Jak włączyć obsługę SSL w WordPress?

Jak włączyć obsługę SSL w WordPress?

System CMS WordPress cieszy się ogromną popularnością, obsługując już prawie połowę witryn internetowych na świecie. Google, dbając o swoich użytkowników i bezpieczeństwo danych, rekomenduje używanie certyfikatów SSL i bezpiecznego połączenia za pomocą protokołu HTTPS. W tym krótkim poradniku wyjaśniamy, jak skutecznie włączyć obsługę SSL w WordPress i przekierować adres strony internetowej.

SSL, Google i WordPress

SSL czyli Secure Sockets Layer tworzy bezpieczne połączenie między stroną internetową a przeglądarką. Każda witryna internetowa, która chcą nawiązać takie połączenie, korzystają z certyfikatów. To one odpowiadają za bezpieczeństwo prywatnych danych.

Posiadanie certyfikatu SSL dla domeny oraz jego aktywacja w witrynie internetowej od kilku lat jest jednym z kluczowych elementów budowania polityki bezpieczeństwa wyszukiwarek, które oczekują, że witryny zwracane w wynikach wyszukiwania będą bezpieczne.

Oczywiście certyfikat SSL na stronie internetowej warto posiadać niezależnie od wyszukiwarki, gdyż jego obecność ma za zadanie zabezpieczyć przepływ informacji, a także podnosi wiarygodność w witryny, jej prestiż.

SSL w WordPress

Uruchomienie certyfikatu SSL dla witryny WordPress jest stosunkowo łatwym procesem, który swój początek ma w panelu administracyjnym hostingu. Wydanie i instalacja certyfikatu oraz wymuszenie przekierowania http na https, to pierwszy krok, jaki powinieneś wykonać. Pozostają już tylko zmiany w adresie witryny w CMS WordPress, co możesz wykonać na dwa sposoby:

  • samodzielnie, przechodząc do panelu administratora WordPress i zmieniając adres URL, co może nie być wystarczające, gdy posiadasz rozbudowaną strukturę witryny internetowej i adresów URL,
  • automatycznie, korzystając z wtyczki Real Simple SSL, która dokona stosownej konfiguracji w całym systemie CMS.

Panel administratora WordPress

Po skonfigurowaniu certyfikatu SSL w WordPressie musisz skonfigurować swoją witrynę do korzystania z HTTPS. Ten proces jest prosty, jeśli zaczynasz nową stronę internetową.

  1. Zaloguj się do panelu WordPress.
  2. Przejdź do sekcji Ustawienia > Ogólne.
  1. Edytuj pola Adres WordPress i Adres witryny.
  2. Jedyne, co musisz zrobić, to zamienić prefiks HTTP na HTTPS w obu polach i zapisać zmiany w konfiguracji.

Really Simple SSL

Ta wyjątkowo prosta w obsłudze wtyczka WordPress, pozwala łatwo aktywować certyfikat SSL w witrynie WordPress i dba o to, aby podmieć wszystkie jej adresy, na nowy protokół https.

Dodatkowo przeprowadza audyt witryny, wskazując Ci, w jakich obszarach powinieneś podjąć samodzielne działania lub wprowadzić dodatkowe zmiany, jakie mogą mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie witryny internetowej.

Użycie wtyczki zdecydowanie upraszcza cały proces, ale nie jest pozbawione wad. jeśli występują problemy ze zgodnością z innym narzędziem, wtyczka SSL może przestać działać, a witryna może nie ładować się przez HTTPS, dopóki problem nie zostanie rozwiązany.

Redirection

Wtyczka Redirection pomoże Ci łatwo utworzyć permanentne przekierowanie 301 dla adresów stron internetowych w Twojej witrynie. Prawdopodobnie nie będzie tak przydatne podczas zmiany adresów http na https, ale warto, abyś pamiętaj o tej wtyczce. Jest wyjątkowo użyteczna, gdy zmieniasz adresu URL stron i wpisów WordPress, przenosisz witrynę na nowy adres domeny lub usuwasz treści, ale nie chcesz utracić ruchu, do czasu, np. kiedy Google wyindeksuje witrynę z wyników.

Better Search Replace

Istnieją przypadki, w których może być konieczne zastąpienie wszystkich wystąpień niektórych ciągów znaków w witrynie WordPress. Na przykład, gdy właśnie zainstalowałeś SSL i chcesz, aby Twój WordPress używał https zamiast http; lub gdy po prostu chcesz zmienić nazwę domeny.

Możesz to łatwo zrobić za pomocą narzędzia Better Search Replace, które pozwoli Ci zamienić dowolny ciąg znaków w bazie danych WordPress. Jest wyjątkowo przydatna, np. gdy w treści wpisów używasz linkowania wewnętrznego do adresów, które chcesz podmienić, jak w ww. przekierowaniu http na https.

Wtyczka przydaje się także do zaktualizowania innych treści, ale w tym konkretnym przypadku możesz po prostu wyszukać wszystkie adresy zaczynające się od http i zamienić je na https.