Jak możemy pomóc?

Poszukiwanie...

Jak zainstalować i aktywować nową wtyczkę WordPress?

Wtyczki WordPress umożliwiają rozszerzenie funkcjonalności całego systemu CMS, zarówno w panelu administratora, w interfejsie użytkownika, jak również dodając nowe narzędzia do zarządzania całymi procesami. Dzięki wtyczkom WordPress szybko uruchomisz formularz kontaktowy, podłączysz statystyki Google Analytics, zamienisz stronę internetową w sklep czy uruchomisz imponujący slider z ofertą produktów. Sprawdź, jak szybko zainstalować i aktywować nową wtyczkę WordPress.

Bibilioteka wtyczek WordPress

Po zainstalowaniu i uruchomieniu witryny WordPress, uzyskasz dostęp do panelu administratora CMS. Z jego poziomu możesz dodawać nowe treści, wpisy i strony, a także zmieniać wygląd witryny oraz zarządzać jej ustawieniami czy dostępnymi narzędziami.

WordPress od początku jest bardzo przyjaznym użytkownikowi środowiskiem pracy i zawiera praktycznie wszystkie opcje, niezbędne do uruchomienia witryny. Jednak szybko docenisz możliwość rozszerzenia funkcjonalności WordPress, korzystając z bibliotek, np. biblioteki szablonów czy biblioteki wtyczek.

Biblioteka wtyczek w CMS WordPress oferuje kilka tysięcy gotowych do zainstalowania wtyczek, pluginów. Niektóre dostępne są również w wersji płatnej Premium, ale większość z nich możesz zainstalować i uruchomić w darmowej wersji.

Biblioteka WordPress z wtyczkami oferuje tysiące rozszerzeń dla Twojego CMS i witryny internetowej: wtyczki integracji, wtyczki SEO, integracja z narzędziami analitycznymi, formularze kontaktowe, galerie mediów, slidery, dedykowane bloki, gotowe skrypty. Wszystko to może być tak samo przydatne od strony administratora witryny, rozszerzając menu funkcji, jak również zwiększając funkcjonalność witryny dla użytkownika końcowego.

Wtyczki WordPress możesz zainstalować bezpośrednio z biblioteki dostępnej w CMS lub z pliku, np. kiedy instalujesz dedykowaną wtyczkę przygotowaną przez zewnętrzną agencję lub niedostępną w repozytorium WordPress.

Uruchomienie wtyczki składa się z dwóch kroków: instalacji pluginu oraz jego aktywacji. W dowolnej chwili możesz wyłączyć wtyczkę, a także ją odinstalować.

Instalacja wtyczki z biblioteki WordPress

  1. Zaloguj się do panelu administratora WordPress
  2. Przejdź do sekcji Wtyczki i kliknij Dodaj nową lub od razu wybierz z menu opcji Wtyczki > Dodaj nową.
  1. Skorzystaj z wyszukiwarki wtyczek, filtruj je wg popularności i polecenia lub wyszukaj po nazwie.
  1. Przy wybranej wtyczce kliknij Zainstaluj, aby rozpocząć instalację. Kliknij Więcej szczegółów, aby dowiedzieć się więcej o autorze i funkcjonalności pluginu.
  2. Poczekaj na zainstalowanie wtyczki.
  3. W kolejnym kroku kliknij Włącz, aby rozpocząć działanie wtyczki.

Jeśli na tym etapie nie włączysz wtyczki, możesz wrócić do tego kroku przechodząc do sekcji Wtyczki > Zainstalowane wtyczki.

Instalacja wtyczki z pliku

  1. Zaloguj się do panelu administratora WordPress
  2. Przejdź do sekcji Wtyczki > Dodaj nową.
  1. Skorzystaj z opcji Wyślij wtyczkę na serwer.
  1. Wskaż lub przeciągnij plik archiwum z wtyczką.
  1. Potwierdź klikając Zainstaluj.
  2. W ostatnim kroku skorzystaj z opcji Włącz, aby rozpocząć działanie wtyczki.

Jeśli na tym etapie nie włączysz wtyczki, możesz wrócić do tego kroku przechodząc do sekcji Wtyczki > Zainstalowane wtyczki.

Zarządzanie wtyczkami WordPress

  1. Zaloguj się do panelu administratora WordPress
  2. Przejdź do sekcji Wtyczki > Zainstalowane wtyczki.
  1. Kliknij odpowiednio:
    • Uruchom aktualizację: spowoduje ręczne zaktualizowanie wtyczki WordPress,
    • Włącz/Wyłącz: w zależności od obecnego statusu, możesz włączyć lub wyłączyć wtyczkę WordPress. Wyłączenie wtyczki, nie powoduje jej usunięcia, ani skasowania ustawień,
    • Ustawienia: opcjonalnie może być dostępny przycisk Ustawienia/Settings, który przeniesie Cię do panelu konfiguracji wtyczki. Niektóre wtyczki nie posiadają panelu ustawień, gdyż wnoszą funkcjonalność, np. w inne narzędzia WordPress, jak edytor tekstu, itp.
    • Usuń: po wyłączeniu wtyczki będziesz mógł ją usunąć. Usunięcie wtyczki spowoduje wykasowanie jej ustawień.

Niektóre wtyczki posiadają własny panel ustawień. Dostęp do niego uzyskasz za pomocą menu po lewej stronie ekranu. W zależności od funkcjonalności wtyczki zobaczysz opcje bezpośrednio w głównym menu lub w sekcji Narzędzia czy Ustawienia, itp..

Dodatkowo w sekcji Wtyczki > Zainstalowane wtyczki zobaczysz opcje Ustawienia (lub inne), które umożliwią dodatkową konfigurację pluginu.