Jak przekierować obsługę poczty e-mail w domenie zarejestrowanej u innego operatora?

Jak przekierować obsługę poczty e-mail w domenie zarejestrowanej u innego operatora?

Domena i hosting dobrze, gdy są zarejestrowane u jednego dostawcy usług, wtedy możesz łatwo zarządzać ich konfiguracją i kontrolować płatności. Jeśli z jakiegoś powodu domena zarejestrowana jest u innego dostawcy, a hosting poczty chcesz utrzymywać na serwerze w Hostido.pl, możesz, np. korzystając z rekordu MX, przekierować część ustawień domeny. Zobacz, jak łatwo przekierować obsługę poczty e-mail w domenie na serwer w Hostido.pl, kiedy domena zarejestrowana jest u innego operatora lub na innym koncie klienta Hostido.pl.

Co to jest rekord MX?

W dużym uproszczeniu możemy przyjąć, że domena opiera swoją współpracę z hostingiem na dwóch podstawowych rekordach: A i MX. Pierwszym, który zwykle pomaga i obsługuje ruch WWW, np. przekierowanie na serwer, na którym znajduje się witryna internetowa, oraz drugi, MX, odpowiedzialny za obsługę poczty e-mail.

Rekord typu „MX” (rekord MX, w języku angielskim) to typ rekordu DNS, który określa, który serwer powinien zarządzać usługami e-mail powiązanymi z domeną.

Ten typ rejestracji musi zawsze wskazywać kwalifikowaną nazwę domeny (np. nazwa-domeny.com lub, jak w przypadku Hostido.pl, mail.moja-domena.com itp.), która z kolei musi być skonfigurowana tak, aby wskazywała na serwer pocztowy.

Jak przekierować pocztę na serwer w Hostido.pl?

Kiedy domena kieruje na serwery DNS, przy których obsługiwana jest usługa hostingowa, a także jest do niej podpięta, rekord A i rekord MX wskazują na jeden i ten sam hosting. Obsługa poczty i WWW odbywa się w tym samym miejscu, dla tego samego adresu IP.

Możesz zmieniać konfigurację, przekierowując domenę rekordem A i MX na zewnętrzne serwery, pozostawiając obsługę WWW lub poczty w Hostido.pl i odwrotnie, przypisywać do hostingu domeny, które odpowiednią będą korzystały z serwera WWW lub poczty w Hostido.pl, pozostawiając obsługę tego drugiego u zewnętrznego dostawcy.

Jeśli chcesz, aby domena zarejestrowana u innego operatora lub na koncie innego Klienta Hostido.pl, kierowała na Twój hosting w celu utworzenia kont e-mail w domenie i obsługi poczty, skieruj domenę rekordem MX na adres IP serwera, a następnie przypisz domenę w panelu DirectAdmin.

Wykonaj poniższe kroki, aby przekierować obsługę poczty na serwer w Hostido.pl.

Przekierowanie domeny od zewnętrznego operatora

W panelu administracyjnym usługi hostingowej lub domeny odszukaj opcje zarządzania rekordami domeny. Utwórz nowy lub edytuj istniejący rekord MX domeny, kierując ją na adres IP serwera w Hostido.pl.

Następnie przypisz domenę do usługi hostingowej w DirectAdmin:

Teraz możesz utworzyć konta e-mail we własnej domenie:

Przekierowanie domeny z innego konta Hostido.pl

Jeśli jesteś klientem Hostido.pl lub posiadasz dostęp do innego konta, z którego chcesz przekierować domenę na serwer poczty (obsługa poczty e-mail bez WWW), postępuj zgodnie z instrukcją:

  1. Zaloguj się do panelu DirectAdmin.
  2. Przejdź do sekcji Domeny > Zarządzanie DNS.
  1. Na górze ekranu wybierz domenę, dla której edytujesz rekord MX.
  1. Odszukaj wartości:
    • mail, typ rekordu A, wartość: adres IP - wprowadź adres IP serwera docelowego,
  1. Edytuj pole wprowadzając nowy adres IP
  2. Zapisz ustawienia.

Następnie przypisz domenę do usługi hostingowej w DirectAdmin:

Ze względu na to, że przekierowałeś domenę rekordem MX, możesz utworzyć tylko konta e-mail w domenie.