Czarna i biała lista w obsłudze konta e-mail

Czarna i biała lista w obsłudze konta e-mail

Zabezpieczenia antyspamowe poczty e-mail, obejmują m.in. działające na serwerze aplikacje antyspamowe, których zadaniem jest filtrowanie poczty przychodzącej i odsiewanie wiadomości oraz nadawców, którzy wysyłają SPAM i niebezpiecznie e-maile lub których korespondencja, może być uznana za SPAM, ale ostateczną decyzję pozostawiają użytkownikowi końcowemu (folder SPAM). Kiedy pojawia się hasło zabezpieczenia anyspamowe, towarzyszą temu także takie pojęcia jak czarna i biała lista. Czym jest i jak może pomóc w ochronie konta e-mail?

Zabezpieczenia antyspamowe - wprowadzenie

Pod hasłem zabezpieczenia antyspamowe kryje się wiele mechanizmów, które działają na rzecz użytkowników poczty e-mail. Dotyczy to tak samo poczty wychodzącej, np. listy RBL, a także poczty przychodzącej, np. filtry antyspamowe, SpamAssassin czy czarna i biała lista nadawców.

W procesie tworzenia skutecznych zabezpieczeń antyspamowych uczestniczy także użytkownik skrzynki e-mail, od którego często zależy najwięcej, np. gdzie i komu podaje adres e-mail, czy dba o silne i bezpieczne hasło dostępu, czy jego programy pocztowe są chronione oprogramowaniem antywirusowym oraz czy nie zdarza mu się wysłać masowych wiadomości, które mogą doprowadzić do wpisania jego serwera poczty, domeny, na listę RBL.

W tym artykule skoncentrujemy się na czarnej liście nadawców oraz na białej liście nadawców. Dwóch popularnych elementach konfiguracji zabezpieczeń antyspamowych, które znajdziesz w panelu DirectAdmin przy okazji konfiguracji SpamAssassin.

Ustawienia czarna i biała lista nadawców

  1. Zaloguj się do panelu DIrectAdmin
  2. WybierzPoczta E-mail > Konfiguracja SpamAssassina.
  1. Włącz SpamAssassina, jeśli jest wyłączony.
  1. Na dole ekranu zwróć uwagę na pola: Blokowany e-mail oraz Dozwolony e-mail.
  1. W polach ww. możesz umieścić adres e-mail.
  2. Używaj symbolu * aby zastąpić ciąg znaków.

Nie ograniczaj się wyłącznie do podawania adresów e-mail. Korzystając z symbolu *, który zastępuje ciąg znaków, możesz wprowadzić kombinacje:

  • *@*.com
  • *@*.pl
  • *@nazwa-domeny.pl
  • reklama@*.*.pl
  • marek.nowak@*.pl

Co to jest i jak działa czarna lista nadawców?

Czarna lista nadawców pozwala wykluczyć adresy e-mail lub domeny (a w tym adresy e-mail w domenie) nadawców wiadomości e-mail, od których nie chcemy otrzymywać korespondencji.

Możesz wskazać nadawców wiadomości e-mail, którzy przykładowo:

  • przesyłają za dużo wiadomości, także tej oznaczonej już jako SPAM i umieszczonej w folderze SPAM,
  • następuje zbyt wiele przekazań wiadomości e-mail, które nie są skierowane do Ciebie, a ich treść lub zawarte załączniki wydają się podejrzane,
  • dołączają niebezpieczne załączniki, które programy antywirusowe klasyfikują jako zagrożenie i uniemożliwiają ich otwarcie lub wymagają otwarcia w zabezpieczonych obszarach systemu,
  • inni nadawcy, których uznasz, że definitywnie nie chcesz otrzymywać od nich korespondencji.

W sytuacji, w której użytkownik, którego zablokowałeś, prześle do Ciebie korespondencję e-mail, otrzyma korespondencję zwrotną Mailer Deamon, w której znajdzie się informacja o przyczynie niedostarczenia wiadomości.

Co to jest i jak działa biała lista nadawców?

Biała lista nadawców to lista adresów e-mail oraz domen, które dopuszcza się do otrzymywania korespondencji. Dodany adres do białej listy nadawców, będzie traktowany jako wiarygodny nadawca i zostanie dopuszczony do dostarczenia wiadomości e-mail do skrzynki odbiorczej, nawet jeśli inne zabezpieczenia antyspamowe przyznają wiadomości lub nadawcy punkty, klasyfikujące je jako SPAM lub wiadomość wymagająca uwagi.

Z białej listy nadawców użytkownicy poczty e-mail korzystają często, gdy nie mogą odnaleźć korespondencji, na którą czekają, a odnajdują ją w folderze SPAM, gdzie zabezpieczenia antyspamowe umieściły ją, chroniąc użytkownika.

Biała lista nadawców jest powszechnie używana i konfigurowana do obsługi skrzynki e-mail, a konieczność jej edycji, uzupełniania adresów e-mail, powinna być traktowana jako działanie celowe na korzyść użytkownika.

tagi: