Jak połączyć się szyfrowanym połączeniem przez WinSCP?

Jak połączyć się szyfrowanym połączeniem przez WinSCP?

WinSCP  to jeden z najpopularniejszych klientów SecureFTP typu open source stworzony dla systemu Windows. Umożliwia użytkownikowi bezpieczne przesyłanie plików między komputerem lokalnym klienta a serwerem zdalnym. Oprogramowanie WinSCP wykorzystuje metody kryptograficzne zintegrowane z SSH w celu ochrony danych logowania i prywatnych informacji. Dowiedz się, jak skonfigurować bezpieczne połącznie SFTP w WinSCP. 

WinSCP - informacje podstawowe

WinSCP to darmowy klient dla protokołu SFTP. Oprogramowanie typu open source pełni funkcję klient FTP, klient WebDAV, klient S3 i klient SCP dla systemu Windows. Jego główną funkcją jest przesyłanie plików między komputerem lokalnym a zdalnym, np. hostingiem Hostido.pl. WinSCP oferuje obsługę skryptów i podstawową funkcjonalność menedżera plików.

Korzystając z metod kryptograficznych zintegrowanych z SSH, m.in. w celu ochrony danych logowania i prywatnych informacji, WinSCP zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa podczas pracy z tym oprogramowaniem. 

Często wymienianą alternatywą dla tego typu oprogramowania jest PuTTY, klient SSH i telnet. Połączenie SFTP możesz skonfigurować także w oprogramowaniu FileZilla czy FTP Voyager. 

Co to jest protokół SFTP?

SFTP znany jako SSH File Transfer Protocol lub Secure File Transfer Protocol to protokół sieciowy, zapewniający bezpieczny dostęp do zarządzania plikami, w tym ich wymianę, pomiędzy dwoma urządzeniami sieciowymi, np. komputerem lokalnym i serwerem. 

SFTP zwykle działa na  porcie 22 (w Hostido.pl jest to port 64321) i jest oparty na szyfrowanych pakietach, a nie na jawnym tekście. Ponieważ SFTP działa przez SSH, jest z natury bezpieczniejszą opcją przesyłania danych. 

Jak skonfigurować połączenie SFTP w WinSCP?

Celem skonfigurowania połączenia SFTP w WinSCP, konieczne będzie przygotowanie kluczy SSH. Klucze bezpieczeństwa, publiczny i prywatny, możesz wygenerować, np. za pomocą PuTTYgen, instalowany wraz z programem PuTTY.

Skorzystaj z poniższej instrukcji, aby wygenerować klucze oraz aktywować je w panelu DirectAdmin:

Pobierz i zainstaluj, a następnie uruchom oprogramowanie WinSCP. Automatycznie otworzy się nowe okno do konfiguracji połączenia , w którym zostaniesz poproszony o podanie informacji logowania o lokalizacji, z którą chcesz się połączyć. W tym oknie wypełnij następujące dane:

  • Protokół pliku – wybierz SFTP z listy rozwijanej;
  • Nazwa hosta – nazwa hosta serwera, na którym znajduje się Twoje konto, w postaci host123456.hostido.net.pl, gdzie host123456 to nazwa usługi hostingowej;
  • Numer portu – 64321
  • Nazwa użytkownika – Twoja nazwa użytkownika, np. host123456

Gdy wszystko będzie gotowe, naciśnij Zaloguj, aby połączyć się ze swoim kontem.