Headless CMS – co to jest i czy warto?

Większości prowadzących strony WWW na myśl o systemie CMS przychodzi WordPress i nic w tym dziwnego, gdyż jest zdecydowanie najpopularniejszy na świecie. Wraz z nim otrzymujesz komplet rozwiązań do prowadzenia witryny. Masz bazę danych, front-end czy też panel administratora. Inaczej wygląda to w przypadku innego rozwiązania, którego nazwa mogła wpaść Ci w oko. Chodzi o Headless CMS. Sprawdź, na czym polega i jak działa.

Co to jest Headless CMS?

To technologia, która służy do projektowania nowoczesnych interfejsów aplikacji webowych i umożliwia tworzenie rozwiązań idealnie dopasowanych do potrzeb użytkownika. Często nazywany jest systemem bezgłowym. Dlaczego? W tradycyjnych CMS masz do dyspozycji bazę danych, back-end (panel administracyjny) i front-end, który poprzez kod HTML przedstawia odbiorcom content. Natomiast w przypadku Headless CMS nie ma powiązania z warstwą front-end. 

Bezgłowy CMS oznacza, że warstwa treści jest oddzielona lub odłączona od warstwy prezentacji. W tej pierwszej cała publikowana treść jest tworzona, edytowana, zarządzana, organizowana i przechowywana. W drugiej, znanej jako front-end, content jest ostatecznie wdrażany, publikowany i przeglądany. W Headless CMS treści są tworzone i zazwyczaj przechowywane w bazie danych, a następnie udostępniane poprzez interfejsy programowania aplikacji (API).

Headless CMS nie wyświetla danych ani nie generuje wyglądu stron. Za pośrednictwem API dostarcza te dane, a następnie są one prezentowane użytkownikom przez aplikacje końcowe. 

W tym przypadku programiści nie są ograniczeni narzuconymi z góry szablonami. Content tworzony w takim systemie mogą publikować w dowolnym kanale czy warstwie front-end. Dzięki Headless Content Management System możesz zarządzać treściami w wielu kanałach w jednym systemie. Różnice między tradycyjnym systemem a Headless CMS pokazuje poniższa grafika. 

Tradycyjny CMS vs. headless CMS – różnice w architekturze
Diagram porównujący tradycyjny CMS i headless CMS. Tradycyjny CMS zarządza treścią i jej prezentacją, podczas gdy headless CMS oddziela warstwę back-endową od front-endowej, umożliwiając dostarczanie treści na różne platformy za pośrednictwem API.
Źródło: https://www.techtarget.com/searchcontentmanagement/definition/headless-CMS-headless-content-management-system

Headless CMS – największe zalety

Korzystanie z tego typu systemu ma wiele plusów w stosunku do tradycyjnych CMS-ów. Należą do nich:

  • Separacja zarządzania treścią oraz wyglądu systemu – dzięki temu można wprowadzać zmiany w serwisie bez ingerencji w jej aktualny wygląd.
  • Dowolność wyboru technologii – programiści nie są ograniczeni pod tym kątem. Wybierasz, jak chcesz prezentować treść i jest to w 100% zależne od Ciebie.
  • Większe bezpieczeństwo – aplikacje budowane na Headless CMS nie są tak podatne na ataki. Na bezpieczeństwo wpływa oddzielenie części back-end i front-end. 
  • Możliwość publikacji contentu na dowolnym urządzeniu i w dowolnym kanale, np. te same informacje o produkcie mogą znaleźć się w artykule na blogu, stronie produktu w sklepie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Dzięki temu możesz szybko zaktualizować informacje w wielu kanałach. 
  • Lepsza wydajność i krótszy czas ładowania – Headless CMS serwuje treści za pośrednictwem interfejsów API, co umożliwia programistom tworzenie wysoce zoptymalizowanych, lekkich stron internetowych. Rozdzielenie backendu i frontendu poprawia wydajność i zapewnia lepsze wrażenia użytkownika.
  • Oszczędność czasu dla deweloperów – programista może wybrać preferowany język. Nie jest zmuszony do korzystania z takiego, który narzuca dany system.
  • Niższe koszty rozwoju i optymalizacji aplikacji. 
  • Skalowalność – programiści mogą tworzyć wysoce skalowaną architekturę. 
  • Optymalizacja pod SEO – dobrze wykorzystany Headless CMS daje pod tym względem więcej możliwości i przynosi więcej korzyści, co wynika m.in. z szybko ładującej się witryny, elastycznej architektury czy większej kontroli nad adresami URL. 

Headless CMS – istotne wady

To rozwiązanie oczywiście nie jest idealne, a już na pewno nie zostało stworzone dla każdego. Jego wadami są: 

  • Potrzebna wiedza programistyczna (zazwyczaj) – nie jest to tak łatwe w obsłudze rozwiązanie jak tradycyjny system CMS, w którym wiele zmian możesz wprowadzić bez pomocy specjalistów. 
  • Brak WYSIWYG, czyli What You See Is What You Get. Oznacza to, że po wprowadzaniu zmian w edytorze są one widoczne tak, jak będą się prezentować na stronie WWW. Headless CMS tego przeważnie nie zapewnia.
  • Mniejsza elastyczność dla content managerów – zazwyczaj w takich systemach są umieszczane tylko niezbędne funkcjonalności. Masz gotowe komponenty, ale nie możesz samodzielnie kreować wyglądu witryny. 
  • Wyższe koszty realizacji serwisu – skoro CMS nie ma warstwy wizualnej, to trzeba ją przygotować od zera. To rodzi wyższe koszty niż w przypadku tradycyjnych systemów, gdzie masz już gotowy wygląd witryny. 

Headless CMS – na jakie rozwiązania warto zwrócić uwagę?

Wśród tego typu systemów masz spory wybór. Na początek pokażę Ci jeden z rankingów takich rozwiązań. Przyjrzyjmy się im. 

Najpopularniejsze headless CMS na rynku
Wykres przedstawiający pięć najczęściej używanych headless CMS, z Contentful na czele, na podstawie liczby instalacji.
Źródło: https://www.dataprovider.com/blog/tech/the-five-most-popular-headless-content-management-systems/

Contentful

Bardzo popularne rozwiązanie. Jako że architektura jest rozproszona, ewentualna awaria jednego elementu nie ma wpływu na działanie całej witryny a jedynie części, za którą jest odpowiedzialna. Możliwe jest samodzielne strukturyzowanie treści według określonych typów danych, np. podział na obrazy i pliki wideo. 

Dużym plusem tego rozwiązania jest to, że pomyślano w nim również o użytkownikach, którzy nie mają wiedzy technicznej. Dzięki temu treści jesteś w stanie publikować bez ingerencji w kod. Przy Contentful może jednocześnie pracować wielu programistów. Dzięki korzystaniu z sieci CDN (Content Delivery Networks) realne jest płynne dostarczenie treści nawet do odległych lokalizacji.

Do największych plusów rozwiązania trzeba zaliczyć dostępność różnych ról i uprawnień, a także wielojęzyczność – możesz przygotować content w różnych językach. 

Z jego podstawowej wersji skorzystasz bezpłatnie. Wyższa wiąże się z wydatkiem 300 dolarów miesięcznie. 

Funkcjonalności dostępne w różnych wersjach headless CMS
Porównanie darmowej i płatnych wersji headless CMS, uwzględniające dostęp do API, liczbę użytkowników i poziom wsparcia technicznego.
Źródło: https://www.contentful.com/pricing/

Prismis

Ten Headless CMS zajął drugą pozycję we wspomnianym rankingu. Współpracuje z takimi frameworkami jak: Node.js, React.js, Next.js, Gatsby, Vue.js czy Next.js. Plus rozwiązania jest taki, że nie wymaga znajomości języków programowania. Interfejs systemu jest minimalistyczny i przejrzysty. Z pomocą tego systemu możesz tworzyć wielojęzyczne aplikacje.

Z tego CMS-a korzysta wiele znanych marek m.in. Google, Rakuten czy Deliveroo. Również i w tym przypadku rozwiązanie dostępne jest bezpłatnie, natomiast płatne pakiety zaczynają się od 150 dolarów miesięcznie. 

Koszty korzystania z headless CMS
Przykładowe modele subskrypcyjne dla headless CMS, pokazujące różnice w cenach w zależności od liczby użytkowników, ilości wywołań API oraz przestrzeni na CDN.
Źródło: https://prismic.io/pricing

Strapi

Trzeci system CMS, który opiszę, nie znalazł się w powyższym rankingu, a jest zdecydowanie godny uwagi. Powstał w 2006 roku. Umożliwia wybór między bazą relacyjną i nierelacyjną. Można w nim wykorzystywać biblioteki JavaScript, takie jak: React, Vue i Angular. W oparciu na tym rozwiązaniu powstała strona banku Societe Generale.

Strapi daje wiele możliwości. Zapewnia łatwy w obsłudze layout, elastyczny edytor tekstowy. Zaletą jest również duża społeczność programistów, którzy rozwiązują powstałe problemy i zajmują się testowaniem nowych funkcjonalności. Do tego trzeba też dodać duży wybór pól z walidacjami. 

Podstawowy pakiet jest bezpłatny, o ile korzystasz z własnego serwera. Możesz też wybrać opcję w chmurze, ale wtedy opłata miesięczna wynosi co najmniej 29 dolarów. 

Porównanie planów cenowych headless CMS
Tabela przedstawiająca różne plany cenowe dla headless CMS, w tym opcję darmową oraz płatne wersje z dodatkowymi funkcjami, takimi jak zarządzanie dostępami, SSO i wsparcie techniczne.
Źródło: https://strapi.io/pricing-cloud

Kiedy warto wybrać Headless CMS?

Headless CMS to rozwiązanie, które cieszy się rosnącym zainteresowaniem, ale na pewno nie jest odpowiednie w każdym przypadku. Tradycyjne systemy CMS wciąż dominują przy budowaniu stron WWW. Headless CMS będzie odpowiedni dla osób, które chcą osiągnąć maksymalną wydajność witryny, planują ją rozbudowywać w przyszłości oraz chcą zachować spójność treści w różnych kanałach. Weź pod uwagę Headless CMS, jeśli zależy Ci na optymalizacji wyników sprzedażowych w Twojej działalności. 

A kiedy nie warto decydować się na Headless CMS? Jeśli zakładasz prostą stronę i raczej nie planujesz częstych aktualizacji. Wybór rozwiązania dla danego projektu zawsze warto skonsultować ze specjalistą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować
Więcej...

Jak wybrać domenę dla firmy?

Chcesz zaistnieć w sieci? Jednym z pierwszych kroków powinno być założenie strony WWW. Potrzebujesz również adresu witryny, czyli…
Więcej...

Czym są mapy ciepła?

Osiąganie celów, które ma realizować strona, wymaga pochylenia się nad wieloma kwestiami. Sukces zależy od konstrukcji witryny –…
Więcej...

Na czym polega pozycjonowanie strony WWW?

Wyszukiwarka Google jest w Polsce wybierana przez ponad 95 proc. internautów. Biorąc pod uwagę, że korzystających z sieci…
Więcej...

Pierwsza strona – jak przygotować treści?

Masz już domenę, wybrałeś hosting, zainstalowałeś system CMS, więc w kolejnym kroku nadszedł moment wypełnienia serwisu treściami. Bez…