Strona WWW dla firmy w internecie – z kreatora czy WordPress?

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem działalności w sieci? Tylko w 2021 roku liczba polskich sklepów WWW zwiększyła się o 8 tysięcy. Temu wszystkiemu towarzyszy bardzo dynamiczny wzrost kupujących online – wyższy niż spodziewali się analitycy, do czego przyczyniła się pandemia. Jeśli dodamy do tego ok. 30 mln internautów w Polsce, to okazuje się, że możesz dotrzeć z ofertą do odbiorców prawie każdego produktu. Strona WWW dla firmy może okazać się strzałem w 10. Jak wystartować?

Spis treści

Strona dla Twojej firmy w sieci – kreator czy system CMS?

Jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z tworzeniem witryny WWW, to warto, abyś przed rozpoczęciem takiego działania uzyskał chociaż minimum wiedzy na ten temat. Wtedy świadomie podejmiesz decyzję i będziesz wiedzieć, z jakimi wadami i zaletami wiąże się dany wybór. Ważna informacja jest taka, że założenie strony WWW nie musi się wiązać z wielkim wydatkiem. O ile nie zdecydujesz się na przygotowanie całkowicie indywidualnego projektu, czyli na specjalnie napisany dla Ciebie system CMS, to koszty wcale nie muszą być duże.

Do wyboru masz m.in. ekonomiczne rozwiązania, czyli kreator stron WWW lub jeden z popularnych systemów CMS – np. WordPress. Jakie wady i zalety mają te propozycje?

Strona WWW dla Twojej firmy na systemie WordPress

Zdecydowanie najpopularniejszym CMS-em na świecie jest WordPress, który biorąc pod uwagę wszystkie strony WWW działające na systemach CMS, ma blisko 65 proc. udziału w rynku, a to oczywiście nie jest przypadek. 

Strona WWW dla firmy - popularne CMSy
Źródło: https://w3techs.com/

Oprogramowanie to ma wiele zalet, a należą do nich m.in. dostępność ogromnej liczby pluginów i darmowych motywów. W maju 2022 roku dodatków było blisko 60 tys., co oznacza, że jesteś w stanie uzyskać dzięki nim niemal każdą funkcję, która przyjdzie Ci do głowy. Nie wszystkie są darmowe, często bez opłat oferowane są tylko podstawowe opcje, natomiast inne są już w wersji premium. 

Wtyczki WordPress
Źródło: https://pl.wordpress.org/plugins/

Nie zmienia to faktu, że postawienie na WordPress jest jednym z najprostszych sposobów na stanie się właścicielem strony WWW, tym bardziej, jeśli firma hostingowa udostępnia instalator aplikacji. Dzięki niemu założenie witryny opartej na WP zajmuje dosłownie minutę – Twoim zadaniem jest podanie kilku podstawowych informacji i poczekanie aż system zostanie zainstalowany. Później pozostanie Ci już tylko personalizacja witryny – wprowadzenie treści, wybór motywu, dodatkowych pluginów.

Strona na WordPress – zalety

Za systemem WordPress przemawiają następujące argumenty:

 • Darmowe rozwiązanie – można go dowolnie przebudowywać, wprowadzać zmiany w kodzie.
 • Dostępność bezpłatnych pluginów i motywów.
 • Ogromna społeczność – razie modyfikacji czy błędów bez problemów znajdziesz programistę, który specjalizuje się w tym CMS‑ie.
 • Nieustanny rozwój – system jest wciąż aktualizowany i bezpieczny. Jeśli dochodzi do włamań, to najczęściej przyczyną są stare wtyczki.
 • Prostota instalacji – nawet jeśli nie masz do dyspozycji instalatora aplikacji, to i tak założenie strony WWW nie powinno Ci sprawić większych problemów. W sieci znajdziesz poradniki, jak to zrobić krok po kroku. 

Na czym polega korzystanie z instalatora aplikacji? Posłużmy się rozwiązaniem, które zapewniane jest przez firmę Hostido. Po zalogowaniu się do panelu zarządzania usługą znajdź opcję Instalator aplikacji PHP. 

DirectAdmin w hostingu
Widok z panelu DirectAdmin https://hostido.pl

Następnie wśród wyświetlonych ikon na samej górze po lewej stronie zobaczysz WordPress. Kliknij Instaluj. Możesz, a w niektórych przypadkach będziesz musiał wprowadzić kilka informacji, takich jak:

 • domena, pod którą ma się znajdować strona,
 • wersja systemu CMS,
 • nazwa i opis witryny,
 • dane administratora,
 • język,
 • ewentualne pluginy, które mają być automatycznie zainstalowane,
 • motyw.

Kliknij Instaluj. Dalej Twoim zdaniem jest wprowadzenie contentu, dodanie opcji menu, loga, danych kontaktowych i innych materiałów, które powinny się znaleźć na stronie. Wykonywanie podstawowych czynności w systemie WordPress nie powinno Ci sprawić większych problemów, a jeśli te by się pojawiły, to w przypadku zdecydowanej większości komplikacji rozwiązanie znajdziesz w sieci. 

Dużą zaletą postawienia na system WordPress jest stosunkowo proste zarządzanie witryną. Możesz sam dodawać nowe treści, zdjęcia i inne materiały bez konieczności korzystania z usług programisty, logowania się na serwer – wszystko zrobisz w panelu administracyjnym strony. Nie będziesz mieć żadnych problemów z aktualizowaniem witryny – dosłownie kilka kliknięć wystarczy, byś był powiadamiany, kiedy to będzie potrzebne.  

Strona WWW dla Twojej firmy z kreatora

Kolejnym prostym sposobem na założenie witryny jest skorzystanie z kreatora. Na czym to polega? Otóż ta metoda umożliwi Ci zainstalowanie witryny jeszcze szybciej. Narzędzie to możesz znaleźć w ofercie firmy hostingowej, ale nie zawsze tak będzie. Często jest to dodatkowy element, odpłatny. Masz go do dyspozycji? To na pewno zaleta wybranej przez Ciebie propozycji!

W ramach kreatora stron WWW masz określoną liczbę szablonów i musisz się zdecydować, który spełnia Twoje oczekiwania. Będziesz mógł go zmienić w dowolnym momencie. Następnie najprawdopodobniej od razu przejdziesz do instalacji witryny – wtedy strona będzie już online. Twoim zadaniem jest jeszcze personalizacja zawartości serwisu.

W przypadku kreatora stron WWW jesteś ograniczony do określonych funkcji, ale w dalszym ciągu witryna może zapewniać dodawanie komentarzy, odnośników do profilów w serwisach społecznościowych, formularze kontaktowe i inne rozwiązania. Oczekiwane opcje wprowadzasz metodą przeciągnij i upuść lub po prostu wybierając je spośród wszystkich. 

Strona na kreatorze – zalety

Największe zalety korzystania z kreatora to:

 • prostota założenia strony,
 • wybór z wielu motywów, które można zmienić w dowolnym momencie,
 • brak konieczności aktualizowania kodu strony – jeśli będzie taka potrzeba, to zmiany wprowadza firma.

Wybór kreatora stron WWW ma również wady. Przede wszystkim nie jest to rozwiązanie dla dynamicznych witryn, które mają być często aktualizowane. Kreatory są polecane przede wszystkim dla stron, które mają stanowić wizytówkę danej marki, takich, które składają się z kilku podstron z opisem oferty. Budowanie w ten sposób codziennie aktualizowanego serwisu z komentarzami nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż będzie to kłopotliwe i może stawiać pewne ograniczenia. 

Kolejnym atutem, o którym należy wspomnieć jest to, że opierając na kreatorze stronę WWW, po wypełnieniu serwisu treścią nie musisz już nic robić. Witryna będzie bezpieczna. Twoim zadaniem będzie tylko modyfikowanie treści wówczas, gdy będzie to potrzebne. Idealne rozwiązanie dla firmy w internecie.

Strona WWW dla Twojej firmy – WordPress czy witryna z kreatora?

Jak widzisz, założenie witryny nie wymaga większych inwestycji. Jeśli wybierzesz solidną ofertę hostingową, to w cenie będziesz mieć instalator oraz możliwość skorzystania z kreatora. Tak jest we wspomnianej firmie Hostido, która daje Ci 30 dni na przetestowanie usługi. Twoja firma w internecie odniesienie same korzyści dzięki tej opcji.

Lepszym rozwiązaniem jest kreator czy instalacja serwisu opartego na systemie CMS? Wybór pierwszego narzędzia będzie trafiony przede wszystkim w przypadku statycznych witryn. Jeśli zakładasz portal, sklep, stronę dynamiczną, często aktualizowaną, nowoczesną, to lepszy będzie CMS. System WordPress umożliwi Ci wdrożenie wszystkich rozwiązań, które przychodzą Ci do głowy – wykorzystaj to i postaw na wydajną usługę hostingową. 

Sprawdź też inne wpisy z kategorii Strony internetowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować
Więcej...

Wtyczki WordPress przydatne dla blogera

Prowadzisz blog? Prawdopodobnie, tak jak zdecydowana większość internautów, wybrałeś system CMS WordPress, który stworzono właśnie do blogowania. Jest…
Więcej...

TTFB – co to jest i na co wpływa?

Internauci chcą, by strony WWW ładowały się maksymalnie szybko. Każda sekunda oczekiwania na możliwość korzystania z witryny łączy…
Więcej...

Pierwsza strona – jak przygotować treści?

Masz już domenę, wybrałeś hosting, zainstalowałeś system CMS, więc w kolejnym kroku nadszedł moment wypełnienia serwisu treściami. Bez…