Jak przedłużyć ważność domeny w Panelu klienta?

Jak przedłużyć ważność domeny w Panelu klienta?

Po zarejestrowaniu i opłaceniu domeny będziesz miał możliwość jej podłączenia do usługi hostingowej, a następnie utworzenia strony internetowej oraz poczty e-mail. Domena domyślnie będzie aktywna przez 12 miesięcy, ale możesz w dowolnym momencie opłacić przedłużenie jej ważności, na kolejny rok. 

Termin ważności domeny - informacje podstawowe

W odróżnieniu od usług hostingowych, które są świadczone bezpośrednio przez dostawców hostingu, domeny posiadają swój cykl życia i zarządzane są przez główne rejestry, odpowiedzialne za zarządzanie wybraną końcówką domenową. To one ustalają, w jaki sposób usługa może być świadczona oraz na jaki okres domena może być zarejestrowana. 

Informacja ta jest o tyle ważna, że w przypadku gdy domena zostanie wyłączona, np. w wyniku braku płatności za jej przedłużenie, ponowne uruchomienie domeny będzie wymagało opłacenia jej abonamentu.

W przypadku kiedy termin ważności domeny dobiegnie końca i nie zostanie przedłużony na kolejny okres abonamentowy, domena zostanie wyłączona, a w końcu zwolniona do puli nazw wolnych. Ważne jest więc przestrzeganie terminu ważności oraz płatności za domenę, aby pozostała ona w Twoim zarządzaniu, przez cały czas, kiedy będziesz jej używał i potrzebował, np. do utrzymania strony internetowej i skrzynek e-mail we własnej domenie. 

Termin ważności i jednocześnie termin płatności za domenę, możesz kontrolować w Panelu klienta. W tym miejscu również możesz w dowolnej chwili przedłużyć ważność domeny, także przed wystawieniem pro formy przez Hostido.pl. 

Wraz z dobiegającym końca okresem ważności otrzymasz od nas powiadomienie o wygasaniu usługi, wraz z dokumentem pro forma, na podstawie którego, możesz dokonać płatności. 

Jak przedłużyć ważność domeny w Panelu klienta?

Przedłużenie ważności domeny możesz zainicjować w dowolnym momencie okresu abonamentowego, przed automatycznym wystawieniem pro formy, tuż przed końcem okresu abonamentowego:

 1. Zaloguj się do Panelu klienta Hostido.pl
 2. Przejdź do sekcji Twoje usługi.
 3. Przy wybranej domenie rozwiń Opcje > Przedłuż ważność usługi.
 4. W kolejnym kroku potwierdź operację. 
 5. Przejdź do sekcji Płatności
 6. Na liście znajdziesz nową pro formę.
 7. Rozwiń Opcje i wybierz odpowiednio:
  • Pobierz fakturę proforma: jeśli chcesz pobrać dokument PDF,
  • Opłać: jeśli chcesz od razu przejść do metod płatności

Po zaksięgowaniu wpłaty ważność domeny zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok czasu. W Panelu klienta, w sekcji Płatności, znajdziesz również fakturę VAT za opłacone usługi, która pojawi się po północy. Możesz pobrać dokument do pliku PDF. 

Wraz z dobiegającym końca okresem abonamentowym usługi, Hostido.pl wystawi dla Ciebie pro formę, umożliwiając przedłużenie ważności dowolnej usługi. Brak płatności będzie jednoznaczny z rezygnacją z usługi. 

Pamiętaj, że nieopłacona w terminie domena, zostanie wyłączona. Jeśli posiadasz stronę internetową lub/i utworzyłeś konta e-mail w Twojej domenie, wszystkie usługi przestaną działać.