Jak zmienić domenę w Wordpress?

Jak zmienić domenę w Wordpress?

Zmiana adresu witryny internetowej ma na celu zmianę adresu URL, pod którym będzie widoczna witryna. Oznacza to również zmiany w konfiguracji samej witryny, która będzie od tej pory używała nowego adresu domeny do generowania wszystkich adresów wewnętrznych. Z tego krótkiego poradnika dowiesz się, w jaki sposób bezpiecznie zmienić domenę w WordPress.

Bardzo często strona internetowa musi zmienić nazwę domeny, która ją identyfikuje, a potrzeba zmiany nazwy domeny może wynikać z wielu powodów, od powodów związanych z SEO po zmianę brandingu na stronie internetowej.

Zebraliśmy w tym artykule kilka sprawdzonych rozwiązań, jak poprawnie zmienić adres URL witryny WordPress.

Klonowanie instalacji WordPress

DirectAdmin umożliwia łatwe instalowanie popularnych systemów CMS, w tym CMS WordPress za pomocą autoinstalatora aplikacji. Wskaż adres domeny, podaj dane dostępu do panelu administratora i kliknij Instaluj. Po zainstalowaniu CMS uzyskasz dodatkowe funkcje do wykonania na instalacji, np. przejście do panelu administratora bez logowania, kopię zapasową oraz funkcję klonowania.

Klonowanie WordPress w DirectAdmin pozwala na utworzenie kopii istniejącej instalacji i podpięcie jej automatycznie pod nową domenę. Rozwiązanie jest o tyle wygodne, że cały proces aktualizacji adresów URL w WordPress realizowany jest po stronie autoinstalatora aplikacji.

Przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję, która pomoże Ci wykonać kopię instalacji WordPress i podpiąć ją pod nową domenę:

Jeśli instalowałeś CMS WordPress ręcznie, z pliku instalacyjnego na FTP, skorzystaj z instrukcji:

Po wykonaniu powyższej instrukcji wykonaj kopię instalacji. Klonowanie powoduje utworzenie kopii jeden do jednego, z nowym adresem domeny. Pamiętaj, że serwis WWW, który działał pod starym adresem, wciąż będzie dostępny online. W tej sytuacji należy go wyłączyć, usunąć lub utworzyć wcześniej przekierowanie 301 w WordPress, ze starego na nowy adres URL.

Zmiana nazwy domeny WordPress

Jeśli decydujesz się na ręczną zmianę adresu URL WordPress, a więc chcesz, aby witryna WordPress wyświetlała się pod nową domeną, możesz zmienić adres domeny w panelu DirectAdmin.

Funkcja zmiana adresu domeny w DirectAdmin jest o tyle wygodna, że podmienia stary adres domeny na nowy, jednocześnie aktualizując adres domeny, który kieruje na katalog z plikami witryny internetowej oraz ustawienia skrzynek e-mail, zmieniając ich adres z przyklad@stara-domena.com na przyklad@nowa-domena.com.

To rozwiązanie może być przydatne, jeśli chcesz wprowadzić szybką zmianę na całej usłudze hostingowej.

  1. Przed rozpoczęciem prac, zaloguj się do panelu administracyjnego WordPress.
  2. Przejdź do sekcji Ustawienia > Ogólne.
  3. Zmień adres URL WordPress, edytując pole adresu WordPress i adresu witryny.
  1. Zapisz zmiany.
  2. Adres URL WordPress został zmieniony bezpośrednio w WordPress.

Teraz przejdź do panelu DirectAdmin:

  1. Przejdź do sekcji Domeny > Konfiguracja domen.
  1. Teraz wybierz Zmień nazwę domeny. Upewnij się, że nowa domena nie pojawia się na liście przypisanych do hostingu domen.
  1. Wskaż stary adres, np. domenę techniczną hostingu.
  1. Wprowadź nowy adres domeny.
  2. Zapisz ustawienia.

Szczegółowe informacje o zmianie adresu domeny w DirectAdmin znajdziesz w dedykowanym artykule:

Pamiętaj, że zmiana adresu URL w panelu WordPress może nie zmienić wszystkich używanych w treści WordPress adresów, dlatego warto dodatkowo posłużyć się, np. wtyczką Better Search Replace, aby sprawdzić, czy adres starej domeny nie występuje w bazie danych (a tym samym, np. w treści stron i wpisów).

Zmiana adresu za pomocą WP-CLI

Jeśli używasz WP-CLI do zarządzania swoją witryną zamiast administratora WordPress, możesz ustawić nową domenę w wierszu poleceń.

WP-CLI to po prostu akronim WordPress zmieszany ze starym akronimem „Interfejs wiersza poleceń”.

CLI jest przeciwieństwem GUI (graficzny interfejs użytkownika WordPress, typowy panel kontrolny WordPress) i wszystko, co na nim działa, nazywa się „terminalem”.

Zacznij od połączenia się z serwerem za pomocą SSH w zwykły sposób. Następnie utwórz kopię zapasową bazy danych przed wprowadzeniem zmian, używając tego polecenia:

wp db export

To polecenie utworzy kopię zapasową bazy danych w pliku SQL. Gdy to zrobisz, wpisz to polecenie:

wp search-replace 'https://stara-nazwa.com''https://nowa-nazwa.com'

Zastąp stara-nazwa.com i nowa-nazwa.com swoją starą domeną i nową domeną w powyższym poleceniu. Spowoduje to znalezienie wszystkich wystąpień starej domeny w Twojej bazie danych i zastąpienie ich nową domeną.

Gdy to zrobisz, musisz opróżnić pamięć podręczną swojej witryny za pomocą tego polecenia:

wp cache flush

Twoja witryna będzie teraz działać pod nową nazwą domeny.