało. To dzięki wtyczkom jesteś w stanie zdecydowanie zwiększyć możliwości tego CMS-a. Wymienione powinny się zdecydowanie przydać właścicielom bloga, mogą ułatwić zarządzanie stroną, moderowanie komentarzy i wiele innych zadań. 

Chcesz zacząć swoją przygodę z WP? W Hostido.pl możesz skorzystać z darmowego, prostego w obsłudze instalatora, by po chwili zalogować się na Twoją stronę. Przetestuj naszą usługę przez 30 dni bez zobowiązań! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mogą Cię zainteresować
Więcej...

WP staging, czyli wersja testowa WordPressa

Masz pod opieką strony oparte o WordPress lub WooCommerce? Wprowadzasz jakieś zmiany, co do których nie jesteś pewien,…
Więcej...

Najlepsze wtyczki dla sklepu na WooCommerce

System WordPress jest najpopularniejszym oprogramowaniem CMS na świecie. Dzięki niemu możesz szybko założyć stronę WWW i wprowadzić na…
Więcej...

Jak zbudować pierwszą stronę? Wybór motywu

Zakładasz stronę WWW opartą na systemie WordPress? Kiedy witryna będzie już zainstalowana, jednym z Twoich kolejnych kroków będzie…