Jak sprawdzić nazwę i hasło bazy danych WordPress w pliku wp-config.php?

Jak sprawdzić nazwę i hasło bazy danych WordPress w pliku wp-config.php?

Po zainstalowaniu CMS WordPress na serwerze FTP znajdziesz wszystkie pliki odpowiedzialne za działanie strony internetowej. Wśród nich dostępny jest również plik wp-config.php, w którym znajdują się kluczowe informacje dot. obsługi, m.in. bazy danych MySQL z której korzysta Twoja strona. Znajdziesz tutaj nazwę bazy danych, nazwę użytkownika oraz hasło dostępu. Nazwa i hasło bazy danych WordPress mogą być przydatne, np. podczas przenoszenia strony internetowej, migracji WordPress. 

Kiedy potrzebuję nazwę i hasło do bazy danych WordPress?

Możliwe, że nie będziesz potrzebował korzystać z informacji o haśle i nazwie bazy danych, z której korzysta instalacja WordPress po tym, jak już zainstalujesz CMS. Powinieneś jednak wiedzieć, że takie informacje są łatwo dostępne, m.in. w pliku konfiguracyjnym wp-config.php, dostępnym na serwerze FTP w katalogu z plikami WordPress.

Kiedy instalujesz ręcznie CMS WordPress, zostaniesz poproszony o wskazanie nazwy bazy danych, użytkownika oraz hasła dostępu. Podczas automatycznej instalacji, za pomocą autoinstalatora aplikacji, baza danych zostanie utworzona automatycznie i przypisana do instalacji WordPress.

Baza danych MySQL potrzebna jest do obsługi CMS WordPress. To w niej przechowywana jest m.in. zawartość Twojej strony internetowej, wpisy i treść stron, informacje o użytkownikach czy adresach URL używanych do obsługi witryny. 

Kiedy przenosisz stronę WordPress, będziesz, m.in. potrzebował informacji o bazie danych MySQL, aby wykonać jej eksport, a następnie import na nowym serwerze. Może okazać się, że nazwa bazy danych ulegnie zmianie (co wynika z konfiguracji hostingu, który częściowo tworzy nazwę za pomocą automatycznego prefiksu) lub zwyczajnie będziesz potrzebował hasła dostępu i zmienisz je, aby dostać się do bazy danych. 

Skorzystaj z pliku konfiguracyjnego wp-config.php na serwerze FTP, aby odczytać informacje o bazie danych lub je zaktualizować. Z tym poradnikiem dowiesz się, jak szybko wykonać tę czynność. 

Ważne! Jeśli podczas podglądu pliku wp-config.php dokonasz zmiany ustawień, strona internetowa może przestać działać. Upewnij się, że wprowadzasz zmiany niezbędne dla celu, jaki chcesz uzyskać. Jeśli wcześniej zmieniłeś dane dostępu do bazy danych w panelu DirectAdmin, teraz możesz je zaktualizować w pliku wp-config.php, aby przywrócić działanie strony internetowej WordPress.

Jak odzyskać nazwę i hasło bazy danych WordPress?

 1. Zaloguj się do Panelu klienta Hostido.pl
 2. Przejdź do sekcji Twoje usługi, a następnie kliknij Opcje > Zarządzaj przy usłudze hostingowej. 
 1. W sekcji Pliki/FTP wybierz Zarządzanie plikami.
 1. Odszukaj folder z instalacją WordPress, a w nim bezpośrednio plik wp-config.php.
 1. Kliknij prawym przyciskiem myszki, aby edytować plik. 
 1. W pliku wp-config.php znajdziesz informacje o używanej bazie danych:
  • Nazwa bazy danych – nazwa bazy danych używana przez WordPress,
  • Nazwa użytkownika bazy danych – nazwa użytkownika, która ma dostęp do tej bazy danych,
  • Hasło bazy danych – hasło używane przez nazwę użytkownika w celu uzyskania dostępu do bazy danych,
  • Host bazy danych – nazwa hosta serwera bazy danych.
// ** MySQL settings ** //
/** The name of the database for WordPress */
define( 'DB_NAME', 'nazwa_bazy_danych' );
/** MySQL database username */
define( 'DB_USER', 'nazwa_uzytkownika_bazy_danych' );
/** MySQL database password */
define( 'DB_PASSWORD', 'haslo_do_bazy_danych' );
/** MySQL hostname */
define( 'DB_HOST', 'localhost' );