Jak możemy pomóc?

Poszukiwanie...

Co oznacza komunikat open_basedir restriction in effect?

W tym artykule wyjaśniamy, co oznacza i dlaczego otrzymujesz komunikat open_basedir restriction in effect. File is not within the allowed path(s). Ten komunikat błędu może oznaczać dla użytkownika brak dostępu do określonych plików lub folderów. To błąd pojawiający się, np. podczas korzystania z nietypowych wtyczek CMS WordPress.

Definicja komunikatu błędu

Pojawiające się błędy podczas korzystania z CMS WordPress najczęściej są wynikiem instalowania wielu wtyczek. Mogę pojawiać się również, np. w przypadku nieprawidłowej konfiguracji strony (zwłaszcza ścieżek do katalogów), użycia wersji PHP nie obsługiwanej przez skrypt, a także po innych zmianach, jakie wprowadzasz bezpośrednio w aplikacji czy bazie danych.

Jednym z często pojawiających się błędów, które można znaleźć w logach błędów PHP, jest: open_basedir restriction in effect. File is not within the allowed path(s). Dodatkowo, wskazany jest konkretny zasób, np. File (/tmp) is not within..., który nie jest dostępny. Może to być, np. folder lub konkretny plik. Błąd pojawia się, gdy skrypt próbuje uzyskać dostęp do katalogu, który znajduje się w ścieżce powyżej głównego katalogu domeny (domyślnie public_html) lub poza ścieżką, która została ręcznie ustawiona w opcji PHP open_basedir.

Ten komunikat o błędzie często pojawia się, kiedy przenosisz WordPress z jednego serwera na inny i może być spowodowany zmianą ścieżek dostępu do katalogów czy nazwą domeny. Jednak odnosić się może do różnych zasobów, jak pliki i foldery motywu czy wtyczki, a także dotyczyć konkretnych użytkowników.

Jak naprawić błąd open_basedir restriction in effect. File is not within the allowed path(s)?

Istnieje kilka czynności, jakie możesz wykonać, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojej witryny internetowej lub aplikacji.

  • Izolacja strony
  • Zmiana ustawień PHP / open_basedir

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania komunikatu open_basedir restriction in effect. File is not within the allowed path(s) jest włączona izolacja serwisu WWW.

Izolacja serwisu WWW, zwana też separacją, powoduje utworzenie zamkniętego środowiska w wybranym podkatalogu, na który kieruje domena. O ile izolacja serwisu zapewnia działanie, np. aplikacji, w zamkniętym katalogu, co uniemożliwia w dużej części wpływ innych środowisk (aplikacji) na jego działanie, to tak samo powoduje, że możliwość odwołania się do zawartości umieszczonej wyżej w strukturze katalogów nie będzie możliwa.

Izolacja serwisu powoduje jednocześnie ograniczenie interpretera PHP do konkretnego katalogu, na który kieruje domena.

Jak włączyć lub wyłączyć izolację serwisu WWW?

  1. Przejdź do panelu zarządzania hostingiem DirectAdmin
  2. W sekcji Dodatkowe funkcje wybierz Zmiana wersji PHP dla domeny i izolacja.
  1. Wybierz serwis WWW, a następnie zaznacz lub odznacz opcję Izolacja.
  2. Zmiany zostaną zapisane automatycznie. Odczekaj około 2 minut.