Jak możemy pomóc?

Poszukiwanie...

Połączenie z FTP - konfiguracja

Konfiguracja połączenia FTP w popularnych klientach FTP, programach do obsługi protokołu przesyłania danych, umożliwia, m.in. umieszczenie plików strony internetowej, dokumentów i zdjęć na serwerze FTP, a także katalogów, a następnie ich dalsze udostępnienie w sieci. Sprawdź, czym jest i jak skonfigurować połączenie z FTP.

Co to jest FTP?

Protokół przesyłania plików jest używany przez komputery w sieci do komunikacji przez Internet. To sposób na połączenie dwóch komputerów i przenoszenie plików między nimi, a w przypadku usług hostingowych, na przekazywanie danych między komputerem a hostingiem. 

FTP umożliwia pojawianie się w Internecie nowych stron internetowych utworzonych przez użytkownika. Umożliwia przesyłanie stron internetowych na serwer, aby inne osoby miały do ​​nich dostęp.

Za pomocą klienta FTP, programu zainstalowanego na komputerze lub urządzeniu mobilnym,  możemy przesyłać, pobierać, usuwać, przenosić, zmieniać nazwę i kopiować plik na serwer. Kiedy przesyłasz pliki, przenosisz je na serwer z komputera osobistego, a podczas pobierania pliku przesyłasz plik z serwera na swój komputer osobisty.

Do połączenia z serwerem FTP używane jest tzw. klient FTP, program służący do konfiguracji połączenia z serwerem FTP i zarządzania plikami i folderami.

Dane do konfiguracji połączenia z FTP?

Aby skonfigurować podstawowe połączenie FTP w kliencie FTP, powinieneś znać:

  • Adres serwera –  adres hosta do połączenia FTP, np. host123456.hostido.net.pl, gdzie host123456 to nazwa usługi hostingowej
  • Port FTP – port do obsługi FTP, np. 21, z obsługą STARTTLS
  • Nazwę użytkownika – nazwa utworzonego konta FTP. 
  • Hasło dostępu – hasło do utworzonego konta FTP.

Jeśli jeszcze nie posiadasz konta FTP, utwórz je, korzystając z instrukcji poniżej:

Adres serwera, czyli host, to informacja, która jest indywidualna dla każdej usługi hostingowej, możesz ją szybko zidentyfikować w Panelu DirectAdmin:

  1. Zaloguj się do Panelu klienta Hostido.pl
  2. Przejdź do sekcji Twoje usługi, a następnie kliknij Opcje > Zarządzaj przy usłudze hostingowej. 
  1. Po prawej stronie ekranu, w sekcji Informacje odczytaj wartość pola Host FTP.

Popularne programy do obsługi FTP

Do połączenia FTP możesz użyć wbudowanego w panel DirectAdmin managera plików, alternatywa dla klienta FTP w przeglądarce internetowej. Jego uruchomienie nie wymaga żadnej dodatkowej konfiguracji. 

Do połączenia FTP skorzystaj z jednego z popularnych programów do obsługi protokołu przesyłania danych. Dzięki nim będziesz mógł szybko zarządzać zawartością Twojego serwera, tworzyć i usuwać katalogi oraz przesyłać i pobierać pliki. 

Każdą z aplikacji skonfigurujesz na podstawie wskazanych wyżej danych. Sprawdź instrukcje przygotowane dla poszczególnych programów: