Jak możemy pomóc?

Poszukiwanie...

W jaki sposób sprawdzę zużycie zasobów serwera?

W dzisiejszych czasach rośnie wykorzystanie aplikacji CMS, aplikacje te zwiększają wykorzystanie zasobów serwera, możliwe, że jest to spowodowane nadmiernym wykorzystaniem modułów, wtyczek itp., które są pobierane i instalowane na Twojej stronie internetowej. W DirectAdmin łatwo sprawdzisz zużycie zasobów swojego serwera.

Obciążenie serwera - informacje podstawowe

Podobnie jak w komputerach PC czy urządzeniach mobilnych, odczas jednoczesnego otwierania wielu aplikacji, takich jak gry, programy biurowe, powoduje wykonanie wielu procesów i zużycie pamięci RAM do przechowywania danych podczas ich wykonywania. To samo dzieje się ze stronami internetowymi, ale w tym przypadku przetwarzany jest kod PHP, HTML, Javascript itp., aby wyświetlić go użytkownikowi.

To oczywiście jeden z możliwych scenariuszy, bo istnieje wiele powodów, dla których obciążenie serwera może być większe, od większej liczby użytkowników, działania skryptów, przetwarzania bazy danych czy ataku z zewnątrz.

W jaki sposób sprawdzę zużycie zasobów serwera?

  1. Przejdź do panelu zarządzania hostingiem DirectAdmin
  2. W sekcji Dodatkowe funkcje kliknij Użycie zasobów.

W nowym widoku powinien powitać Cię komunikat: Twoje konto nie miało żadnych problemów z limitami w ciągu 24 godzin. Jeśli jest inaczej, otrzymasz konkretne powiadomienie i raport ze zdarzeń z ostatnich 24h.

Przeglądając odpowiednio sekcje Bieżące użycie i Migawki, możesz nadzorować obciążenie swojego serwera w czasie teraźniejszym oraz w poprzednich dniach.

W widoku Bieżące użycie znajdziesz m.in informacje:

  • CPU - przydzielenie zasobów procesora,
  • vMEM - pamięć wirtualna przydzielana w MB
  • pMEM - pamięć fizyczna przydzielana w MB
  • EP - Entry Processes, ilość skryptów PHP i CRON działających na koncie jednocześnie
  • nPROC - Number of Processes, ilość procesów PHP i CRON
  • IO (KB/s) - przepustowośc danych
  • IOPS - ilość jednoczesnych operacji odczytu/zapisu danych

Poniżej znajdziesz także wykresy, obrazujące zużycie zasobów w ostatnim czasie.

Możliwe przyczyny przekraczania zasobów

Jeśli zauważysz, że na Twojej usłudze hostingowej często dochodzi do osiągnięcia limitów zasobów i ich przekraczania, może to być spowodowane jednym z poniższych czynników:

Złośliwe oprogramowanie może wykorzystywać Twój serwer do kopania kryptowalut lub wysyłania spamu, powodując znaczne przeciążenia CPU i I/O.

Wzrost ruchu na stronie

Nagły wzrost liczby odwiedzających może powodować większe obciążenie CPU, pamięci RAM i procesów PHP. Szczególnie dotyczy to stron dynamicznych, takich jak serwisy informacyjne lub blogi oparte na WordPressie czy sklepy internetowe, które generują treści na żądanie. Z taką sytuacją możesz spotkać się chociażby w przypadku zaplanowanej kampanii marketingowej, black week itd., ale również w momencie celowo wymierzonego ataku na Twoją stronę.

Niewydajny kod lub skrypty

Źle zoptymalizowane zapytania do bazy danych, pętle obciążające CPU czy nieprawidłowo działający system pamięci podręcznej mogą znacząco zwiększyć zużycie zasobów. Błędnie działający skrypt może nie kończyć swojej pracy w odpowiednim momencie lub zapętlać się i wpływać przez to na wysycanie zasobów.

Ataki typu DDoS lub boty

Automatyczne skanowanie stron przez boty lub złośliwe ataki mogą generować tysiące żądań na minutę, co również prowadzi do przeciążenia. W przypadku powtarzających się problemów warto wdrożyć dodatkowe zabezpieczenia lub przekierować ruch na zewnętrzne platformy, jak np. CloudFlare.

Nadmiar wtyczek i rozszerzeń

Systemy CMS, takie jak WordPress, Joomla czy PrestaShop, często mają wiele zainstalowanych wtyczek, które zużywają dodatkowe zasoby, nawet gdy nie są aktywnie używane.

Nieefektywna konfiguracja PHP

Zbyt niski limit pamięci PHP (memory_limit) może powodować częste błędy, a z kolei zbyt wysoki – prowadzić do nadmiernego wykorzystania RAM. Niekiedy może zdarzyć się, że zwiększenie tego parametru rozwiąże problem tylko na chwilę. Oznacza to zwykle, że skrypt działa nieoptymalnie, a zwiększenie parametru pozwoliło mu wykorzystywać więcej. Kiedy osiąga nowy, zwiększony limit - znów dochodzi do punktu, jakim jet jego przekroczenie.

Brak mechanizmów cachowania

Brak wykorzystania cache (np. Redis, LiteSpeed Cache) sprawia, że serwer musi każdorazowo generować stronę od nowa zamiast korzystać z gotowych wersji. Jeśli nie wdrożyłeś tych systemów pamięci podręcznej na swojej stronie - warto to zrobić. Zobacz jak: Jak przyśpieszyć WordPress za pomocą LSCache oraz Redis?

Intensywne zadania cron

Skrypty uruchamiane cyklicznie mogą zużywać dużo zasobów, zwłaszcza jeśli są źle skonfigurowane i wykonują zbyt wiele operacji jednocześnie.

Zainfekowana strona

Złośliwe oprogramowanie może wykonywać niepożądane operacje w tle, powodując znaczne przeciążenia CPU i I/O. Nasze usługi są stale monitorowane przez system antywirusowy Imunify360, ale brak zabezpieczenia strony lub korzystanie z przestarzałych rozwiązań mogą przyczyniać się do podatności na wirusy. W przypadku takiego podejrzenia niezwłocznie skontaktuj się z opiekunem swojej witryny.

Jak mogę zlokalizować przyczynę?

W panelu swojej usługi hostingowej znajdziesz narzędzie X-Ray, które umożliwia monitorowanie strony w czasie rzeczywistym i wykazanie konkretnych skryptów, które generują zwiększone obciążenie. X-Ray: czym jest i jak z niego korzystać?