Jak możemy pomóc?

Poszukiwanie...

Jak usunąć wtyczkę WordPress za pomocą połączenia FTP?

Jedną z największych zalet używania WordPress jest możliwość instalowania nieograniczonej liczby wtyczek WordPress, które zwiększają funkcjonalność tego popularnego systemu CMS. Dotyczy to tak samo funkcji panelu administratora, funkcjonalności strony czy narzędzi dla jej użytkowników. Zbyt wiele wtyczek WordPress może obciążać działanie CMS, a także wprowadzać dodatkowe luki w zabezpieczeniach systemu. Możesz w dowolnej chwili usunąć wtyczkę WordPress, bezpośrednio w panelu CMS WordPress lub na serwerze FTP. Z tego poradnika dowiesz się, w jaki sposób usunąć wtyczkę za pomocą managera plików. 

Instalowanie i kasowanie wtyczek WordPress

Instalowanie wtyczek WordPress jest bardzo proste i możesz to wykonać bezpośrednio w panelu CMS WordPress, korzystając z liczącej kilka tysięcy dodatków biblioteki. Po prosty wybierz interesującą Cię wtyczkę WordPress i kliknij Zainstaluj, a następnie Włącz

Wtyczki WordPress rozszerzają funkcjonalność strony internetowej, panelu administratora i wprowadzają nowe narzędzia. Popularne wtyczki odpowiadają m.in. za obsługę ecommerce, formularzy kontaktowych, wsparcie SEO, dodatki do zarządzania wpisami i stronami. 

Jeśli jednak posiadasz zbyt wiele wtyczek WordPress, mogą one obciążać działanie CMS, a także wprowadzać luki w bezpieczeństwie witryny, szczególnie jeśli nie używasz wszystkich wtyczek, a przez możesz pomijać ich aktualizacje. 

Podstawowe zasady używania CMS WordPress mówią, aby instalować tylko niezbędne do działania strony wtyczki, oczywiście w miarę potrze, a te nieużywane niezwłocznie kasować.

Jak wyłączyć wtyczkę w panelu CMS WordPress?

Przed usunięciem wtyczki WordPress z serwera FTP, zaleca się jej wyłączenie: 

 1. Zaloguj się do panelu CMS WordPress.
 2. Przejdź do sekcji Wtyczki
 3. Przy wybranej wtyczce kliknij Wyłącz.
 4. W tym samym miejscu pojawi się również przycisk Usuń.  

Jak usunąć wtyczkę WordPress z serwera FTP?

 1. Zaloguj się do Panelu klienta Hostido.pl
  • Sprawdź, jak zalogować się do Panelu klienta
 2. Przejdź do sekcji Twoje usługi, a następnie kliknij Opcje > Zarządzaj przy usłudze hostingowej. 
 1. W sekcji Pliki/FTP wybierz Zarządzanie plikami.
 1. Odszukaj folder z instalacją WordPress.
 1. Przejdź do wp-content/plugins.
 1. Odszukaj folder wtyczki. 
 2. Usuń folder z wtyczką.

Kasowanie wtyczek z serwera FTP daje pewność, że pliki wtyczki zostaną całkowicie usunięte. Ponieważ robisz to poza systemem CMS, który ma dostęp do bazy danych, usunięta w ten sposób wtyczka, może pozostawić odwołania w bazie danych MySQL. Dlatego opisana w tym poradniku instrukcja, znajduje przede wszystkim zastosowanie, kiedy konieczne jest wyłączenie wtyczki, przez którą nie działa panel administracyjny.

Ta metoda jest również powszechnie stosowana, np. w sytuacji, kiedy po zainstalowaniu wtyczki lub aktualizacji, witryna nie działa lub nie jest możliwe logowanie do zaplecza WordPress. Warto zacząć od wyłączenia wtyczek, poprzez zmianę nazwy katalogu wtyczki, a następnie spróbować wykonać logowanie do panelu WordPress.