Jak możemy pomóc?

Poszukiwanie...

Jak utworzyć nowy plik lub katalog na serwerze FTP?

Połączenie z serwerem FTP pozwala na zarządzanie zawartością hostingu, w tym plikami stron internetowych oraz innymi dokumentami, obrazami, udostępnianymi w sieci Internet. Możesz szybko organizować zawartość serwera FTP, tworząc katalogi. Dzięki prostej funkcjonalności managera plików, możesz też szybko dodawać nowe pliki na serwerze FTP, bez konieczności używania edytorów tekstowych i wysyłania ich na serwer z dysku komputera. Sprawdź, jak szybko utworzyć nowy plik lub katalog na serwerze FTP za pomocą managera plików w panelu DirectAdmin. 

Manager plików w DirectAdmin czy klient FTP na komputerze?

Manager plików to aplikacja do obsługi serwera FTP, działająca bezpośrednio w przeglądarce internetowej. W odróżnieniu od klasycznych programów do obsługi FTP, jak FileZilla czy Total Commander, manager nie wymaga instalowania na komputerze.

Dodatkowo uzyskasz dostęp do managera plików bezpośrednio w panelu DirectAdmin usługi hostingowej. Nie wymaga to dodatkowego logowania, konfiguracji. 

Manager posiada szereg ważnych funkcjonalności, przydatnych w codziennej obsłudze serwera FTP. Możesz łatwo przesyłać pliki, pakować i rozpakować archiwum skompresowane, np. ZIP oraz dodawać nowe pliki i katalogi.

Dodawanie plików bezpośrednio w managerze eliminuje konieczność korzystania z edytorów tekstowych instalowanych na komputerze. Po prostu wybierz rodzaj dodawanego pliku, nadaj mu nazwę i format, zawartość i zapisz. Plik pojawi się na serwerze FTP.

Tego samego edytora możesz używać do podglądu zawartości plików, np. tekstowych. To przydatne, kiedy zmieniasz, np. zawartość pliku .htaccess czy wp-config.php, jeśli edytujesz ustawienia WordPress.

Jak tworzyć nowe pliki na serwerze FTP?

 1. Zaloguj się do panelu DirectAdmin.
 2. W sekcji Pliki/FTP wybierz Zarządzanie plikami
 1. Przejdź do wybranej lokalizacji na serwerze FTP, aby utworzyć w niej plik. 
 2. Skorzystaj z opcji Nowy i wybierz odpowiednio:
  • Plik tekstowy / typ: utwórz plik tekstowy określonego formatu, 
  • HTML file: utwórz plik HTML.
 1. Wybierz Plik tekstowy > Other, aby nadać plikowi dowolne rozszerzenie, np. htaccess. 
 1. Kliknij Utwórz

Plik pojawi się na liście plików i folderów. Możesz kliknąć prawym przyciskiem myszki w nazwę pliku lub zaznaczyć go i wybrać z dodatkowych opcji: Edytuj.

W nowym widoku zobaczysz edytor tekstowy pliku. Wprowadź zawartość pliku i kliknij Zapisz.

Jak tworzyć nowe foldery na serwerze FTP?

 1. Postępuj zgodnie z powyższą instrukcją, aby przejść do serwera FTP - managera plików.
 2. Przejdź do wybranej lokalizacji na serwerze FTP, aby utworzyć w niej folder.
 3. Skorzystaj z opcji Nowy > Folder.
 1. Nadaj nazwę folderowi. 

Utworzone w ten sposób pliki i foldery, możesz w dowolnej chwili edytować, klikając na nie prawym przyciskiem myszki i wybierając Edytuj lub Zmień nazwę.

Możesz je także dowolnie przenosić w nowe lokalizacje. Zaznacz pliki i foldery, kliknij prawym przyciskiem myszki i wybierz Copy/Move.