Jak wyświetlić nagłówek wiadomości e-mail?

Jak wyświetlić nagłówek wiadomości e-mail?

Wiadomość e-mail składa się z sekcji nagłówka i treści (rzeczywistej treści wiadomości). Nagłówek zawiera jedynie informacje o nadawcy oraz datę utworzenia e-maila jako informację obowiązkową. Ponadto nagłówek wiadomości e-mail może zawierać szereg opcjonalnych informacji. Z reguły znajdują się tam informacje o trasie, jaką obrał e-mail, treść wiadomości i jej format oraz informacje o odbiorcach.

Nagłówki wiadomości - informacje podstawowe

Nagłówki wiadomości e-mail są często używanym elementem korespondencji, kiedy potrzebujesz dowiedzieć się czegoś więcej o nadawcy wiadomości czy ścieżce, jaką, wiadomość przeszła, zanim dotarła do Twojej skrzynki odbiorczej. 

Oto kilka przykładów odczytywania nagłówka wiadomości e-mail:

  • adres IP komputera, z którego wysłano wiadomość,
  • adres IP serwera poczty odbierającej,
  • data i godzina wysłania poczty,
  • Nadawca („Od”) i odbiorca („Do”) poczty,
  • Pożądany adres, na który należy udzielić odpowiedzi („Ścieżka zwrotna”),
  • Wiersz tematu maila i, jeśli to konieczne, dodatkowe informacje.

Takie dodatkowe informacje zwykle zaczynają się od „X” na początku linii nagłówka i są częściowo dodawane do nagłówka przez serwer odbierający pocztę lub własny program pocztowy, ale także częściowo przez nadawcę.

Jeśli odbierasz i wysyłasz korespondencję do/od zaufanych użytkowników oraz nie stwierdzasz żadnych nieprawidłowości w tym procesie, możliwe, że odczytywanie nagłówka wiadomości nie będzie Ci nigdy potrzebne. 

Jeśli zaobserwujesz podejrzane wiadomości e-mail typu SPAM, wiadomości, których być może sam jesteś nadawcą lub Twoi znajomi czy kontrahenci, ale treść nie wskazuje na to, aby była to bezpieczna wiadomość, nagłówek wiadomości pomoże Ci zidentyfikować prawdziwego nadawcę i serwer wysyłający.

Nagłówki wiadomości są przydatne przy budowaniu filtrów antyspamowych, kiedy możesz zablokować prawdziwy adres lub host nadawcy, a nie ten wskazany w polu OD, który może być po prostu nieprawdziwy. 

 Jak wyświetlić nagłówek wiadomości e-mail? 

  1. Zaloguj się na konto e-mail korzystając z poczty Webmail
  2. Wybierz Poczta i odczytaj wiadomość e-mail. 
  3. Rozwiń dodatkowe opcje Więcej… i wybierz Pokaż źródło
  1. W nowym oknie wyświetli się nagłówek wiadomości.

Nagłówek wiadomości e-mail zawiera ważne informacje o odbiorcy, pochodzeniu i innych właściwościach technicznych wiadomości e-mail. W zależności od użytego narzędzia nagłówek lub “e-mail header” (w języku angielskim) znajduje się w kodzie źródłowym wiadomości e-mail (blok złożony z nagłówka wiadomości e-mail i kodu HTML) lub w osobnym obszarze.