Jak pobrać fakturę pro forma?

Jak pobrać fakturę pro forma?

Pro forma w odróżnieniu od typowej faktury VAT jest dokumentem przed sprzedażowym, uznawanym potocznie jako oferta handlowa. Zawiera informacje o usłudze, jej cenie, ale nie jest dokumentem księgowym. Na podstawie Pro formy, możesz dokonać płatności, a następnie, zgodnie z opłaconą kwotą, otrzymasz dopiero właściwą fakturę VAT. Możesz pobrać faktury  pro forma z Panelu klienta i dokonać płatności na ich podstawie. 

Po co wystawiane są pro formy? 

Faktura, a dokładnie dokument pro forma, służy do informowania, np. o zbliżającym się terminie wystawienia właściwej faktury i konieczności wniesienia wynikającej z jej tytuły płatności. Stosowana jest również jak powiadomienie o zaległej płatności lub po prostu, jako oferta handlowa. 

Kiedy rejestrujesz usługi internetowe, otrzymasz pro formę, jako podsumowanie Twojego przyszłego zamówienia, np. na domeny i hosting. Na tej podstawie wiesz, ile będziesz musiał zapłacić za uruchomienie usługi, a w kolejnych latach za jej odnowienie i przedłużenie ważności. 

Brak płatności za pro formę jest jednoznaczny z rezygnacją z zakupu lub przedłużenia, ponieważ pro forma nie jest dokumentem księgowym. Nie ma też konieczności jej anulowania lub wprowadzania korekt, chyba że zmienia się zakres świadczonych usług, wtedy można przygotować nowy dokument poprzez złożenie nowego zamówienia. 

Po opłaceniu pro formy i na jej podstawie wystawiana jest właściwa faktura VAT, która pojawi się do pobrania w panelu klienta po północy. 

Dlaczego nie mogę otrzymać faktury VAT przed dokonaniem płatności?

Pro forma jako dokument nie funkcjonuje w rzeczywistości polskiej księgowości i prawa. Jednak w przypadku usług internetowych, sprzedawanych na odległość, stanowi ważny element całego procesu zakupowego. 

Zamawiając lub przedłużając ważność usług, dokładnie wiesz, za co płacisz, jaką kwotę, oraz kto jest nabywcą usług. Dopiero opłacenie pro formy powoduje, że uruchamiane są zamówione usługi i na tej podstawie wystawiana jest faktura VAT. Ma to szczególne znaczenie w przypadku domen internetowych, których warunkiem uruchomienia na okres abonamentowy, np. roku lub jego wielokrotności, jest uiszczenie płatności.

Pamiętaj, że po dokonaniu płatności i zaksięgowaniu wpłaty na podstawie przygotowanej pro formy, generowana jest faktura VAT, która jest dokumentem księgowym. Jeśli zamawiasz nowe usługi lub przedłużasz już posiadane, możesz skorzystać z systemu płatności elektronicznych, co maksymalnie przyśpieszy czas księgowania wpłaty. 

Jak pobrać fakturę pro forma?

Po złożeniu zamówienia na nowe usługi lub przed końcem wygaśnięcia już posiadanych przygotujemy dla Ciebie pro formę, o której wystawieniu dowiesz się z Panelu klienta oraz w powiadomieniu e-mail.

Możesz od razu przejść do płatności elektronicznych, np. dostępnych w Panelu klienta i dokonać wpłaty lub pobrać pro formę na dysk komputera lub pamięci urządzenia, a następnie, np. wydrukować. 

  1. Zaloguj się do Paneli klienta Hostido.pl.
  2. Przejdź do sekcji Płatności
  1. W sekcji Twoje faktury pro forma znajdziesz informacje o aktualnie wystawionych pro formach. 
  2. Rozwiń Opcje > Pobierz fakturę proforma
  1. Pro forma zostanie zapisana w pamięci urządzenia. 

Jeśli chcesz wiedzieć za co jest faktura proforma, najedź kursorem na ikonkę obok numeru w pierwszej kolumnie.