Jak zmienić nazwy serwerów DNS domeny zarejestrowanej w Hostido.pl?

Jak zmienić nazwy serwerów DNS domeny zarejestrowanej w Hostido.pl?

Po zarejestrowaniu i opłaceniu domeny będzie ona automatycznie utrzymywana na serwerach DNS Hostido.pl, dzięki czemu szybko podłączysz ją do wybranego hostingu i uruchomisz stronę internetową oraz pocztę e-mail we własnej domenie. Jeśli posiadasz hosting zarejestrowany u innego dostawcy usługi, możesz przekierować domenę na zewnętrzne serwery DNS, co spowoduje przeniesienie obsługi technicznej domeny do innej firmy i podłączenie jej do hostingu. Sprawdź, jak zmienić nazwy serwerów DNS domeny zarejestrowanej w Hostido.pl. 

Serwery DNS - informacje podstawowe

System DNS to system rejestrów nazw domen i adresów IP, dzięki któremu przeglądarki internetowe mogą szybko wyświetlić zawartość dostępną pod adresem IP hostingu za pomocą wprowadzonego w pasku URL adresu domeny. 

DNS jako system jest złożonym procesem wyszukiwania odpowiednich wartości, ale w dużym uproszczeniu, odpowiada on za właściwe działanie domeny i jej powiązanie z określonym hostingiem, a co za tym idzie, zasobem sieciowym, np. stroną internetową czy serwerem poczty. 

Kiedy rejestrujesz domenę w Hostido.pl, jest ona utrzymywana na naszych serwerach DNS, dzięki czemu może ona działać z utrzymywanym u nas hostingiem, dostępnym w Twoim Panelu klienta. Możesz szybko wyświetlić stronę internetową lub utworzyć konta e-mail we własnej domenie. 

Kiedy rejestrujesz hosting u innego dostawcy usługi, w firmie zewnętrznej, konieczne jest powiązanie domeny z serwerem. W tym celu wymagane będzie wskazanie w ustawieniach domeny zewnętrznych serwerów DNS, na których teraz będzie utrzymywana domena i jej techniczne parametry, np. rekordy domeny. W ten sposób możesz opłacać domenę w Hostido.pl, ale konfigurować ją w firmie, gdzie znajduje się hosting internetowy.

Takie rozwiązanie jest wygodne ze względów technicznych, ale niepraktyczne, jeśli posiadasz wiele usług, którymi musisz zarządzać. Posiadanie domen, hostingów i certyfikatów SSL w jednym Panelu klienta, u jednego dostawcy, pozwala na szybkie zarządzanie usługami, kontrolę ich ważności, a także szybkie eliminowanie wszelkich problemów w ich działaniu, jeśli takowe się pojawią. 

Jak zmienić adresy serwerów DNS?

  1. Zaloguj się do Panelu klienta Hostido.pl
  2. Przejdź do sekcji Twoje usługi
  3. Przy wybranej domenie rozwiń Opcje > Zarządzaj
  1. W podmenu Zarządzanie DNS, w sekcji Zmiana serwerów DNS dla nazwadomeny, wprowadź nowe adresy serwerów DNS, minimum 2.
  1. Zapisz ustawienia

Pamiętaj, że zmiana ustawień serwerów DNS może propagować się nawet do 24 godzin. W tym czasie działanie strony internetowej lub poczty e-mail może być ograniczone. 

Po zapisaniu i odświeżeniu ustawień możesz przypisać domenę u aktualnego dostawcy usługi hostingowej. Procedura może różnić się, w zależności od dostępnego Panelu klienta. 

Po wydelegowaniu domeny na zewnętrzne serwery DNS, w Panelu klienta Hostido.pl nadal będziesz mógł opłacać domenę oraz przywrócić pierwotne ustawienia. Konfiguracja domeny, np. edycja rekordów domeny, ustawienia konta e-mail w domenie, realizowana będzie na zewnętrznym serwerze.