Co to jest transfer domeny?

Co to jest transfer domeny?

Transfer domeny umożliwia przeniesienie domeny od jednego rejestratora do innego. Wykonuje się go z wielu powodów, np. kiedy masz domeny zarejestrowane i wuelu dostawców i chcesz od teraz zarządzać nimi z poziomu jednego panelu i rejestratora, u którego również będziesz dokonywał opłat. Dowiedz się, czym dokładnie jest transfer domeny i w jakim celu możesz go przeprowadzić. 

Co to jest transfer domeny?

Transfer domeny, czyli przeniesienie nazwy domeny, to zmiana operatora, rejestratora, u którego domena jest aktualnie zarejestrowana i utrzymywana. Warto pamiętać, że domena może być zarejestrowana u jednego rejestratora, a jej obsługa techniczna, np. poprzez delegację na zew. serwery DNS, może odbywać się u innego dostawcy, np. usług hostingowych.

Przeniesienie nazwy domeny powoduje zmianę rejestratora. W odróżnieniu od delegacji przenoszona jest cała strefa domeny (o ile zmieniają się serwery DNS), ale przede wszystkim obsługa płatności, czyli to, w którym miejscu będziesz opłacał przedłużenie ważności usługi oraz zgłaszał dodatkowe czynności, jak wydanie kodu Authinfo.

Kiedy warto przenieść domenę?

Istnieje wiele powodów, dla których chcesz zmienić rejestratora domeny. Większość dostawców będzie oferować pakiety zawierające różne funkcje, z różnymi cenami i różnymi poziomami niezawodności. Dotyczy to przede wszystkim usług hostingowych, ale również infrastruktury, odpowiedzialnej za dostępność Twoich usług online.

Częstym powodem transferu domen są jednak względy praktyczne oraz cena utrzymania domeny. Jeśli posiadasz usługi, np. domeny i hosting, zarejestrowane u wielu operatorów, transfer domeny do jednego z nich, np. Hostido.pl, sprawi, że będziesz mógł w pełni zarządzać wszystkimi domenami z poziomu jednego panelu administratora. 

To duże ułatwienie w zarządzaniu i konfiguracji usług. Podobnie jak możliwość szybkiego opłacenia domeny, przedłużenie jej ważności i kontrola terminów ważności usług, które są ważne, aby zachować dostępność Twojej witryny internetowej i poczty e-mail online. 

Czy transfer domeny wymaga kodu Authinfo?

Domeny internetowe posiadają przypisany do nich, wygenerowany u aktualnego rejestratora domeny, kod autoryzujący zwany Co to jest kod domeny Authinfo?. To element zabezpieczający domenę, przed nieautoryzowanym transferem lub przejęciem. 

Inicjując transfer domeny do wybranego rejestratora, np. Hostido.pl, konieczne jest posiadanie, a wcześniejsze uzyskanie, Co to jest kod domeny Authinfo?, który następnie przekazujesz nowemu rejestratorowi, w celu zainicjowania transferu. 

W kolejnych krokach zostaniesz poproszony o potwierdzenie transferu (głównie dla domen z końcówką .pl), np. za pomocą dedykowanego linku w wiadomości e-mail przesłanej na adres kontaktowy. Procedura ta może wyglądać inaczej, dla różnych domen.

Jak przenieść domenę do Hostido.pl?

Jeśli chcesz zainicjować transfer domeny do Hostido.pl, w pierwszym kroku, skontaktuj się ze swoim obecnym dostawcą usług domenowych, rejestratorem, celem uzyskania kodu Authinfo dla swoich domen. Możliwe, że znajdziesz ten kod w panelu administracyjnym lub konieczne będzie przesłanie właściwego wniosku, na podstawie którego rejestrator zweryfikuje właściciela domeny, a następnie udostępni Ci kod Authinfo. 

Aby zainicjować transfer domeny do Hostido.pl:

  1. Zaloguj się do Paneli klienta Hostido.pl.
  2. Przejdź do sekcji Domeny > Przenieś do nas.
  1. Wprowadź nazwę transferowanej domeny oraz kod Authinfo.
  1. Upewnij się, że dane kontaktowe są poprawne i zgodne z danymi podanymi u aktualnego rejestratora.
  2. Zaakceptuj warunki świadczenia usług.
  3. Kliknij Przenieś domenę

W zależności od wybranej domeny, którą chcesz transferować, rozpocznie się odpowiednia procedura transferu.

Transfer domen .pl

Transfer domen .pl jest darmowy i wymaga potwierdzenia transferu za pomocą kliknięcia w link, który zostanie przesłany na e-mail kontaktowy domeny. Po potwierdzeniu transferu, zazwyczaj w ciągu 15 minut domena pojawi się w panelu klienta i będzie gotowa do zarządzania.

Transfer domen zagranicznych

Transfer większości domen zagranicznych jest płatny, ale zazwyczaj od razu przedłuża ważność domeny o kolejny rok. Transfer tych domen przeważnie nie wymaga potwierdzenia za pomocą e-maila, jednak już po transferze, jeżeli jest to Twoja pierwsza domena, możesz otrzymać e-mail z linkiem do kliknięcia, który potwierdzi, że adres mailowy jest prawidłowy. Ważne - jeżeli nie potwierdzisz adresu e-mail, rejestrator może zablokować tymczasowo Twoją domenę. Transfer domen zagranicznych trwa do 5 dni.