Jak dodać rekord DNS weryfikujący dla Google Search Console?

Jak dodać rekord DNS weryfikujący dla Google Search Console?

Google Search Console to jedno z bezpłatnych narzędzi Google, które możesz uruchomić dla Twojej witryny internetowej, aby monitorować i poprawić jej widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. Google Search Console jest narzędziem bezpośrednio związanym z Twoją domeną oraz witryną internetową, tym samym konieczne jest zweryfikowanie własności domeny, aby umożliwić zbieranie danych analitycznych. Sprawdź, w jaki sposób utworzyć rekord DNS weryfikujący Twoją domenę w Google Search Console.

Co to jest Google Search Console?

Google Search Console to jedno z wielu narzędzi i jednocześnie jedno z najpopularniejszych, dostępnych bezpłatnie, które pomogą Ci w analizie ruchu, skuteczności witryny w wynikach wyszukiwania oraz jej widoczności w Google.

Narzędzie Google Search Console dostarcza informacji o ruchu w witrynie internetowej, pozwala określić skuteczność słow kluczowych oraz monitoruje jej widoczność w wynikach wyszukiwania, dostarczając szeregu informacji, w tym również udostępniając informacje o ewentualnych błędach czy zagrożeniach.

W odróżnieniu od popularnego Google Analytics, Google Search Console koncentruje się na analizie ruchu pochodzącym wyłącznie z wyszukiwarki Google. Monitoruj kliknięcia, wyświetlenia, CTR czy średnią pozycję dla danego słowa kluczowego.

Jak dodać rekord DNS dla Google Search Console?

Jedną z metod weryfikacji Twojej domeny i witryny internetowej w Google Search Console jest utworzenie rekordu domeny, dedykowanego dla narzędzi Google. Możesz to zrobić bezpośrednio w panelu DirectAdmin dla Twojej domeny.

 1. Dodaj nową witrynę w Google Search Console.
 2. Po lewej stronie ekranu wybierz adres domeny, dla której chcesz przeprowadzić weryfikację.
 1. Wybierz Ustawienia.
 2. Wybierz Weryfikacja własności.
 1. Kliknij Dostawca nazwy domeny > Powiąż rekordy DNS z Google.
 2. Skopiuj wartość rekordu, np. TXT.

Nie zamykaj okna Google Search Console. W kolejnych krokach utworzysz nowy rekord w panelu domeny. Te czynności wykonasz w panelu DirectAdmin.

 1. Zaloguj się do panelu DirectAdmin usługi hostingowej lub jeśli posiadasz tylko domenę, przejdź do kroku nr 2.
 2. Jeśli posiadasz tylko domenę, zaloguj się do zarządzanie strefą domeny a następnie przejdź poniżej do kroku nr 4.
 3. W sekcji Domeny wybierz Zarządzanie DNS.
 1. Dodaj nowy rekord.
 1. Typ rekordu wybierz TXT (jeśli w Google Search Console wybrałeś TXT) lub odpowiednio CNAME.
 1. Wprowadź wartość rekordu.
 2. Zapisz ustawienia.

Odświeżanie dodanego rekordu nie powinno trwać dłużej niż kilka minut. Po tym czasie wróć do konsoli Google Search Console i kliknij Weryfikuj.

Jeśli weryfikacja nie jest jeszcze możliwa, poczekaj na odświeżenie rekordu domeny. Po zweryfikowaniu własności, Google Search Console rozpocznie zbieranie danych. W panelu ustawień znajdziesz stosowny komunikat o udanej weryfikacji.