Podstawowa konfiguracja LSCache i optymalizacja WordPress

Podstawowa konfiguracja LSCache i optymalizacja WordPress

Dobrą praktyką jest używanie dodatków typu LSCache. Wtyczka powoduje przechowywanie stron Twojej witryny w wersji binarnej w pamięci podręcznej Twojego serwera, dzięki czemu są wyświetlane odwiedzającym znacznie szybciej, nie wymagając od nich pobierania każdego fragmentu danych przy każdej wizycie. Optymalizacja WordPress z wtyczką LS Cache jest naprawdę prosta, a jej efekty wpłyną dobrze na działanie witryny oraz SEO WordPress.

Wprowadzając drobne zmiany, będziesz mógł w pełni wykorzystać swoje zasoby i zapewnić odwiedzającym najlepsze możliwe wrażenia.

Przed rozpoczęciem konfiguracji, zainstaluj wtyczkę LiteSpeed Cache w WordPress:

Funkcje pamięci podręcznej

Przejdź do opcji LiteSpeed Cache > Pamięć podręczna

Konfigurację rozpocznij od włączenia pamięci podręcznej, buforowanie na poziomie serwera wtyczki LiteSpeed Cache. Włącznie tej opcji spowoduje, że wtyczka zacznie buforować zawartość witryny.

 • Enable Cache > Wł (Włączone).

Buforowanie pamięci składa się z wielu opcji, dlatego poniżej wymienimy te, które naszym zdaniem zasługują na największą uwagę i warto je włączyć. Większość rekomendowanych opcji jest włączona i warto pozostawić je w takim statusie.

Opcja Zapisuj urządzenia mobilne przeznaczona jest dla witryn AMP, dlatego domyślnie jest ona wyłączona i może okazać się, że dla większości witryn, nawet posiadających wersję mobilną, nie będzie ona działała efektywnie.

Page Optimization - Optymalizacja WordPress

W tej sekcji znajdziesz ustawienia optymalizacji dla HTML, CSS, JS, itp.. Przechodząc odpowiednio do kolejnych zakładek CSS Settings, Ustawienia JS, HTML Settings, itd. będziesz mógł spersonalizować ustawienia dla każdego z języków używanych w utrzymaniu witryny internetowej.

Odwiedź kolejno zakładki CSS Settings, JS Settings, HTML Settings, a następnie aktywuj opcje, odpowiednio CSS Minify, JS Minify i HTML Minify.

Ta opcja pozwala na usunięcie zbędnych elementów kodu, zmniejszenie rozmiaru plików i przyśpieszenie witryny. Dzięki tej opcji zostaną usunięte wszystkie niepotrzebne znaki z kodu źródłowego bez zmiany jego funkcjonalności, np. białe znaki, komentarze i średniki.

Jak wyczyścić pamięć podręczną w LS Cache?

Po lewej stronie ekranu przejdź do sekcji Narzędzia. W tym miejscu możesz wyczyścić pamięć podręczną dla poszczególnych składowych witryny lub od razu skorzystać z opcji Opróżnij wszystko.

Podobne opcje znajdziesz m.in. w sekcji Database (Bazy danych). Optymalizacja bazy danych pozwoli utrzymać bazę danych wolną od starych i nieużywanych treści. Dzięki wtyczce szybko usuniesz komentarze SPAM czy Usunięte, a nawet historyczne wersje postów.

Konfiguracja wtyczki LSCache z kontem QUIC.cloud

Po zainstalowaniu wtyczki LSCache dla funkcji optymalizacji obrazów konieczna jest konfiguracja konta QUIC.cloud.

 1. Kliknij menu LiteSpeed ​​Cache, a następnie Ogólne.
 2. Kliknij przycisk Zażądaj kluczy domeny.
 1. Po kilku minutach powinieneś zobaczyć komunikat z potwierdzeniem zatwierdzenia żądania.
 2. Po prawej stronie kliknij przycisk Link do QUIC.cloud.
 1. Zaloguj się lub załóż konto QUIC.cloud.
 1. Następnie zostaniesz przekierowany z powrotem do pulpitu nawigacyjnego WordPress.
 2. Wprowadź adres IP serwera, na którym zlokalizowana jest witryna WWW.
 1. Kliknij przycisk Zapisz zmiany.

Konto zostało podłączone do wtyczki. Dzięki takiej konfiguracji uzyskasz dostęp do wielu dodatkowych funkcji.

Optymalizacja obrazów w LS Cache

Ostatnim, jeśli nie jednym z najważniejszych kroków, w procesie optymalizacji witryny WordPress, jest optymalizacja obrazów.

 1. Przejdź do sekcji LiteSpeed Cache > Optymalizacja obrazków.
 2. W zakładce Image Optimization Settings włącz opcję Auto Reques Cron.
 1. Włącz opcję Zamiennik obrazów WebP.
 1. W zakładce Optymalizacja obrazków kliknij przycisk Zbierz dane obrazu . Ta opcja pojawi się tylko wtedy, gdy przesłałeś obrazy do swojej witryny.
 2. Następnie możesz kliknąć przycisk Wyślij żądanie optymalizacji . Następnie prześle Twoje obrazy na konto QUIC.cloud.