Co to jest bezpieczne połączenie SFTP?

Co to jest bezpieczne połączenie SFTP?

FTP oraz SFTP to prosty sposób na połączenie z serwerem i wymianę danych, np. pobieranie plików lub umieszczanie nowych, chociażby plików strony internetowej. Protokoły wymiany danych oferują te same możliwości, ale SFTP wprowadza dodatkową warstwę ochrony, korzystając z kryptograficznego protokołu sieciowego. Czym dokładnie jest SFTP i jakie są jego zalety względem FTP czy FTPS?

Co to jest FTP?

FTP czyli File Transfer Protocol to protokół odpowiedzialny za możliwość przesyłania plików w sieci, np. między dwoma urządzeniami jak komputer i serwer FTP, serwer plików. 

Został stworzony jako bezpieczny protokół przesyłania plików, korzystając przy tym z dwóch kanałów transferu: kanału poleceń i kanału danych. W dużym uproszczeniu, kiedy mówimy o FTP, mamy na myśli przede wszystkim sposób w jaki Twój komputer łączy się, np. z hostingiem danych, abyś mógł pobrać pliki z serwera lub umieścić nowe, np. pliki strony internetowej. 

Zalety i wady FTP

FTP obsługiwane jest przez wiele darmowych i płatnych narzędzi, a z połączenia możesz korzystać w aplikacjach na komputerze, na urządzeniu mobilnym, a nawet w przeglądarce internetowej. 

Pozwala na szybkie przesyłanie wielu plików w obu kierunkach, umożliwia zautomatyzowanie procesu wznawiana transferu w przypadku utraty połączenia, tworzenie kolejek oraz planuje czas przesyłania.

FTP tworzy osobny kanał danych dla każdego przesyłanego pliku, z tego też powodu strony, które zawierają dużo plików mogą bardzo wolno się kopiować. W tym przypadku SFTP szybciej poradzi sobie z taką ilością plików.

Co to jest SFTP?

SFTP, Secure File Transfer Protocol i jest jedną z najlepszych opcji alternatywach dla samego FTP. W przeciwieństwie, np. do równie często stosowanego FTPS, który dodaje dodatkową warstwę bezpieczeństwa do protokołu FTP, SFTP jest zupełnie innym protokołem.

Jedną z kluczowych cech SFTP jest to, że wykorzystuje on kryptograficzny protokół sieciowy Secure Shell, powszechnie znany jako SSH. Protokół SSH działa poprzez ustanowienie bezpiecznego kanału w niezabezpieczonej sieci. Wprowadza szyfrowanie danych i ukrywa je przed stronami trzecimi. 

Połączenie może zostać uwierzytelnione albo za pomocą klucza publicznego, dodanego na serwerze, albo za pomocą hasła. Połączenie jest szyfrowanie za sprawą kluczy publicznych wymienionych między klientem a serwerem. SFTP jest bardzo bezpieczną metodą przesyłania plików.

Pomimo, że SFTP wydaje się idealnym rozwiązaniem, program FTP łatwiej jest szybko skonfigurować. Jeśli jednak połączenie następuje w dużej firmie, a przesyłane dane mogą być danymi poufnymi, wprowadzenie dodatkowej warstwy ochrony, jaką są klucze szyfrujące, będzie kluczowe, dla utrzymania całego procesu bezpieczeństwa sieci.