Jak przenieść bazę danych z innego hostingu?

Jak przenieść bazę danych z innego hostingu?

Migracja danych między panelami różnych dostawców usług hostingowych nie musi być trudna i możesz wykonać ją samodzielnie. Przenoszone mogą być konta e-mail, bazy danych, zawartość serwera FTP. W tym artykule znajdziesz informacje, w jaki sposób przenieść bazę danych z innego hostingu.

Pamiętaj! Przenoszenie baz danych umożliwia przeniesienie zawartości bazy MySQL w stanie niezmienionym, ale zmianie ulega nazwa bazy danych, a także nazwa użytkownika oraz hasło dostępu (jeśli ustawisz inne). Taka sytuacja może wymusić konieczność zaktualizowana danych dostępu do bazy danych MySQL w aplikacjach, które z niej korzystają, np. CMS WordPress.

Import bazy danych za pomocą migratora MySQL

DirectAdmin oferuje kilka narzędzi, które pomogą Ci łatwo przenieść bazę danych z jednego hostingu na hosting w Hostido.pl. Pierwszym z dostępnych narzędzi jest narzędzie do migracji MySQL.

Migracja MySQL to funkcja dostępna w panelu DirectAdmin, za pomocą której możesz połączyć serwer zewnętrzny z serwerem Hostido i jednym kliknięciem rozpocząć migrację pojedynczej bazy danych MySQL.

Do przeprowadzenia tej migracji, konieczne jest przydzielenie dostępu do bazy danych zewnętrznemu serwerowi oraz utworzenie nowej bazy danych na serwerze w Hostido.pl, do której zostanie wykonana migracja:

 1. Zaloguj się do panelu DirectAdmin
 2. W obszarze Dodatkowe funkcje wybierz Migracja MySQL.
 1. Wprowadź dane migrowanej bazy danych, w tym informacje o serwerze, z którego ma ona zostać przeniesiona.
  • Ważne! Do wykonania tego typu migracji, niezbędne jest ustanowienie dostępu do bazy danych z zewnętrznych adresów IP. Jeśli wykonujesz migrację z innego panelu DirectAdmin, możesz skorzystać z naszej instrukcji, aby taki dostęp przydzielić.
 1. Poniżej, w sekcji Serwer Hostido, wprowadź informacje o bazie danych utworzonej w panelu DirectAdmin na hostingu w Hostido.pl
 2. Kliknij Rozpocznij migrację.

Eksport i import bazy danych w DirectAdmin

Panel DirectAdmin oferuje wygodną funkcję eksportu bazy danych do pliku oraz jej importu z pliku, bez konieczności logowania się do phpMyAdmin czy korzystania z dodatkowych narzędzi.

Jeśli korzystasz z panelu DirectAdmin na starym serwerze, możesz skorzystać z naszej instrukcji, aby wykonać eksport bazy danych do pliku. Jeśli korzystasz z innego panelu, użyj dostępnych funkcji eksportu. Z pewnością będziesz mógł wykonać eksport bazy danych za pomocą phpMyAdmin.

Jeśli używasz panelu DirectAdmin:

 1. W obszarze Bazy danych wybierz Zarządzanie MySQL.
 1. Przy wybranej bazie danych kliknij + i rozwiń dodatkowe opcje.
 1. Wybierz Pobierz jako SQL (zalecane) lub GZ.
 2. Plik zostanie zapisany na dysku komputera.

Teraz możesz wykonać import bazy danych w DirectAdmin Hostido.pl:

 1. Utwórz nową bazę danych.
 2. Skorzystaj z opcji Wgraj kopię zapasową.
 1. Wskaż bazę danych, do której chcesz wykonać import oraz wczytaj plik bazy danych pobrany ze starego hostingu.
 1. Zaznacz Niestandardowe dane logowania, wpisz dane utworzonej bazy w kroku 1.
 1. Kliknij Prześlij.

Eksport i import bazy danych za pomocą phpMyAdmin

Po zalogowaniu do narzędzia do zarządzania zawartością bazy danych, phpMyAdmin, uzyskasz dostęp do opcji importu i eksportu tabel. phpMyAdmin to narzędzie dostępne w każdym panelu hostingu. W zależności od operatora usług może znajdować się w różnej lokalizacji, ale jeśli korzystasz z panelu DirectAdmin, możesz posłużyć się naszą instrukcją:

Po zalogowaniu do bazy danych phpMyAdmin, po lewej stronie ekranu przejdź do jej zawartości ,klikając nazwę, a następnie skorzystaj z opcji na górze ekranu, odpowiednio Eksport, aby zapisać bazę danych do pliku oraz Import, aby zaimportować zawartość bazy danych z pliku.

 • Eksport: wybierz domyślną metodę Quick i format SQL. Opcjonalnie możesz spersonalizować ustawienia (Custom) lub skorzystać z innego formatu danych. Kliknij Export, aby zapisać plik na dysku komputera.
 • Import: Wybierz plik do importu, a następnie wybierz format odpowiadający formatowi eksportowanego pliku, np. SQL. Kliknij Import.

Import baz danych za pomocą Import/eksport danych DirectAdmin

Panel administratora hostingu DirectAdmin oferuje również narzędzie do łatwego eksportu oraz importu wszystkich danych, takich jak zawartość serwera FTP, baz danych, konfiguracji domen, rekordów domeny, a nawet kont e-mail.

Analogicznie jak w powyższych przypadkach, jeśli wykonujesz migrację baz danych MySQL z panelu DirectAdmin do panelu DirectAdmin w Hostido.pl, to możesz opierać się na naszych instrukcjach, aby szybko przeprowadzić cały proces.

Import/eksport danych DirectAdmin pozwala wskazać ręcznie, jakie dane mają zostać eksportowane do pliku, a zarazem na etapie importu danych, wskazać tylko te, które chcesz przenieść. To świetny sposób na wykonanie kopii zapasowej, migrację hostingu lub przeniesienie wyłączenie baz danych.

Cały proces migracji hostingu opisaliśmy w dedykowanym artykule: