Gdzie szukać grafik na stronę WWW – przegląd darmowych i płatnych stocków

Jesteś właścicielem strony WWW i publikujesz na niej sporo treści? Nieodłącznym elementem takiego contentu powinny być zdjęcia, które powodują, że witryna wygląda atrakcyjniej, zwraca uwagę na daną część materiału, a także umożliwia osiąganie przez stronę wysokich pozycji w Google Grafika. Umieszczając zdjęcia na stronie, nie musisz stawiać wyłącznie na płatne. W sieci znajdziesz mnóstwo serwisów, w których możesz skorzystać z grafiki za darmo.

Darmowe źródła zdjęć

W internecie dostępnych jest mnóstwo mniej i bardziej popularnych serwisów, w których są dostępne grafiki do użytku bez żadnych opłat. Czasami jednak konieczne może być spełnienie innego warunku, np. podpisanie, jakie jest źródło danego obrazu albo kto jest jego autorem. Sprawdź zatem, z których serwisów możesz korzystać bez ponoszenia kosztów.

Pixabay.com

Jedna z najpopularniejszych baz z darmowymi zdjęciami w sieci. Zawartość tej witryny jest udostępniona pod licencją Pixabay, co oznacza, że z grafiki możesz korzystać bez konieczności pytania o to i bez przypisywania autorstwa, nawet w celach komercyjnych. Zatem nawet jeśli masz witrynę, na której zarabiasz, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał z bazy plików tego serwisu. W serwisie zgromadzono ogrom zdjęć – ponad 2,6 miliona. Bezpłatność ma istotną wadę – z wieloma fotkami, na które napotkasz w tym serwisie, mogłeś się już spotkać dziesiątki razy w sieci, więc nie spodziewaj się, że uda Ci się znaleźć unikatowe materiały, których nigdy nie wykorzystano. 

Źródło: https://pixabay.com/pl/

Unsplash

Mniej znany serwis, ale szybko rozwijający się. Tym razem masz do czynienia ze zdjęciami na licencji Unsplash, co oznacza, że możesz z tych grafik korzystać bez ograniczeń i jak najbardziej również w przypadku działalności komercyjnej. Do Twojej dyspozycji są ponad 2 mln zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Twórcy serwisu chwalą się, że pliki ze strony były pobierane już ponad 2 miliardy razy. Na pewno będziesz mieć w czym wybierać. Ponadto ten serwis zapamiętuje Twoje ostatnie wyszukiwania. Wystarczy, że klikniesz myszą w polu wyszukiwania, a zobaczysz dane na ten temat.

Źródło: https://unsplash.com/

Pexels

Wszystkie zdjęcia i wideo w tym serwisie są dostępne bez opłat. Jak najbardziej możesz wykorzystywać te obrazy do zastosowań komercyjnych. Serwis jest dostępny w wielu językach, m.in. po polsku, ale nie w całości. Zawiera kolekcję ponad 3 milionów zdjęć, z których możesz korzystać bez opłat. Przy każdym pliku znajdziesz informację dotyczącą tego, na jakich zasadach możesz użyć danej fotki. W przypadku wielu zapytań pojawią się wyłącznie odpłatne zdjęcia – tak samo zresztą jak w przypadku wymienionych już stron.

Źródło: https://www.pexels.com/

Stocksnap

Kolejny serwis z całkowicie darmowymi zdjęciami. Fotki w serwisie są dostępne na zasadzie licencji Creative Commons, co oznacza, że zdjęcia możesz pobierać, edytować, wprowadzać korekty i co ważne – wykorzystywać zarówno w przypadku przedsięwzięć komercyjnych, jak i hobbystycznych. Czy baza jest duża? To zależy od zapytania. W przypadku wielu takich, które teoretycznie są bardzo popularne, zdarzało się, że system zwracał wyłącznie zdjęcia dostępne za opłatą. 

Źródło: https://stocksnap.io/

Lifeofpix

Kolejna baza zdjęć z możliwością ich wykorzystania do komercyjnego użytku. Nowe obrazy są dodawane na stronie co tydzień. Baza zdjęć jest mniejsza niż w przypadku większości wymienionych już serwisów. 

Źródło: https://www.lifeofpix.com/

Freeimages

W tym przypadku baza zdjęć jest naprawdę duża – na te same zapytania serwis potrafi wyświetlić zdecydowanie więcej grafik niż większość z wymienionych już stron. Dopuszczalne jest wykorzystywanie tych zdjęć w magazynach, ogólnie w prasie, w serwisach internetowych, na blogach, w witrynach komercyjnych i nie tylko. 

Źródło: Freeimages.com

Freenaturestock.com

Tym razem serwis tematyczny, w którym znajdziesz zdjęcia pięknych widoków, natury, zwierząt, gór, drzew, roślinności o różnej porze roku i nie tylko. Jeden z niewielu popularnych tematycznych stocków z fotkami. Oczywiście możesz z nich korzystać całkowicie za darmo bez konieczności przypisywania. 

Źródło: https://freenaturestock.com/

Foodiesfeed.com

Ta baza fotek przyda Ci się szczególnie, jeśli działasz w branży gastronomicznej. Do Twojej dyspozycji jest ponad 1700 zdjęć różnych potraw, jedzenia, owoców, warzyw, przysmaków i nie tylko. Znajdziesz tam fotki do darmowego użytku – zarówno prywatnego, jak i komercyjnego. 

Źródło: https://www.foodiesfeed.com/

Picjumbo.com

Witryna istnieje od 2013 roku i cieszy się rosnącą popularnością. Zdjęcia są podzielone na wiele kategorii, co powinno Ci ułatwiać odnalezienie takich, których potrzebujesz. Możesz korzystać z tych grafik całkowicie za darmo, natomiast nie jest dozwolona redystrybucja, co oznacza, że nie możesz ich sprzedawać, udostępniać w swoich zbiorach zdjęć, oferować do użycia lub pobrania w Twoich serwisach.

Źródło: Picjumbo.com

Wszystkie z tych serwisów funkcjonują na dwojakich zasadach. Z jednej strony budują popularność dzięki dostępności całkowicie darmowych zdjęć, ale z drugiej osiągają przychody dzięki odpłatnym fotkom, które są promowane w wynikach wyszukiwania na dane zapytanie. Nie zmienia to faktu, że bez większych problemów znajdziesz wysokiej jakości zdjęcia, które możesz wykorzystać bez ponoszenia kosztów w przeróżnych, komercyjnych i niekomercyjnych projektach. Zatem w praktyce masz tutaj do czynienia ze stronami, które oferują grafiki płatne i darmowe. 

Płatne strony ze zdjęciami

Poza możliwością wyboru darmowej grafiki we wspomnianych serwisach w sieci znajdziesz wiele stron, na których możesz nabyć fotki. Plusem takich baz jest często to, że odnajdziesz grafiki dla takich zapytań, takiej tematyki, dla których nie ma żadnych atrakcyjnych plików we wszystkich istniejących, darmowych zbiorach. Oczywiście wiąże się to z wydatkiem, ale często lepiej ponieść ten koszt i zapewnić odbiorcom contentu atrakcyjny materiał. Sprawdź, gdzie warto szukać płatnych zdjęć.

Shutterstock.com

Jeśli kiedykolwiek szukałeś płatnych zdjęć w sieci, to prawdopodobnie trafiłeś na ten serwis. Zapewnia on ogromną bazę odpłatnych zdjęć – w sumie liczba dostępnych na stronie materiałów przekracza 400 mln! Bez problemów powinieneś znaleźć wysokiej jakości fotki przeznaczone do projektów komercyjnych lub na potrzeby prywatne. Ile to kosztuje? Koszt zaczyna się od 29 dolarów miesięcznie, co daje Ci możliwość pobrania 10 zdjęć w tym czasie. Możesz jednak dopasować parametry pakietu do Twoich oczekiwań i np. zwiększyć liczbę fotek, które chcesz pobierać miesięcznie. 

Źródło: Shutterstock.com

Depositphotos.com

Kolejnym ciekawym serwisem z odpłatnymi zdjęciami jest depositphotos.com. W sumie w bazie strony znajduje się ponad 230 milionów materiałów, ale nie są to wyłącznie płatne grafiki. Część plików jest dostępnych za darmo, a poza tym są również pliki wideo, muzyczne i inne. Ile kosztuje korzystanie z tej oferty? Otóż jeśli zdecydujesz się na wybór rocznej subskrypcji, to jedno zdjęcie może Cię kosztować 0,83 dolara, co jest już bardzo atrakcyjną ceną. 

Źródło: Depositphotos.com

Istockphoto.com

Stock, dzięki któremu łatwo znajdziesz wysokiej jakości zdjęcia. Na początek możesz przetestować usługę całkowicie za darmo i pobrać fotki bez zobowiązań. Jeśli chcesz skorzystać z plików, które są dostępne w tym serwisie, chcesz być stałym ich odbiorcą, to wybierz jeden z planów. W zależności od wybranego uzyskujesz dostęp do innych materiałów, innych kolekcji. Następnie możesz zdecydować, ilu pobrań miesięcznie potrzebujesz. Od tego zależy koszt. Z pakietu podstawowego przez pierwszy miesiąc możesz korzystać za darmo. 

Źródło: https://www.istockphoto.com/

Dreamstime.com

Kolejny duży i popularny serwis. Ma 42 miliony użytkowników i zawiera 186 milionów zdjęć – masz w czym wybierać! Jego zaletą jest to, że wysokiej jakości zdjęcia możesz nabyć w bardzo atrakcyjnej cenie – nawet poniżej złotówki za fotografię. Również w tym przypadku koszt korzystania z serwisu zależy od liczby pobrań plików miesięcznie. Im więcej zdjęć w pakiecie i dłuższy okres współpracy, tym niższa kwota za grafikę.

Źródło: https://www.dreamstime.com/

Płatne czy darmowe grafiki?

Jak widzisz, masz ogromny wybór plików – odpłatnych i dostępnych z bez kosztów. Które wybrać? Przemyśl, do jakich zastosowań ich potrzebujesz i w jakiej działasz branży. Darmowe zdjęcia są bardzo popularne. Wiele z nich jest wykorzystywanych w tysiącach serwisów i mogą być łatwo rozpoznane przez internautów. Często lepszym rozwiązaniem będzie odpłatne zdjęcie, które dla odbiorców może się wydawać unikatowe. Kwestia taka, czy w danej działalności jest taka potrzeba i przygotowałeś budżet na ten cel. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować
Więcej...

Najlepsze wtyczki dla sklepu na WooCommerce

System WordPress jest najpopularniejszym oprogramowaniem CMS na świecie. Dzięki niemu możesz szybko założyć stronę WWW i wprowadzić na…
Więcej...

Bezpieczny WordPress, czyli jaki?

Wybrałeś system WordPress jako CMS, na którym oparta jest Twoja strona WWW? Zatem zdecydowałeś się na najczęściej wykorzystywane…
Więcej...

Jak zbudować pierwszą stronę? Wybór motywu

Zakładasz stronę WWW opartą na systemie WordPress? Kiedy witryna będzie już zainstalowana, jednym z Twoich kolejnych kroków będzie…