Jak włączyć przekierowanie 301 w WordPress?

Jak włączyć przekierowanie 301 w WordPress?

Przekierowanie 301 informuje wyszukiwarki internetowe o przekierowaniu jednego adresu URL na nowy adres. To przydatne rozwiązanie, jeśli chcesz trwale przekierować adres, np. po zmianie adresu strony, przeniesieniu witryny czy usunięciu, np. wpisów lub podstron i skierowaniu ruchu z Google na nowe treści. W WordPress możesz ustawić przekierowanie 301, np. za pomocą popularnej wtyczki Redirection. Zobacz, jak włączyć przekierowanie 301 w WordPress.

Co to jest przekierowanie 301?

Za każdym razem, gdy serwer WWW obsługuje stronę internetową, generowany jest kod statusu i zapisywany w pliku dziennika tego serwera WWW. 

Najczęstszym kodem statusu jest „200” – co oznacza, że ​​strona lub zasób zostały znalezione. Kolejnym najczęstszym kodem stanu jest „404” — co oznacza, że ​​żądany zasób z jakiegoś powodu nie został znaleziony na serwerze. Oczywiście chcesz uniknąć błędów „404”, które możesz uzyskać przy przekierowaniach na poziomie serwera.

Gdy strona jest przekierowywana za pomocą przekierowania na poziomie serwera, zgłaszany jest jeden z 300-poziomowych kodów stanu. Najczęstsze to 301, czyli przekierowanie stałe, oraz 302, czyli przekierowanie tymczasowe.

Przekierowania 301 są trwałe. Informują wyszukiwarkę, że strona została przeniesiona — prawdopodobnie dlatego, że została przeprojektowana, w której zastosowano inne nazwy stron lub struktury plików. Przekierowanie 301 wymaga, aby każda wyszukiwarka lub agent użytkownika odwiedzający stronę zaktualizował adres URL w swojej bazie danych. Jest to najczęstszy rodzaj przekierowania, z którego ludzie powinni korzystać zarówno z punktu widzenia SEO (optymalizacja wyszukiwarek), jak i doświadczenia użytkownika.

Przekierowanie 301 w WordPress - Redirection

WordPress nie posiada domyślnych narzędzi do ustawienia przekierowania 301, dlatego zaleca się używanie wtyczek lub edycja pliku .htaccess. Użycie wtyczki jest po prostu wygodne, gdyż w panelu administratora WordPress podajesz stary adres URL i nowy, na który ma kierować.

Korzystając z wtyczki WordPress, takiej jak  Redirection  lub  Safe Redirect Manager, łatwo jest wykonać przekierowania na stronie internetowej. Te typy wtyczek działają w podobny sposób, pytając o  źródłowy adres URL, docelowy adres URL i rodzaj przekierowania , które chcesz wykonać między nimi.

Wtyczki te  zawierają również inne interesujące funkcje, takie jak  monitorowanie błędów 404 występujących  na stronie. Wykrywając te błędy, można zastosować przekierowanie sieciowe, a tym samym uniemożliwić użytkownikom witryny przejście na stronę wyświetlającą komunikat o błędzie.

Wtyczka Redirection i Safe Redirect Manager to dwie najpopularniejsze wtyczki, jakie powinny znaleźć się w rękach administratora WordPress.

  1. Zainstaluj wtyczkę Redirection z repozytorium WordPress i aktywuj ją
  1. W panelu WordPress wybierz  Narzędzia > Redirections.
  1. Pierwsze uruchomienie wywoła kreatora pierwszej konfiguracji. Możesz pozostawić domyślny wybór proponowanych ustawień i przejść dalej.
    Skorzystaj z dostępnych opcji i dodaj nowe przekierowanie.
  2. Uzupełnij stary adres URL - Source URL.
  1. Wprowadź nowy adres URL Target URL.
  2. Z rozwijanego menu możesz wybrać różne opcje dodatkowe dla ustawianego przekierowania, np. 301 i 302.

Wtyczka Redirection dla WordPress oferuje dodatkowo możliwość importu i eksportu przekierowań z/do pliku CSV. Przejdź do zakładki 404, aby monitorować błędne adresy.