Sprawdź naszą ofertę Hostingu NVMe
Zbuduj stronę w kilka minut w specjalnym pakiecie
Bezpłatnie przeniesiemy Twoje strony i pocztę
Sprawdź nasze rozwiązania
Chcesz zarabiać? Sprawdź naszą ofertę programu partnerskiego
WordPress używa WP-CRON do planowania zadań w ustalonych okresach, datach i/lub odstępach czasu w Twojej witrynie. Tworzy harmonogram, a następnie kolejkuje zadania. Jednak dla wielu administratorów jego działanie może być problem i wolą wyłączyć go, aby zastąpić go mechanizmem CRON serwera. Co t o jest WP-CRON, jak wpływa na obciążenie serwera, jak wyłączyć WP-CRON - odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Cron, co oznacza Command Run On, to program, który został pierwotnie opracowany dla systemów UNIX, a później dostosowany do użytku w dystrybucjach LINUX. Jego główną funkcją jest działanie jako harmonogram zadań oparty na czasie.
Zadanie wykonywane cyklicznie lub jednorazowo jest znane jako zadanie cron. Przez lata większość jego zastosowań służyła jako narzędzie do zarządzania systemem, czyli do automatycznego wykonywania zadań. Dlatego przyjęło się, że nadrzędnym zadaniem crona jest po prostu wykonywanie powtarzających się zadań.
CRON nie tylko pozwala wykonywać określone zadania automatycznie, ale także planować czas ich wykonania dla całego serwera. Możesz, np. zaplanować wykonanie kopii zapasowej czy aktualizacje w godzinach nocnych, mając pewność, że jak najmniejsza liczba użytkowników odwiedzi w tym czasie witrynę i odczuje trwające procesy.
Podobnie jak CRON, WP-CRON odpowiada za automatyzacje działań, ale w systemie WordPress.
WP-CRON to system WordPress, który jest odpowiedzialny za wywoływanie różnych procesów zachodzących w naszej instalacji WordPress, od czasu do czasu wykonując pewne zadania bez interwencji użytkownika. Mogą to być automatyczne aktualizacje WordPressa do jego najnowszych wersji, wysyłanie pingbacków, wykonywanie kopii zapasowych, uruchamianie wpisów programu itp.
W teorii większośc z tych zadań jesteś w stanie wykonać samodzielnie, ale obecność WP-CRON pozwala zautomatywać je wszystkie, np.
Jeśli brać pod uwagę mechanizm działania plików, pełnią one tę samą funkcją. Różnica między nimi wynika głównie z tego, kiedy pliki są uruchamiane i rozpoczynają wykonywanie akcji.
Plik wp-cron.php, który znajduje się w folderze głównym Twojej instalacji WordPressa, jest plikiem odpowiedzialnym za zadania cron w Twoim WordPress.
Za każdym razem, gdy ładuje się strona, WP-Cron sprawdzi listę zadań i wykona odpowiednią akcję.
Jeśli podczas ładowania strony jest oczekujące zadanie, zostanie ono umieszczone w kolejce. W ten sposób WordPress zapewnia, że nawet późne zdarzenia będą uruchamiane, a nie pomijane, a wszystkie zadania będą wykonywane podczas jednego ładowania strony.
Na tej podstawie łatwo zauważyć, że WP-CRON wykonywany jest przy każdorazowym wczytywaniu witryny, a więc za każdym razem, gdy użytkownik odwiedza stronę w witrynie. Zadania są kolejkowane. Jeśli Twoją witrynę internetową odwiedza duża liczba osób, zauważysz znaczny wzrost liczby odwiedzających będzie widoczny jako bezpośredni wynik wielu działań wykonywanych jednocześnie. Może to spowodować zużycie zasobów serwera, wpłynąć na wydajność lub spowodować tymczasowe wyłączenie witryny.
Z jednej strony WP-CRON może mieć wpływ na wydajność Twojej witryny internetowej, to wiele witryn korzysta z niego. Z technicznego punktu widzenia, dobry hosting z wysokimi parametrami bezpieczeństwa, może poradzić sobie z oczekiwaniami systemowymi WordPress. O ile Twoja witryna nie obsługuje bardzo dużego ruchu, prawdopodobnie nie musisz się martwić o to, jak często działa system.
define('DISABLE_WP_CRON', true);
Jeśli zdecydujesz się wyłączyć WP-CRON, masz dwa wyjścia, wykonywać wszystko ręcznie lub przenieść harmonogram do CRON na serwerze. Dodatkowo możesz też skorzystać z popularnych wtyczek WordPress.
Możesz to zrobić za pomocą wtyczki WordPress WP Crontrol. WP Crontrol to darmowa i bardzo kompletna wtyczka do zadań cron WordPress. Pozwala przeglądać, edytować, wykonywać i planować zadania cron w celu automatycznej automatyzacji konfiguracji witryny WordPress.
W tym miejscu skonfigurujesz CRON, którego zadaniem będzie obsługa WP-CRON WordPress.
Zdefiniuj parametry CRON, np. w sekcji Komenda musisz umieścić następujące polecenie:
wget -q -O - 'https://adres-domeny.com/wp-cron.php?doing_wp_cron'
Upewnij się, że zastąpiłeś https://adres-domeny.com rzeczywistą nazwą swojej domeny.
Jeśli chcesz uniemożliwić wysyłanie wiadomości e-mail z konta DirectAdmin co 30 minut na temat zadania cron WordPress, możesz wybrać przycisk Bez powiadomienia e-mail.
tagi: