Jak założyć blog?

Kiedyś blogi kojarzyły się głównie z internetowymi pamiętnikami lub stronami, na których dana osoba dzieliła się swoimi opiniami na różne tematy. Obecnie to po prostu o serwisy, które składają z chronologicznie uporządkowanych wpisów. Jeśli chcesz stać się właścicielem bloga, dzieli Cię od tego dosłownie kilka kroków. Możesz go założyć nawet bez opłat. Sprawdź, jakie masz możliwości oraz poznaj wady i zalety poszczególnych opcji.

Dlaczego warto założyć blog?

To nie tylko sposób na wyrażenie swojej opinii czy udzielenie porad, ale również – zarabianie pieniędzy. Dla wielu prowadzenie bloga stało się sposobem na życie. Ich strony są popularne – zarabiają na różne sposoby, ale głównie dzięki sponsorom i reklamom. O jakich kwotach mowa?

Według ryrob.com średnio blogerzy zarabiają około 45 000 USD rocznie – przy czym większość od 38 440 USD do 51 906 USD. Jakie są możliwości i ile trzeba czekać na osiągnięcie zadowalających wyników? Według tego serwisu:

  • 30 000 – 50 000 USD możliwe w pierwszym roku blogowania. To mniej więcej średni dochód w USA. Większość przychodów prawdopodobnie pojawi się w drugiej połowie roku, gdy blog będzie już dobrze rozwinięty.
  • 100 000 USD – w drugim roku. Możliwe jest już wtedy osiągnięcie dużego ruchu. 
  • 200 000 USD – w trzecim roku. Na tym etapie możesz już intensywnie eksperymentować z różnymi metodami monetyzacji. 
  • 400 000 USD lub więcej – w czwartym roku. Na tym etapie możesz już potrzebować pomocy w prowadzeniu strony.

To jest scenariusz, który udało się zrealizować wielu blogerom, ale osiągnięcie takiego wyniku nie jest łatwe. Można ocenić, że to wariant mocno optymistyczny. Natomiast bardziej przyziemny zakłada ok. 100 dolarów miesięcznie osiągnięte w okresie od 6 do 12 miesięcy. 

Źródło: https://www.ryrob.com/how-much-bloggers-make/

Założenie bloga – jakie masz możliwości?

Jest ich kilka. Każda ma wady i zalety. Natomiast samo założenie bloga nie jest wymagające i poradzisz sobie z tym nawet, jeśli nie masz w tym zakresie żadnego doświadczenia. 

Darmowy blog na WordPress.com

Dzięki temu serwisowi możesz założyć blog całkowicie za darmo. Pamiętaj jednak, że dostępnych jest wiele planów, a ten bezpłatny – daje zdecydowanie najmniej. Pakiety są następujące:

Źródło: https://wordpress.com/pricing/

Bezpłatny zapewnia 1 GB powierzchni dyskowej i możesz umieścić nielimitowaną liczbę wpisów. Zatem przejdźmy do założenia konta. Kliknij w prawym górnym rogu Get Started. 

Źródło: https://wordpress.com/

Zaloguj się kontem Google, Apple albo skorzystaj z e-maila. Wyszukaj nazwę dla bloga. System zaproponuje płatne i darmowe. 

Źródło: https://wordpress.com/

Po wyborze domeny, system zapyta, z jakiego pakietu chcesz skorzystać, a także jakie są Twoje cele. 

Źródło: https://wordpress.com/

Wprowadź tytuł i opis strony.

Źródło: https://wordpress.com/

Gotowe! Możesz zacząć blogować. Pamiętaj, że jeśli korzystasz z darmowej subdomeny, ona w praktyce nigdy nie będzie należeć do Ciebie. Biorąc to pod uwagę, lepiej mieć własną domenę. 

Darmowy blog na Blogger.com

Kolejny z bardzo popularnych serwisów, które umożliwiają bezpłatne założenie strony. Po wejściu na stronę, kliknij UTWÓRZ BLOGA. 

Źródło: https://blogger.com

Wybierz konto Google, którego chcesz użyć do logowania. Następnie podaj nazwę bloga. 

Źródło: https://blogger.com

Wybierz adres dla bloga, a w kolejnym kroku wyświetlaną nazwę. 

Źródło: https://blogger.com

Po tym kroku możesz już zacząć dodawać wpisy. 

Instalacja bloga na własnym hostingu

Najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest wykupienie usługi serwerowej i zainstalowanie systemu WordPress. Ten CMS powstał właśnie do blogowania, ale odniósł tak ogromny sukces, że obecnie jest wykorzystywany do prowadzenia sklepów, for, katalogów stron, serwisów firmowych, portali tematycznych i tak naprawdę witryn każdego typu. Według W3Techs WordPress ma 43% udziału w rynku, biorąc pod uwagę wszystkie strony, a blisko 63%, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie oparte na systemie CMS. 

Źródło: https://w3techs.com/

Dzięki takiemu wyborowi, masz do dyspozycji tysiące motywów, pluginów i mnóstwo gotowych rozwiązań, z których możesz skorzystać. Założenie bloga również jest banalnie proste. Jeśli korzystasz z naszego hostingu, bez względu na pakiet, do Twojej dyspozycji jest instalator aplikacji. To narzędzie, dzięki któremu dosłownie kilkoma kliknięciami zainstalujesz system WordPress. Jak to zrobić? Zaloguj się do Panelu Klienta, a następnie wybierz Opcje, a w kolejnym kroku – Zarządzaj. 

Wśród wyświetlonych opcji znajdź Instalator aplikacji PHP. Kliknij ją. 

Wybierz instalację systemu WordPress. Będzie się na liście wyświetlać jako pierwszy od lewej. 

Teraz musisz wypełnić formularz. Wybierz, gdzie chcesz zainstalować blog. Możesz zdecydować się na darmową subdomenę albo wybrać jedną z Twoich domen. Jeśli chcesz zainstalować blog w katalogu, podaj jego nazwę w polu W katalogu. W przypadku gdy adres strony ma być następujący: twojastrona.pl/blog, dodaj tam słowo blog. Wybierz również wersję systemu WordPress. Zalecamy najnowszą. 

W kolejnej części formularza podaj tytuł strony. Może to być, np. Twój blog czy Blog Jakuba Kowalskiego – w zasadzie masz dowolność. W opisie napisz krótko, jaką chcesz podejmować tematykę, np. blog o podróżach. Opcja Włącz Multisite umożliwia zarządzanie wieloma witrynami opartymi na WordPress z jednej instalacji. Jeśli chodzi o WordPress Cron jest to funkcja, za pomocą której system obsługuje zaplanowane zadania. To już opcja dla zaawansowanych. Jeśli jest zbędna, wybierz disable. 

Po prawej stronie uzupełnij dane administratora – nazwę użytkownika i hasło. Loginem nie musi być admin. Pamiętaj o korzystaniu z trudnych haseł. Jeśli użyjesz jednego z najczęściej wykorzystywanych, licz się z tym, że szybko dojdzie do włamania na Twoją stronę. Trudne hasło to podstawowy krok, jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych. 

W kolejnej części formularza wybierz język. Domyślnie jest ustawiony polski. Poza tym możesz wybrać pluginy, które mają być automatycznie zainstalowane w systemie WordPress. Sprawdź, które mogą Ci się przydać. Nie ma konieczności instalowania jakichkolwiek na tym etapie. Wszystkie możesz łatwo dodać po instalacji w panelu administracyjnym strony. 

Dalej możesz jeszcze dostosować Zaawansowane opcje – wybrać, jak będzie się nazywać baza danych, a także ustalić jej prefiks. Możesz również włączyć automatyczne aktualizacje, powiadomienia o ich dostępności. Kolejna opcja to wybór częstości backupu. 

Na koniec możesz jeszcze wybrać motyw. Kliknąć na dole strony Instaluj. Po tym kroku po dosłownie kilkudziesięciu sekundach system WordPress powinien być zainstalowany. 

Blog na własnej domenie czy darmowej subdomenie?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest to pierwsze. Do momentu, kiedy będziesz przedłużać domenę, jest do Twojej dyspozycji. W przypadku subdomeny może być różnie, ale jeśli dana firma zdecyduje, że nie chce dalej jej udostępniać, to stracisz ten adres. Lepiej mieć własną domenę i w nią inwestować. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mogą Cię zainteresować
Więcej...

Jak dodać stronę do Google?

Z wyszukiwarki Google korzysta w Polsce przeszło 95 proc. internautów. Być może nie raz spotkałeś się ze stwierdzeniem,…
Więcej...

Jak zbudować pierwszą stronę? Wybór motywu

Zakładasz stronę WWW opartą na systemie WordPress? Kiedy witryna będzie już zainstalowana, jednym z Twoich kolejnych kroków będzie…
Więcej...

Pierwsza strona – jak przygotować treści?

Masz już domenę, wybrałeś hosting, zainstalowałeś system CMS, więc w kolejnym kroku nadszedł moment wypełnienia serwisu treściami. Bez…