Jak umieścić plik instalacyjny WordPress na serwerze FTP?

Jak umieścić plik instalacyjny WordPress na serwerze FTP?

Zdecydowałeś się na instalację CMS WordPress na swoim hostingu? To świetna decyzja, jeśli chcesz uruchomić blog internetowy, stronę firmy, portfolio, serwis informacyjny, sklep internetowy i tak naprawdę każdy, dowolny typ strony internetowej. Instalację CMS WordPress możesz wykonać na kilka sposobów, np. poprzez autoinstalator aplikacji lub ręcznie, umieszczając pliki instalacyjne na serwerze FTP. Dowiedz się, jak to zrobić najszybciej: dodać plik instalacyjny WordPress i zacząć instalację CMS WordPress

Instalacja CMS WordPress na dwa sposoby

Jeśli zdecydowałeś się na zainstalowanie CMS WordPress na swoim hostingu, masz dwie możliwości, aby ukończyć zadanie. 

W panelu DirectAdmin znajdziesz autoinstalator aplikacji, narzędzie, dzięki któremu szybko zainstalujesz CMS WordPress, wskazując podstawowe dane do instalacji oraz opcje dodatkowe. Autoinstalator aplikacji pozwala wykonać instalację, bez ingerowania w pliki konfiguracji, ani tym bardziej łączenia z serwerem FTP czy tworzenia baz danych. Po prostu wybierz domenę, adres strony internetowej, podaj nazwę administratora, hasło i adres e-mail. 

Możesz także wykonać instalację bezpośrednio z pliku instalacyjnego, pobranego ze strony WordPress.org lub z wcześniej przygotowanej instalacji, np. jeśli zlecałeś wykonanie strony internetowej agencji interaktywnej, a ta przekazała Ci witrynę do ręcznej instalacji. 

W tym poradniku koncentrujemy swoje działania na pierwszym kroku w procesie instalowania CMS WordPress, kiedy zdecydujesz się na ręczną instalację, tj. jak umieścić pliki instalacyjne WordPress i przygotować się do zainstalowania CMS WordPress.

Jak umieścić plik instalacyjny WordPress na serwerze FTP?

Pliki instalacyjne CMS WordPress możesz pobrać bezpośrednio ze strony https://pl.wordpress.org/ i domyślnie rozpoczniesz od zainstalowania CMS w polskiej wersji instalatora. 

Pobrane archiwum .ZIP zawiera wiele plików i katalogów, które zajmują sporo miejsca. Skorzystaj z menadżera plików w DirectAdmin, aby umieścić archiwum na serwerze FTP i rozpakować je zdalnie. To duże ułatwienie, które pozwoli Ci przyśpieszyć proces instalowania WordPress.

  1. Zaloguj się do Panelu klienta Hostido.pl
  2. Przejdź do sekcji Twoje usługi, a następnie kliknij Opcje > Zarządzaj przy usłudze hostingowej. 
  1. W sekcji Pliki/FTP wybierz Zarządzanie plikami.
  1. Po uruchomieniu menadżera plików wybierz Nowy > Upload files.
  1. Wskaż pobrane wcześniej archiwum .ZIP z instalacją WordPress.
  2. Po umieszczeniu archiwum na serwerze FTP kliknij w nie prawym przyciskiem myszki i wybierz Rozpakuj.
  1. Instalacja WordPress automatycznie wypakuje folder o nazwę “wordpress” wraz z jego zawartością.

Pliki instalacyjne są przygotowane do zainstalowania WordPress. W kolejnych krokach możesz zmienić nazwę katalogu, np. na nazwę strony lub przenieść pliki WordPressa do katalogu wyżej, możesz też przekierować Jak zmienić katalog domeny i subdomeny na własny? z plikami instalacyjnymi oraz W jaki sposób dodać bazę danych?, która będzie potrzebne do zakończenia instalacji. 

Po wykonaniu powyższych kroków możesz wywołać adres domeny w przeglądarce internetowej. Jeśli przekierowanie zostało wykonane poprawnie, uruchomisz instalator WordPress. W kolejnych krokach podaj m.in. nazwę i hasło do bazy danych i dane dostępu do CMS.